Prezes banku Pekao: inflacja uderza w te państwa, w których jest dobra koniunktura

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 17:00
- Inflacja uderza choćby w te kraje środkowej Europy, gdzie jest dobra koniunktura. Widzimy, że Czechy i Węgry zaczęły ten cykl wcześniej - powiedział w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Leszek Skiba, prezes Pekao S.A. oraz były wiceminister finansów.
Leszek Skiba
Leszek SkibaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. w stosunku rok do roku. Tę różnicę odczuwają zwykli Polacy, ale także odbija się ona na rynku bankowym.

Inflacja w Polsce jest wyższa od średniej unijnej. Zdaniem Leszka Skiby wynika ona z wielu czynników.

- Trend jest ogólnoświatowy, a Polska dodatkowo jeszcze jest pod wpływem kursu walutowego i dobrej koniunktury - powiedział prezes Pekao S.A.

Były wiceminister finansów stwierdził, że to te czynniki wpływają na to, że inflacja w Polsce jest większa niż w strefie euro, zaznaczając jednocześnie, że jest to wyzwanie dla polskiej gospodarki.

Czy w porę podniesiono stopę procentową?

W mijającym tygodniu rząd ogłosił tarczę antyinflacyjną. Według Leszka Skiby, zaprezentowany pakiet rozwiązań jest użyteczny. - Jest istotnym instrumentem, aby obniżyć inflację. Konsumenci będą to widzieć już w zasadzie od stycznia - stwierdził. Dodał, że to swoista "kuracja", ale nie magiczne rozwiązanie, które całkowicie rozwiąże problem.

Leszek Skiba zwrócił też uwagę na to, że poziom inflacji w Polsce nie odbiega od poziomu inflacji w Czechach i na Węgrzech. - Inflacja uderza choćby w te kraje środkowej Europy, gdzie jest dobra koniunktura - powiedział. - Widzimy, że Czechy i Węgry zaczęły ten cykl wcześniej. U nas rzeczywiście Narodowy Bank Polski zastanawiał się dłużej nad podniesieniem (stóp procentowych - przyp. red.) - dodał.

Prezes Banku Pekao S.A. wytłumaczył, przed jakimi rozterkami musiał stanąć NBP, ogłaszając podniesienie stóp procentowych.

- Zawsze jest tak, że podwyżka stóp oddziałuje na gospodarkę poprzez "schłodzenie" popytu na kredyt, bądź podniesienie kosztów kredytów. [...] Podwyżka stóp oznacza zmiany oprocentowania obligacji, a to oprocentowanie obligacji wpływa na napływ inwestorów zagranicznych lub ich odpływ, czyli zmianę kursu. W pierwszym momencie podwyżka stóp przez pierwsze trzy kwartały to efekt umocnienia waluty. Ten kanał jest najistotniejszy. To jest wyzwanie - wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Posłuchaj
35:02 Jedynka/W otwarte karty - 5.12.2021.mp3 Leszek Skiba, prezes Pekao S.A oraz były wiceminister finansów o inflacji w Polsce (W otwarte karty/Jedynka)
 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Leszek Skiba (prezes Pekao S.A., były wiceminister finansów)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina emisji: 15.10

bf

Czytaj także

Jakóbik: gdyby nie interwencja rządu, mielibyśmy wzrost cen energii o 20 proc.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:55
- Interwencja rządu obniży skalę podwyżek, ale ich nie zatrzyma. W gospodarce rynkowej tak się nie da, trendy panujące na całym świecie muszą znaleźć odzwierciedlenie w cenach - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 10:00
RPP powinna kontynuować podwyższanie stóp procentowych, aby przystopować inflację, choć jest to działanie o kilka miesięcy spóźnione. Pakiet antyinflacyjny z pewnością ograniczy rośnięcie cen, ale tylko na czas obniżenia podatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i radca prawny Paweł Pelc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższa akcyza na benzynę, diesla i gaz. Sejm zajął się rozwiązaniami z tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 17:44
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt - jak powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski - zawiera część rozwiązań w ramach tarczy antyinflacyjnej, zapowiedzianej przez rząd.
rozwiń zwiń