Terlecki: czasem trzeba zacisnąć zęby i podejmować niepopularne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 16:07
- To był trudny rok, zagrożeń było bardzo dużo. Były takie chwile, że znajdowaliśmy się na krawędzi czarnowidztwa, że to wszystko doprowadzi nas do rozwiązań nadzwyczajnych, krytycznych - mówił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który na antenie Programu 1 Polskiego Radia podsumował miniony rok w polityce. 
Na antenie radiowej Jedynki Ryszard Terlecki podsumował działania rządu w 2021 roku
Na antenie radiowej Jedynki Ryszard Terlecki podsumował działania rządu w 2021 rokuFoto: W.Kusiński/PR

Gość programu "W otwarte karty" podsumował działania rządu w 2021 roku. - To był bardzo trudny rok - przyznał Ryszard Terlecki, dodając, że "w nowy patrzy z optymizmem".

- Były takie chwile, że byliśmy na krawędzi czarnowidztwa, że to wszystko doprowadzi nas do rozwiązań nadzwyczajnych, krytycznych. W różnych kwartałach tego roku to były różne zagrożenia, było ich rzeczywiście bardzo dużo - powiedział.

Polityczne zawirowania 

Mieliśmy takie chwile, że musieliśmy liczyć głosy w Sejmie i niepokoić się tym, czy nie będzie konieczna decyzja o przyspieszonych wyborach. Dużo nas kosztowało utrzymanie większości, ale udało się i mam nadzieję, że ten rok będzie spokojniejszy - skomentował szef klubu PiS.

Podkreślił, że "najważniejsze w działalności rządu było przyjęcie budżetu". - Udało się, jesteśmy bezpieczni. Myślę, że te zwirowania, z którymi mieliśmy do czynienia w klubie i w naszym środowisku wygasną - podkreślił wicemarszałek. 

IV fala pandemii

Podkreślił, że "w polityce trzeba czasem zacisnąć zęby i podejmować decyzje niepopularne, tak bywało w minionym roku". Jako najważniejszy problemem roku 2021 Ryszard Terlecki wymienił kolejną falę epidemii koronawirusa

- Pandemia wciąż wywołuje ogromne emocje, także wewnątrz naszego klubu. Byli zwolennicy tego, aby zaostrzyć przepisy, przymuszać do szczepień, a byli tacy, którzy mówili, że jest to zamach na wolność. Nasza polityka polegała trochę na manewrowaniu między tymi stanowiskami. Przyjęliśmy kurs balansowania między skrajnymi opiniami - mówił wicemarszałek w radiowej Jedynce. 

Kryzys na granicy 

Ciężar kryzysu za naszą wschodnia granicą przenosi się teraz z Białorusi na Ukrainę. Może się okazać, że będzie to jeszcze poważniejsza kwestia niż szturm na nasza granicę - zauważył Ryszard Terlecki, odpowiadając na pytanie o atak hybrydowy, z jakim Polska zmagała się w tym roku na granicy z Białorusią. 

- Odnieśliśmy sukces, zatrzymaliśmy próbę zdestabilizowania Polski, a także dalej - Unii Europejskiej. Jednak koszty tego - tych codziennych operacji wzdłuż granicy - były ogromne. UE nie dała na to ani grosza - zaznaczył.

Dodał, że "niesłychanie przykra i nawet dramatyczna była sytuacja, gdy znaczna część opozycji stanęła po stronie naszych przeciwników, wrogów, domagając się otwarcia granic". - Kryzys humanitarny rzeczywiście też miał tam miejsce, ale byliśmy w sytuacji jednoznacznej, musieliśmy podjąć decyzję o tym, że granica musi być szczelna. Zagrożenie było ogromne i trzeba było podejmować decyzje także niepopularne, takie, że nie przepuszczamy nikogo - mówił szef klubu PiS. 

Rosnąca inflacja

Pytany o inflację, Ryszard Terlecki zaznaczył, że "skok cen przyszedł z zewnątrz i to było trochę nie do przewidzenia". - Wzrost cen energii zaskoczył wszystkich, nie tylko Polskę. Narodowy Bank Polski przyjął strategię przerwania tego zachwiania równowagi cen. Potem, gdy okazało się, że jest to dokuczliwe zjawisko, rząd zaczął przygotowywać i wdrażać rozmaite środki zaradcze - przypomniał wicemarszałek. Dodał, że "zaczną one działać w najbliższych tygodniach, miesiącach" i wyraził nadzieję, że "uda się tę inflację jakoś okiełznać". 

W programie Ryszard Terlecki mówił także o relacjach polsko-niemieckich po wyborze nowego kanclerza, nowelizacji ustawy medialnej i o sporze z Unią Europejską dot. reformy sądownictwa. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
40:32 _PR1_AAC 2022_01_02-15-09-32.mp3 Ryszard Terlecki (PiS) podsumowuje 2021 rok w polskiej polityce (W otwarte karty/Jedynka)

***

Audycja: W otwarte karty

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ryszard Terlecki (wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS)

Data emisji: 02.01.2022

Godz. emisji: 15.10

kp

Czytaj także

Ustawa dot. weryfikacji szczepień pracowników. Fogiel o tym, jak zagłosują posłowie PiS

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 09:52
- Myślę, że w klubie PiS większość zagłosuje "za" - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o głosowanie ws. ustawy, która ma wyposażyć pracodawców w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników. Chodzi m.in. o informację ws. szczepienia przeciwko COVID-19. - Jest w klubie kilka-kilkanaście osób, które się wahają, przekonujemy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie poparcie dla PiS, opozycja daleko w tyle. Najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 09:55
Jak wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl, gdyby wybory odbyłyby się w niedzielę, wygrałoby je PiS z poparciem 35,9 proc. Druga pozycja należałaby do KO z poparciem 24,2 proc., a trzecie miejsce z wynikiem 13,5 proc. do Polska 2050. 
rozwiń zwiń