Wiceszef MON: jesteśmy zdeterminowani, by odstraszać rywali ze wschodu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 16:30
Wiceminister Marcin Ociepa zadeklarował w Programie 1 Polskiego Radia, że resort obrony "jest zdeterminowany, by odstraszać rywali ze wschodu". Podkreślił w tym kontekście konieczność kolejnych inwestycji w polskie wojsko i przedstawił najbliższe zakupowe plany ministerstwa.
Marcin Ociepa
Marcin OciepaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

10 stycznia w Genewie rozpoczną się dwustronne amerykańsko-rosyjskie rozmowy na temat stabilności strategicznej. Podczas telekonferencji w Waszyngtonie wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji zaprzeczył jednak, by USA brały pod uwagę redukcję liczebności wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej. Zaznaczył, że przedmiotem negocjacji z Rosją może być skala manewrów wojskowych w rejonach przygranicznych.

Rosja tymczasem najprawdopodobniej chce powrotu do zimnowojennego "koncertu mocarstw", marginalizacji znaczenia UE i NATO oraz gwarancji, że jej wpływy na Ukrainie nie zostaną naruszone. Do osiągnięcia swoich celów Putin używa szantażu gazowego i koncentruje wojska bezpośrednio przy ukraińskiej granicy, grożąc możliwą inwazją. 

"Będziemy dalej inwestować"

W radiowej Jedynce wiceszef MON został zapytany o miejsce Polski w tej wielkiej geopolitycznej układance. Marcin Ociepa podkreślił w tym kontekście szczególne znaczenie rozwoju naszych sił odstraszania. - Musimy zakładać różnego rodzaju scenariusze. O tych najbardziej skrajnych staramy się nie mówić, żeby nie eskalować, by te nasze słowa nie były wykorzystywane przez Putina i Łukaszenkę jako dowód na agresywne zamiary Polski i państw NATO - podkreślił gość jedynki.

Wiceminister wskazał, że MON cały czas prowadzi działania polegające na zwiększaniu liczebności polskiej armii i doposażaniu jej w nowoczesny sprzęt. Planowane są - jak słyszymy - dalsze zakupy uzbrojenia. - Ogłosiliśmy m.in. wolę przygotowania funduszu w trybie szybkim pod kupno nowych czołgów. Tu mowa o 250 sztukach. Mają one dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku - poinformował Marcin Ociepa, zaznaczając przy tym, że chodzi o amerykańskie Abramsy.

- Do tego wymagana jest jeszcze zgoda Pentagonu i Kongresu, ale z tym nie powinno być problemu, bo strona amerykańska bardzo sobie ceni determinację polskiego rządu do obrony wschodniej flanki NATO. Jesteśmy zdeterminowani, by odstraszać rywali ze wschodu - zadeklarował polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Będziemy też inwestować w obronę przeciwlotniczą i systemy rakietowe - dodał.

"Oni wiedzą, po co tam są"

Wiceszef MON w kontekście geopolitycznego znaczenia wschodniej flanki NATO został również zapytany o sytuację na polsko-białoruskiej granicy, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem hybrydowego ataku reżimu Łukaszenki.

Marcin Ociepa wskazał, że dosłownie kilka dni temu odwiedził żołnierzy, którzy stacjonują na granicy. Podkreślił, że "ich morale jest bardzo wysokie". - Żołnierze podlegają rotacji co dwa tygodnie, więc nie spędzają tam wiele miesięcy. Oni wracają do swoich domów i jednostek. Dodatkowo staramy się, by ich warunki zakwaterowania były jak najlepsze, by ich służba była dla nich jak najmniej uciążliwa - powiedział.

- Z rozmów z nimi wyłania się bardzo pozytywny obraz. Oni wiedzą, po co tam są i rozumieją (...), że wykonują misję, do której zostali stworzeni. To jest sens ich pracy i służby, dlatego o ich morale bym się nie martwił - mówił gość radiowej Jedynki.

Zobacz także:

"Są oni zdrowo źli"

Wiceminister obrony odniósł się także do kwestii dezercji na Białoruś b. polskiego żołnierza Emila Cz. - Wnioski zostały wyciągnięte. To jest jednostkowy przypadek - zapewnił Marcin Ociepa.

- W szczytowej fazie na granicy było 20 tys. żołnierzy, a do tego tysiące funkcjonariuszy policji i SG. Jeżeli mówimy o takich liczbach, to zawsze może zdarzyć się taki jednostkowy przypadek. Jest to jednak godne ubolewania - ocenił przedstawiciel rządu.

Podkreślił, że ta sytuacja wzbudziła dużą złość w innych żołnierzach. - Są oni zdrowo źli na tego człowieka. Mają w sobie jeszcze więcej zapału, by udowodnić, że był to wyjątek - powiedział wiceszef MON.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
34:34 _PR1_AAC 2022_01_09-15-13-26.mp3 Wiceszef MON Marcin Ociepa o sytuacji polskiego wojska w kontekście zagrożeń ze wschodu (Program 1 Polskiego Radia)

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Marcin Ociepa (wiceszef MON)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 15.10

jp

Czytaj także

Dziękuję to za mało. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 14:46
W 2021 granicę polsko-białoruską próbowano nielegalnie przekroczyć blisko 40 tysięcy razy. To wymiar naszego szacunku i wdzięczności dla wszystkich, którzy bronią nas przed hybrydową agresją ze wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosjanie chcą podważyć zaufanie do USA". Ekspert o działaniach Putina wymierzonych w NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:49
Od lat na linii Rosja-Ukraina dochodzi do sporych napięć. Rosja angażuje się również w konflikt na granicach z Białorusią, a od niedawna także w działania na terenie Kazachstanu. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi? - Rosja chce rozbicia NATO i skompromitowania Sojuszu w oczach jego członków poprzez uznanie roszczeń rosyjskich przez Stany Zjednoczone - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń