Zatrzymano ponad 111 tysięcy nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 09:50
Coraz więcej Polaków wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Tylko w 2019 roku policjanci zatrzymali ponad 111 tysięcy nietrzeźwych kierowców. - Skala zjawiska może być znacznie wyższa niż prezentują to dane i statystyki policyjne - twierdzi Piotr Dempniak z AlcoSense Laboratories.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pair Srinrat/shutterstock

Posłuchaj
03:58 PR1_MPLS 2020_11_07-06-35-00.mp3 Kierowcy jeżdżą po alkoholu (Wolna sobota z Jedynką)

- W 2019 roku policja przeprowadziła ponad 16 milionów kontroli trzeźwości na polskich drogach, czego wynikiem było zatrzymanie ponad 111 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Są to duże liczy, natomiast pytanie, czy oddają one w pełni skalę zjawiska - mówi Piotr Dempniak.

Bolek i Lolek FREE 1200.jpg
Legendarne kreskówki. "Bolek i Lolek" najpopularniejszą dobranocką?

Według badań przeprowadzonych przez AlcoSense Laboratories, co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził samochód pod wpływem alkoholu. - Im młodsza grupa badanych, tym problem jest większy. Te wyższe dane dotyczą grupy wiekowej wśród kierowców lat 18-24, bo odsetek był znacznie wyższy i wynosił prawie 65 proc. Oznacza to, że skala zjawiska może być znacznie wyższa niż prezentują to dane i statystyki policyjne - dodaje.

Anonimowi Alkoholicy

Na całym świecie prowadzone są akcje, które mają zmniejszyć odsetek pijanych kierowców. W Stanach Zjednoczonych kierowcy, którzy dokonali wypadków pod wpływem alkoholu, kierowani są na spotkania Anonimowych Alkoholików. Także w Polsce prowadzone są podobne działania we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

- W Warszawie i Bydgoszczy udało się nam doprowadzić do porozumienia na mocy którego mamy swoje kilka minut na takich spotkaniach. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pokazać tym ludziom na własnym przykładzie, że nikt normalny pod wpływem alkoholu nie wsiada za kierownicę i nikt normalnie myślący nie naraża życia swojego i innych - wyjaśnia Robert, anonimowy alkoholik.

Czytaj także:

Zgodnie z raportem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu kierowanie samochodu pod wpływem alkoholu jest jedną z czterech głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel Wydrych i Mateusz Drozda

Materiał: Dorota Kuźnik

Data emisji: 7.11.2020 

Godzina emisji: 6.35

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie zapewnili urządzeń, podnieśli kary. Warszawa ma za mało parkomatów w nowych strefach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:22
"7 września Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) w Warszawie powiększyła się o 7,8 tys. wyznaczonych miejsc postojowych" - podaje Zarząd Dróg Miejskich. - Jej powiększeniu nie towarzyszy jednak oczekiwany wzrost liczby parkomatów - narzekają mieszkańcy Woli i Pragi Północ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietrzeźwy kierowca potrącił śmiertelnie dziecko. Sąd wyrok uniewinniający zmienił na dwa lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:00
Sąd Rejonowy w Lipnie wymierzył Stanisławowi G. karę dwóch lat więzienia za śmiertelne potrącenie w 2015 r. w Steklinku 11-letniego Kacpra. Sprawa wróciła do sądu pierwszej instancji po orzeczeniu Sądu Okręgowego we Włocławku, który uchylił w 2019 r. pierwotny wyrok uniewinniający.
rozwiń zwiń