Kolonie 2021. Jak będą wyglądały? "Telefony od zainteresowanych się urywają"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 17:50
Choć sytuacja epidemiologiczna, związana z pandemią koronawirusa, jest dynamiczna i dziś trudno przewidzieć, jakie obostrzenia i rekomendacje będą obowiązywać w wakacje, organizatorzy kolonii i letnich obozów dla dzieci i młodzieży twierdzą, że zainteresowanie ich ofertą jest ogromne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hurst Photo/shutterstock.com

Posłuchaj
03:35 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 17.04.2021 Kolonie 2021. Jak będą wyglądały? "Telefony od zainteresowanych się urywają" (Wolna sobota z Jedynką)

 

Organizatorzy letniego wypoczynku dla dzieci szykują się do sezonu. W góry, nad morze, nad jeziora. Obozy artystyczne, teatralne, taneczne, wokalne, sportowe, jeździeckie, survivalowe, gamingowe. W ofertach można przebierać. A czy jest zainteresowanie? 

Jak powiedziała przedstawicielka jednego z organizatorów letniego wypoczynku, Anna Madajska, telefony od zainteresowanych opiekunów po prostu się urywają. - Infolinia pracuje na najwyższych obrotach. Dzwonią rodzice i mówią wprost, że oni nie wyobrażają sobie, że dziecko miałoby siedzieć w wakacje w domu, także dla dobra ich wspólnych relacji. Często zapisują dzieci od razu na dwa turnusy - wskazała.

Rodzice, z którymi rozmawiała reporterka Izabela Kostyszyn, zwrócili uwagę na to, jak zły wpływ na relacje międzyludzkie ma pandemia koronawirusa - dzieci wiele miesięcy spędziły zamknięte w domach, lekcje były prowadzone online. Ważnym powodem, dla którego wysyłają więc swoje pociechy na kolonie, jest to, by córki i synowie spędzili trochę czasu z rówieśnikami, na świeżym powietrzu. - Dobrze, żeby te więzi się na nowo zacieśniły, bo się na pewno poluzowały - stwierdziła pani Anna.

Przy wyborze letniego obozu dla dzieci opiekunowie sprawdzają skrupulatniej niż zwykle warunki, w jakich wypoczynek będzie się odbywał, chcąc mieć pewność, że ich podopieczni będą bezpieczni. Choć - jak ocenił jeden z rodziców - strach jest mniejszy, ponieważ przypadków zakażeń koronawirusem, czy też przykładów ciężkiego przechodzenia COVID-19, wśród dzieci jest zdecydowanie mniej niż wśród dorosłych.


Czytaj także:


Jak będzie wyglądał wypoczynek?

dzieci, wycieczka, kolonie, wakacje, obóz shutter 1200.jpg
Kolonie i obozy w czasie pandemii. "Bardziej misja niż zarabianie pieniędzy"

Jeśli chodzi o obostrzenia, jakie będą obowiązywały na koloniach i obozach, wciąż jest wiele niewiadomych. - Aktualna sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na to, aby powiedzieć, jak będzie w tym roku wyglądał letni wypoczynek dzieci i młodzieży i przy jak licznych ograniczeniach. Sytuacja jest dynamiczna - podkreśliła Anna Ostrowska z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Póki co więc organizatorzy przygotowują kolonie i obozy zgodnie z wytycznymi z zeszłego roku, w których dużą wagę przywiązywano do zapewnienia środków higieny i ochrony osobistej oraz organizowanie dzieci w mniejsze grupy. - W pokojach, niezależnie do tego, na ile osób są przewidziane, będzie mieszkało - takie jest nasze założenie - dwoje dzieci - zaznaczył przedstawiciel jednego z organizatorów wypoczynku Jacek Hajdasz.

Na razie organizatorzy wypoczynku nie wymagają od wychowawców, by byli oni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, ale do lata większość będzie już i tak po podaniu preparatu. - 98 proc. naszej kadry - z tego, co wiem - chce się zaszczepić - zauważył Hajdasz.

W ubiegłym roku - według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki - na zorganizowany wypoczynek wyjechało 700 tys. dzieci. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Prowadzą: Karolina RożejDaniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 17.04.2021 r. 

Godzina emisji: 6.00-9.00

kk

Czytaj także

Koronawirus. Co możemy zrobić, żeby nie zachorować?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 21:55
Jest z nami od roku i "uprzykrza nam życie". To przez niego każde dziecko wie, co oznacza skrót DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczki. W "Jedynce Dzieciom" przypomnieliśmy kilka zasad związanych z koronawirusem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Sutkowski o COVID-19 u najmłodszych: stan dziecka może się pogorszyć bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 07:59
- Najważniejsza jest czujność rodziców, objawy są niecharakterystyczne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych, odnosząc się do przebiegu choroby COVID-19 u dzieci.
rozwiń zwiń