Polacy czytają trochę więcej. "To jest gra w kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 17:04
Ostatni raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce jest nieco bardziej optymistyczny, ale do poziomu z początku XXI wieku Polakom jeszcze wiele brakuje. Podczas pandemii zaczęliśmy jednak chętnie sięgać po książki. - Czytanie opłaca się wszystkim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ diignat

drzewa FREE 1200.jpg
Piknik Naukowy. Praca drzew w Warszawie warta jest 170 milionów złotych
Posłuchaj
05:39 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 8.05.2021 czytanie Zdaniem dyrektor Biblioteki Narodowej czytanie opłaca się. Dlaczego? (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Gość Jedynki tłumaczy, że już od dwóch lat można zauważyć lekki wzrost czytelnictwa wśród Polaków.

- Mamy bardzo powściągliwy optymizm przy raporcie za zeszły rok. Wzrost na poziomie 3 proc. w skali roku i 5 proc. w skali dwóch to bardzo dobra wiadomość ze względu na stabilność. Nadal jednak czyta tylko 42 proc. Polaków, co oczywiście nas nie satysfakcjonuje jako państwa, które ma duże aspiracje cywilizacyjne - twierdzi Tomasz Makowski.

Zdaniem dyrektor Biblioteki Narodowej czytanie opłaca się. - Zawsze podaję przewrotnie argumenty, że osoby czytające zarabiają więcej, co pokazują badania. Osoby czytające także dłużej żyją, rzadziej chorują, ale i płacą wyższe podatki. Czytanie opłaca się wszystkim - wyjaśnia Tomasz Makowski.

Jak czytać? Bez napinki

- Do czytania należy podchodzić przede wszystkim bez napinki, jeżeli mogę użyć takiego kolokwialnego określenia - uważa Paulina Małochleb, badaczka literatury.

Co to oznacza? - Absolutnie można odkładać książki, które nam się nie podobają. Nie ma takich książek, które pojedynczo spowodują wielką zmianę. Po prostu trzeba czytać i poruszać się pomiędzy tytułami, jedne czytać do końca z wypiekami na twarzy, a inne odkładać. To jest gra w kulturę, w której udział jest fajny tylko wtedy, gdy jest intensywny i świadomy - klaruje Paulina Małochleb.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejDaniel Wydrych

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 8.05.2021 

Godzina emisji: 7.44

DS

Czytaj także

"Liczby ostatnie" - mroczna wizja przyszłości według Jarosława Maślanka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:00
- Nie spodziewałem się, że ta moja wymyślona rzeczywistość w kilku punktach nałoży się z rzeczywistością, która zaczyna następować - przyznał w Programie 1 prozaik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwa i sekrety. "Zmora" - thriller kryminalny Roberta Małeckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:30
- Tworząc tę historię, zacząłem sobie myśleć o tym, jakie było moje dzieciństwo. Ono w jednym wymiarze było czymś wspaniałym, mam mnóstwo bardzo dobrych wspomnień. Z drugiej strony - te lata 80. były naznaczone bardzo silną przemocą rówieśniczą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Małecki.
rozwiń zwiń