Urzędnicy uczą się, jak pisać pisma. Ma być zwięźle i zrozumiale

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 15:45
Urzędowe pisma mają być zwięzłe i zrozumiałe dla każdego. Taką decyzję podjęła dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Urzędnikom mają w tym pomóc językoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy będą ich uczyć, w jaki sposób upraszczać komunikaty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chadchai Krisadapong

Posłuchaj
03:30 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 23.10.2021 pisma Andrzej Mańkowski, wicedyrektor wrocławskiego MOPS-u przyznaje, że przed urzędnikami jeszcze długi proces, zanim zmienią swoje wieloletnie nawyki (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Często zdarza się, że przy urzędowej korespondencji zastanawiamy się, co autor miał na myśli. - Pisma urzędowe są po prostu nie do ogarnięcia. Przeciętny człowiek, jak się dobrze wczyta, jest w stanie to zrozumieć, ale często potrzeba też pomocy prawnika lub radcy prawnego - twierdzi słuchacz Jedynki. - Trzeba się trochę nagłówkować - przyznaje słuchaczka.

gra komputer gracz streaming shutter 1200  Gorodenkoff.jpg
Po gry komputerowe sięga 18 milionów Polaków. "Nie tylko bawią, ale też uczą"

Urzędnikom pomagają językoznawcy

Z urzędniczą nowomową stara się walczyć coraz więcej instytucji. Swój język postanowili uprościć m.in. urzędnicy z MOPS-u we Wrocławiu, którzy o pomoc zwrócili się do Pracowni Prostej Polszczyzny. - Pracownia przygotowała nam wykład, na którym opowiedziała o teorii, jak również pokazała w praktyce, co można zmienić - mówi Anna Bytońska, rzecznik MOPS-u.

- Wiele instytucji pokazało, że to możliwe. Chyba największy postęp poczynił Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zusowianie od 2016 roku zmieniają zusowszczyznę i zmienili już bardzo dużo - zdradza dr Tomasz Piekot, kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co trzeba zmienić?

telewizor free 1200.jpg
Czy można uzależnić się od seriali? Okazuje się, że bardzo łatwo!

W pismach ważne są zwroty do klienta. Chodzi o to, żeby były one grzeczne i żeby ktoś zwracał się do nas bezpośrednio i mówił "Szanowny Panie albo Szanowna Pani, nie zrobiła Pani tego, to my zrobimy Pani to". - A nie bezosobowo, jakbyśmy chwilę temu przeszli na ty z teściową i mówili, "czy można tego makaronu?", tak jak "należność trzeba uiścić". To jest ten sam język, czyli język nieśmiałego zięcia czy synowej - wyjaśnia dr Tomasz Piekot.

Warto też wyrzucić ze słownika wiele utartych sformułowań, takich jak "posiadać" czy "dokonania". Najważniejsze jest jednak uproszczenie konstrukcji tekstu.

- Walczymy przede wszystkim o inną konstrukcję pisma. Tak, żeby pismo zaczynało się od najważniejszych informacji i żeby miało duży tytuł, aby od razu wiedzieć, kiedy wyciągamy je ze skrzynki pocztowej, w jakiej sprawie do nas piszą. Walczymy też, żeby zdania były krótsze - słyszymy.

Andrzej Mańkowski, wicedyrektor wrocławskiego MOPS-u przyznaje, że przed urzędnikami jeszcze długi proces, zanim zmienią swoje wieloletnie nawyki.

- Będziemy mieć 40 koordynatorów, którzy przejdą pogłębione szkolenia, zakończone egzaminem i certyfikatem. Dopiero oni zaczną nas bardzo konkretnie i na naszych błędach uczyć, jak zmieniać pisma. Chcemy je zmieniać, ponieważ nasi klienci są tego warci, aby współpraca wyglądała bardzo dobrze - zauważa Andrzej Mańkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel WydrychPatryk Michalski

Materiał: Justyna Kościelna (Radio Wrocław)

Data emisji: 23.10.2021 

Godzina emisji: 7.41

DS

Czytaj także

"Skok na główkę może skończyć się urazem kręgosłupa". Lekarz przestrzega przed brakiem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:15
Co roku wiele młodych osób wraca z wakacji z uszkodzonym kręgosłupem. Powód? Brak wyobraźni i skok do wody na główkę. - Do takich urazów dochodzi nierzadko po spożyciu alkoholu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Cieślik, kierownik Kliniki Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dlaczego będąc nad wodą, niektórzy zapominają o wypoczynku - nomen omen - z głową?
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. rocznica zamachu na WTC w Nowym Jorku. "Dla mnie jest to cmentarz"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 11:01
- Dla mnie jest to cmentarz - te dwa baseny, które teraz stoją na śladach wież, gdzie dookoła są nazwiska ok. 3 tysięcy osób, czyli wszystkich zaginionych w tym tragicznym dniu - mówi Leokadia Głogowska, która w dniu zamachu znajdowała się na 82. piętrze północnej wieży World Trade Center w Nowym Jorku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duńscy piłkarze nagrodzeni za postawę wobec Christiana Eriksena

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 08:22
Nie tak miał wyglądać pierwszy mecz reprezentacji Danii podczas Mistrzostw Europy 2020. 12 czerwca, w 44 minucie meczu Dania - Finlandia, duński piłkarz Christian Eriksen dostał ataku serca. Cały świat, nie tylko piłkarski, zamarł. Na szczęście przytomność umysłu zachowali koledzy Eriksena, za co zostali wyróżnieni nagrodą fair play.
rozwiń zwiń