Adam Nawałka czy zagraniczny trener? Kto poprowadzi reprezentację?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 09:13
Piłkarska reprezentacja Polski, po odejściu Paulo Sousy, nadal pozostaje bez szkoleniowca. O posadę trenera Biało-Czerwonych starają się światowe gwiazdy, m.in. Andrea Pirlo i Fabio Cannavaro. Jednak na giełdzie nazwisk nie brakuje również polskich trenerów. - Moim zdaniem Adam Nawałka jest jednym z najlepszych kandydatów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Listkiewicz, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Adam Nawałka był selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2013-2018. Teraz jest jednym z faworytów do ponownego objęcia stanowiska trenera polskiej kadry
Adam Nawałka był selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2013-2018. Teraz jest jednym z faworytów do ponownego objęcia stanowiska trenera polskiej kadryFoto: KACPER PEMPEL / Reuters / Forum
  • Polski Związek Piłki Nożnej poszukuje nowego selekcjonera. Pod koniec grudnia z posady zrezygnował Paulo Sousa, który kilka dni później objął funkcję trenera brazylijskiego Flamengo
  • Faworytem polskich dziennikarzy i ekspertów jest Adam Nawałka, który już prowadził reprezentację Polski w latach 2013-2018
  • Czasu na wybór selekcjonera jest coraz mniej. Pod koniec marca zagramy z Rosją w pierwszym meczu barażowym do MŚ 2022

Każdego dnia docierają do nas rewelacje na temat kolejnych kandydatur na trenera reprezentacji Polski. - Miło się robi, gdy o posadę selekcjonera naszej kadry starają się wielkie gwiazdy światowej piłki, jak włoscy mistrzowie świata Andrea Pirlo, Fabio Cannavaro i Gennaro Gattuso. Trzeba jednak pamiętać, że świetny piłkarz i świetny trener to zupełnie różne sprawy. Dobitnie potwierdza to inny kandydat, słynny Niemiec Juergen Klinsmann, którego trenerska kariera to jednak pasmo porażek - komentuje dziennikarz sportowy Filip Jastrzębski.

Filip Jastrzębski zaznacza, że "ponoć zagraniczny wybór numer jeden prezesa PZPN Cezarego Kuleszy" to Andrij Szewczenko. Ukrainiec zabłysnął już w roli szkoleniowca ukraińskiej kadry, jednak jego zakontraktowanie w Polsce graniczyłoby z cudem, ponieważ niedawno objął posadę we włoskiej Genoi.

- Na kontakt z PZPN czeka podobno były selekcjoner Włochów Cesare Prandelli. Nieraz pojawiało się również nazwisko byłego trenera Holendrów Dicka Advocaata. Pytanie tylko, czy wspomniani szkoleniowcy faktycznie wyrażają chęć pracy w naszym kraju, czy jest to jednak robota pragnących wywołać zamieszanie agentów - dodaje Filip Jastrzębski.

Polski czy zagraniczny trener?

PZPN przed marcowymi barażami w el. Mistrzostw Świata 2022 powinien postawić na polskiego trenera czy jednak zagranicznego? - Moim zdaniem nie ma to wielkiego znaczenia, czy będzie on z Polski czy z zagranicy - twierdzi Michał Listkiewicz, były prezes PZPN.

- Mieliśmy świetnych polskich selekcjonerów, takich jak: Kazimierz Górski, Antoni Piechniczek, Jacek Gmoch, Jerzy Engel, Paweł Janas i Adam Nawałka, mieliśmy też świetnego zagranicznego selekcjonera Leo Beenhakkera. Były też niewypały, jak ostatnio Paulo Sousa. Dlatego moim zdaniem paszport nie ma znaczenia. Znaczenie mają fachowość i świadomość tego, w jakiej jesteśmy sytuacji. Najbliższy mecz barażowy z Rosją w Moskwie [24 marca - red.] jest kluczowym meczem dla przyszłości polskiej reprezentacji na długi czas - wyjaśnia Michał Listkiewicz.

Adam Nawałka faworytem

Michał Listkiewicz przyznaje, że jego zdaniem jednym z najlepszych kandydatów na selekcjonera jest Adam Nawałka.

- Osiągnął ćwierćfinał Mistrzostw Europy, zna piłkarzy, a szatnia przyjęłaby go z otwartymi ramionami - mówi z kolei były reprezentant Polski Artur Wichniarek.

Artur Wichniarek zauważa, że czasu na poznanie polskiej kadry nie ma zbyt wiele, natomiast Adam Nawałka pracował już z wieloma filarami tej reprezentacji. - Dlatego uważam, że dzisiaj jest to jedyny polski trener, który mógłby objąć kadrę - twierdzi.

- Innych polskich kandydatur raczej nie należy brać na poważnie. Kilka z nich zostało wyssanych z palca, a inne to sprawka ambitnych agentów. Adam Nawałka prawdopodobnie do końca pozostanie kandydatem numer jeden. Również dlatego, że kto, jak nie on, wytłumaczy naszym piłkarzom, jak ważny jest mecz z Rosją i dlaczego trzeba go wygrać - komentuje Filip Jastrzębski.

Decyzja co do wyboru nowego selekcjonera zapadnie prawdopodobnie do 19 stycznia.

Posłuchaj
03:58 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 8.01.2022 reprezentacja Adam Nawałka czy zagraniczny trener? Kto poprowadzi polską reprezentację? (Wolna sobota z Jedynką)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejPatryk Michalski

Materiał: Filip Jastrzębski

Data emisji: 8.01.2022 

Godzina emisji: 6.48

DS

Czytaj także

Urlopy 2022. Czy pracodawca może narzucić termin urlopu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:00
- Przy bieżącym urlopie pracodawca nie może narzucić terminu płatnego, jak i bezpłatnego urlopu. Powinien być on udzielany z inicjatywy pracownika - mówi w "Czterech porach roku" Agnieszka Bagieńska-Petryka, radca prawny, specjalista prawa pracy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klan", "Matysiakowie", "W Jezioranach"... Dlaczego kochamy telenowele?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 12:10
Od prawie dwudziestu czterech lat w Telewizji Polskiej możemy oglądać "Klan". To najdłuższy pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serial produkcji polskiej. Popularność od lat zyskują sobie również seriale radiowe. Skąd bierze się ich fenomen? Dlaczego Polacy kochają telenowele?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:55
W czasie trwającej pandemii koronawirusa dzieci oraz młodzież w większym wymiarze spędzają czas przed ekranem komputerów, telewizorów czy smartfonów. Co dzieje się z oczami, gdy za długo korzystamy z urządzeń elektrycznych? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona?
rozwiń zwiń