Dzień Dziadka. Za co kochamy naszych dziadków?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 11:06
Dziś Dzień Dziadka. Święto to zostało oficjalnie wpisane do kalendarza w 1981 roku. Od tego czasu obchodzimy je rokrocznie właśnie 22 stycznia, czyli tuż po Dniu Babci. Dlaczego dziadkowie są tak ważni? I czym zaskarbiają sobie miłość wnuków?
Kontakt z dziadkami jest bardzo ważny dla dziecka
Kontakt z dziadkami jest bardzo ważny dla dzieckaFoto: fizkes/shutterstock.com

Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek. Choć warto pamiętać, że to dobra okazja, aby spędzić razem czas, powspominać i porozmawiać. To czasem cenniejsze dla seniorów niż drogie prezenty materialne.

Iwona Piechocka-Jóźwiak z Gniezna wspomina dziadka z rozrzewnieniem. Choć był prostym szewcem, to był człowiekiem wielu talentów - rzeźbił, pisał wiersze, potrafił uszyć jej strój krakowianki, zrobić buty. - Poświęcał mi dużo czasu, więc ja mam bardzo dobre wspomnienia z dziadkami, którzy mieli dla mnie czas i bardzo dużo miłości - mówi.

Pan Maciej, obecnie już dziadek, ma dużo czasu dla dwojga wnucząt. Może w ten sposób chce potomkom wynagrodzić to, że on dla swoich dzieci miał mało czasu. - Ktoś musiał pracować, a teraz jeśli tylko mam możliwość i jakieś pomysły z nimi związane, to cały świat się przekierował - zaznacza. Podkreśla, że wnuczęta to dla niego najważniejsze osoby na świecie. A jego podejście do życia również kształtował dziadek.

Kazimierz Kubów uważa, że bycie dziadkiem to są także pewne obowiązki. Zaliczył do nich dobrą tradycję czytania książek. - Jest to rzeczą niezbędną dla młodego pokolenia związanego z uzależnieniami internetowymi i telewizyjnymi - wyjaśnia.

Kazimierz Muszyński przyznaje, że stara się wnuczęta wychowywać i opiekować nimi, ale i rozpuszcza je coraz bardziej. Jego dziadkowie mieszkali na wsi i jeździł do nich każdego roku. - Też pozwalali na wszystko - śmieje się.

Niektórzy z rozmówców przyznają, że mają większy sentyment do dziadków niż do rodziców, bo to właśnie dziadkowie odkładali wszystko i zajmowali się wnukami, kiedy była taka potrzeba. Byli ich mentorami.

Posłuchaj
02:40 Jedynka-22-01-2022-wolna-sobota.mp3 Dzień Dziadka (Wolna sobota z Jedynką)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Rafał Muniak

Data emisji: 22.01.2022 

Godzina emisji: 6.42

ag

Czytaj także

Między nami - babciami, dziadkami i wnuczętami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 09:30
W przededniu Świąt Babci i Dziadka porozmawiamy o relacjach między wnukami a dziadkami i tym, co przedstawiciele różnych pokoleń dają sobie nawzajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści rodzinne babć i dziadków

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:38
- Każda babcia, każdy dziadek to ciekawy człowiek. Czasy, w których żyli już nie wrócą, stąd ich opowieści, opowiadane z perspektywy indywidualnej, są niezwykłe - powiedziała psycholog Justyna Święcicka.
rozwiń zwiń