Bezpiecznie na majówkę. Wzmożone kontrole na drogach

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 09:14
Rozpoczął się długi majowy weekend, a to wiąże się ze wzmożonym ruchem na polskich drogach. Nad bezpieczeństwem osób udających się na wypoczynek czuwa m.in. Inspekcja Transportu Drogowego. Znajomość przepisów jest ważna od najmłodszych lat, dlatego ITD zainaugurowała konkurs literacki dla dzieci na opowiadanie lub bajkę.
Główny Inspektor Transportu Drogowego
Główny Inspektor Transportu Drogowego Foto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Podczas długiego majowego weekendu kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli. Inspektorzy Ruchu Drogowego sprawdzą ciężarówki i autobusy, na drogi wyjadą również nieoznakowane pojazdy z fotorejestratorami. - Przypomnę, że w ponad pięciuset niebezpiecznych miejscach działają fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości, które też dyscyplinują kierowców - mówi Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur.

O czym pamiętać przed podróżą?

Gość "Wolnej soboty z Jedynką" zwraca uwagę, że najważniejsze jest to, by na majówkę dotrzeć bezpiecznie. Przed wyjazdem należy więc sprawdzić stan techniczny pojazdu, a w trakcie podróży warto zaplanować przerwy. Szczególne ograniczenia będą natomiast dotyczyć kierowców ciężarówek. Podczas długiego weekendu obowiązuje zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Alvin Gajadhur podkreśla jednak, że istnieją pewne wyłączenia.

- To samochody ciężarowe przewożące towary niebezpieczne, samochody pracujące na potrzeby budowy dróg i mostów - wylicza. Zakaz obowiązuje od 30 kwietnia, w godz. 18.00 - 22.00. W kolejnych dniach: 1 i 3 maja od godziny 8.00 do 22.00, a 2 maja od 18.00 do 22.00. - Chodzi o to, by osoby wyjeżdżające samochodami osobowymi na wypoczynek mogły w mniejszym tłoku, w mniejszych korkach, dotrzeć na wymarzone miejsce wypoczynku - tłumaczy Gajadhur.

"Twoje bezpieczne wakacje". Wyjątkowy konkurs literacki

Pamiętajmy, że nasze zachowanie za kierownicą często obserwują dzieci, które są znakomitymi obserwatorami. Właśnie po to, by od najmłodszych lat uczyć przestrzegania przepisów, Inspekcja Transportu Drogowego zainaugurowała konkurs literacki dla dzieci na opowiadanie lub bajkę pod tytułem "Twoje bezpieczne wakacje". To już druga edycja. - Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych. W pracy należy odnieść się do co najmniej trzech zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi Alvin Gajadhur.

Jeden z warunków dotyczy bohatera opowiadań i bajek. Musi nim być krokodylek Tirek - maskotka ITD, która uczestniczy też w akcjach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. - Zachęcamy do udziału. Prace można przesyłać na adres konkurs@gitd.gov.pl, do 22 maja. W Komitecie Honorowym zasiada minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, a patronatu honorowego udzieliła małżonka prezydenta RP,  Agata Kornhauser- Duda - podkreśla gość audycji. W ubiegłym roku konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wpłynęło ponad 1100 prac.

YouTube/Inspekcja Transportu Drogowego

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.


Posłuchaj
07:24 PR1_AAC 2022_04_30-07-19-13.mp3 W związku z rozpoczynającą się majówką kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Wolna sobota z Jedynką"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 7.19

mg


Czytaj także

Płynniejszy ruch na drogach w majówkę. Ciężarówki mają zostać na parkingach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 14:47
Główny Inspektor Transportu drogowego Alvin Gajadhur zaapelował do kierowców o rozwagę i ostrożność podczas majówki. Inspekcja będzie prowadziła rutynowe kontrole samochodów, ciężarówek i autobusów na najbardziej niebezpiecznych odcinkach polskich dróg.
rozwiń zwiń