Domowe laboratorium. Jak można zobaczyć dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:25
Fale dźwiękowe towarzyszą nam niemalże w każdym obszarze naszego życia. Zmysł słuchu umożliwia wykonywanie wiele codziennych czynności. Czy dźwięk można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć? 
Jakub Milszewski i Ola Kania
Jakub Milszewski i Ola Kania Foto: Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Dzieci w PRD.jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców

Oficjalnie rozpoczęliśmy ferie zimowe.Na ten czas Polskie Radio przygotowało specjalną ofertę dla swoich słuchaczy. W ramach cyklu "Domowe Laboratorium" Program 1 łączy się z ekspertami, którzy podpowiadają, jak zrobić własne małe laboratorium i samodzielnie przeprowadzić bezpieczne doświadczenia.


We wtorkowej edycji cyklu "Domowe Laboratorium" Ola Kania i Jakub Milszewski z Centrum Nauki Experyment w Gdyni przekonywali czy dźwięk można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć oraz co potrzebujemy do wykonania eksperymentu. 

- Mamy własnoręcznie zbudowany głośnik, który składa się z podstawowych elementów, czyli magnesu w kształcie pierścienia - cewki (drutu miedzianego nawiniętego na korek) i membrany - powiedziałą Ola Kania. - Membrana jest tutaj folią spożywczą przyklejoną na taśmę dwustronną. - dodała.

Co to jest dźwięk? 

Fala dźwiękowa posiada zdolność do wywołania wrażenia słuchowego. - Przenoszenie energii przez cząsteczki, czyli zamienianie tego co słyszymy na to co mogło dotrzeć do naszych uszu. Do przemieszczania się cząsteczek potrzebujemy też ośrodka, może być powietrze, ciecz lub ciało stałe - wyjaśniła Ola Kania. 


Posłuchaj
14:50 Jedynka/Zima z Radiem 5.01.2020 r. Domowe laboratorium Domowe laboratorium. Jak można zobaczyć dźwięk? (Zima z radiem/Jedynka)

 

Jak można zobaczyć dźwięk? 

Jak wyjaśnia gość audycji, dźwięki do naszych uszu docierają przez powietrze, którego nie możemy zobaczyć. - Wiele dźwięków nie dostrzeżemy, ale zobaczymy je pośrednio przez drgania, które są źródłem dźwięku  - tłumaczyła Ola Kania. 

Do wykonania doświadczenia można użyć rzeczy codziennego użytku. W tym przypadku używamy ceramicznej miski, folii spożywczej, ryżu bądź innego drobno ziarnistego produktu, np. cukru, koralików czy piasku. - Tutaj mamy zwykłą ceramiczną miskę, na którą naciągnęliśmy folię spożywczą, następnie nasypaliśmy trochę ryżu ale równie dobrze może być to cukier, piasek z doniczki, koraliki - mówił Jakub Milszewski. - Prezentujemy również mniejszą wersję tego samego. Na zwykła metalową puszkę naciągnęliśmy kawałek balonu i znowu dodaliśmy ryżu - podkreślił ekspert. 


.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: Ola Kania i Jakub Milszewski (Centrum Nauki Experyment w Gdyni)

Data emisji: 5.01.2021 

Godzina emisji: 9.21

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zima z Radiem". Spędź ferie z Programem 1 Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:34
Ferie zimowe 2021 są inne niż wszystkie ze względu na obowiązujące obostrzenia. Polskie Radio, uwzględniając oczekiwania swoich Słuchaczy, przygotowało na ten czas bogatą ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i do rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półkolonie podczas ferii zimowych. Zorganizuje je tylko część szkół

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:06
Z powodu koronawirusa zbliżające się ferie zimowe będą całkiem inne niż te w poprzednich latach. Jedynie uczniowie klas I-IV szkół podstawowych będą mogli wypoczywać na półkoloniach i to tylko w niektórych szkołach. - W porównaniu do ubiegłego roku liczba zgłoszonych wypoczynków jest przynajmniej czterokrotnie mniejsza - mówi Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
rozwiń zwiń