Z wirtualną wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:02
MPW było jednym z pierwszych muzeów w Polsce, które oferowało spacer w technice 3D. W czasie pandemii koronawirusa można przeglądać zasoby cyfrowe czasowo zamkniętej placówki, wziąć udział w lekcjach historii on-line oraz śledzić aktualności w mediach społecznościowych placówki.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Electric Egg/shutterstock.com

Posłuchaj
04:32 Jedynka/Zima z radiem - 8.01.2021 wirtualne muzea Z wirtualną wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego (Zima z radiem/Jedynka)

 

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w 60. rocznicę rozpoczęcia zrywu. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej, u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Nowoczesna ekspozycja oddziałuje na widzów obrazem, światłem i dźwiękiem. Przybliża powstańczą rzeczywistość.

Sercem Muzeum jest stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium powstania. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń: czas okupacji, wybuch powstania, przebieg walki, życie codzienne w powstańczej Warszawie. Odwiedzając muzeum, można m.in. zobaczyć replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. 

W okalającym budynek muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko 11 tys. powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 roku. W centralnej części muru zawieszony jest ważący ponad 200 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.

Niedawno muzeum wzbogaciło się o niezwykłe fotografie. To 33 zdjęcia Warszawy wykonane znad prawego brzegu Wisły przez radziecki samolot.

- One doskonale pokazują, jak wyglądało miasto w połowie września 1944 roku. Mamy zarówno Śródmieście, całą panoramę, od Wybrzeża Kościuszkowskiego aż po Wolę i Ochotę. Widzimy też przedmieścia Warszawy, Sielce, na dalszym planie tereny, gdzie teraz jest Ursynów - wyjaśnił w Programie 1 Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego.


<<<MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO>>>


OGLĄDAJ NASZE WIRTUALNE SPOTKANIA NA ŻYWO! 👩‍🏫➡🧑‍💻Pewnie widzieliście kiedyś słynne zdjęcia z powstańczego ślubu. Ona w...

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Czwartek, 7 stycznia 2021

Czytaj także:

Sława Bieńczycka odwiedziła też (wirtualnie):

  • Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie

Znajduje się tu ponad 200 obrazów mistrza i 500 jego rysunków - to największa taka kolekcja na świecie. Oprócz tego zgromadzono tu wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. listy i fotografie. W muzeum podziwiać można także inne dzieła sztuki - prace przyjaciół malarza: Paula Gauguina i Toulouse-Lautreca oraz artystów, których van Gogh podziwiał, jak Léon Lhermitte i Jean-François Millet.

  • Wielki Mur Chiński

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO system obronny składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Roman Czejarek

Autorka materiału: Sława Bieńczycka

Data emisji: 8.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - zanim wyjedziesz w Bieszczady

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 13:00
W audycji "Jedyne takie miejsce" wybraliśmy się - wspólnie z autorami książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro" - w Bieszczady. Było o historii powstania Jeziora Solińskiego, losach mieszkańców wsi wysiedlonych z rejonów, w których zrealizowano projekt budowy tego akwenu i zapory, ale też o tamtejszej faunie i florze oraz atrakcjach turystycznych regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:13
Kusociński, Szewińska, Szurkowski, Deyna, Małysz, Korzeniowski - gdzie można obejrzeć ich medale? Jak wyglądały stroje sportowców sto lat temu? W jaki sposób w tajemnicy realizowano igrzyska w czasie II wojny światowej? Jakie były początki polskiej turystyki górskiej? O tym wszystkim mówiliśmy w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń