Domowe laboratorium. Czy uda ci się narysować flagę, korzystając ze wskazówek?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 12:00
W audycji "Zima z Radiem" połączyliśmy się wirtualnie z ExploraPark - Parkiem Nauki i Techniki w Wałbrzychu. Specjalnie dla Słuchaczy Janusz Mulawa przygotował szaradę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Posłuchaj
08:42 Jedynka/Zima z Radiem - 14.01.2021 laboratorium Domowe laboratorium. Czy uda ci się narysować flagę korzystając ze wskazówek? (Zima z radiem/Jedynka)

 

Ferie 1200x660_2.jpg
Ferie z Polskim Radiem

Za górami, za lasami, w odległej krainie żyło plemię wojowników i drwali. Nie wadzili nikomu, a mimo to z północy i ze wschodu byli nękani przez swych odwiecznych wrogów. Jak każde plemię, mieli swoje godło, flagę i symbole.

Naszym dzisiejszym zadaniem będzie odtworzyć flagę na podstawie wskazówek Janusza Mulawy. 

Czego będziemy potrzebowali? Wystarczy kartka papieru, ołówek, linijka, cyrkiel i szczypta szkolnej wiedzy o figurach geometrycznych. Można też zrobić prawdziwą flagę - wziąć kawałek materiału, tasiemki.

Wskazówki:

  • flaga ma kształt prostokąta, rysujemy prostokąt,
  • w punkcie przecięcia przekątnych prostokąta (przekątne łączą przeciwległe wierzchołki prostokąta) rysujemy koło - promień tego koła jest równy połowie połowy długości krótszego boku prostokąta, a brzeg koła najeżony jest zębami (zygzakiem),
  • przekątne wyznaczyły trójkąty - dwa są rozwartokątne i dwa ostrokątne,
  • w trójkątach rozwartokątnych - poza częścią zajętą przez koło - rysujemy gwiazdki (dowolną liczbę),
  • na osiach symetrii prostokąta (to proste, które dzielą prostokąt na pół, przechodzą przez środki przeciwległych boków prostokąta - z góry na dół i poziomo - linia równoległa do boków prostokąta) - rysujemy dwa miecze, przecinają się one w połowie, a ostrzami są skierowane w stronę wrogów.

Zobacz wideo:Czytaj także:

ExploraPark w Wałbrzychu to naukowe centrum licznych aktywności - zarówno praktycznych jak i intelektualnych. Głównym przesłaniem wystaw edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do interaktywnej edukacji. Mają one przyczyniać się do tego, by młodym ludziom, poprzez kontakt z nauką i techniką, ułatwić zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności.

.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Data emisji: 14.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Domowe laboratorium. Ognisty eksperyment - węże faraona [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:59
W audycji "Zima z Radiem" połączyliśmy się z Sudecką Zagrodą Edukacyjną w Dobkowie. Julia Jankowska przeprowadziła specjalnie dla nas pewien wyjątkowy eksperyment.
rozwiń zwiń