Szynszyla mała, czyli nocny harcownik

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 16:15
Jest wielkości niedużego królika, ma spore uszy, długie włosy i jest bardzo przyjemna w dotyku. Szynszyla mała, bo o niej mowa, coraz częściej zaczyna się pojawiać w naszych domach. Jedynym problemem jest to, że śpi w dzień, natomiast w nocy… hałasuje. Z jakiego powodu ten sympatyczny zwierzak prowadzi nocne życie?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: AJSTUDIO PHOTOGRAPHY/shutterstock

żółw free 1200.jpg
Jak zadbać o żółwia, żeby był zdrowy?
Posłuchaj
03:43 Jedynka/Zima z Radiem - 14.01.2021 szynszyle Dlaczego szynszyle śpią w czasie dnia? (Jedynka/Zima z Radiem)

- Są to zwierzęta nocne - przyznaje Anna Drzewiecka ze Stowarzyszenia Miłośników Szynszyli Małej. - Jeżeli ktoś nie ma dla nich odpowiedniego lokum, a ma słaby sen, radziłabym się zastanowić, czy chcemy mieć takie zwierzę u siebie, bo nie da się przy nich spać. W nocy harcują na całego - dodaje.

Jak okazuje się, na szynszyle polują wszystkie drapieżniki, dlatego ze względu na swoje bezpieczeństwo przesypiają dzień. Należy też pamiętać, że wyprowadzanie szynszyli na dwór nie jest dobrym pomysłem, ponieważ odczuwają one wtedy bardzo duży stres.

Źródło: Kamil - In Travel/Ciekawostki o hodowli szynszyli w domu

Bardzo miękkie futerka

Szynszylom bardzo trudno oprzeć się, ponieważ mają bardzo miękkie futerka. - Z mieszka włosowego może wyrastać nawet 70 włosów, a z mieszka włosowego u człowieka wyrasta tylko 1 włos - wyjaśnia Anna Drzewiecka.

Ludzie polubili jednak futerka tych zwierząt aż za bardzo. - W czerwonej księdze gatunków zagrożonych szynszyle mają status gatunku zagrożonego krytycznie z tendencją wzrostową (…). Człowiek rzeczywiście na nie polował w czasach, kiedy potrzebował okryć się futrem i trochę ten gatunek przetrzebił. Teraz oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szynszyle hodowane są na futra, co jest pewnego rodzaju snobizmem, ponieważ w dzisiejszych czasach nie potrzebujemy tego rodzaju okrycia - twierdzi Anna Drzewiecka.

Żyją ponad 20 lat

Decydując się na szynszyle, trzeba pamiętać, że są one długowiecznymi zwierzętami.

- Rekordzista żył 29 lat i trochę ponad 200 dni. Ktoś, kto decyduje się na to zwierzę, musi zdawać sobie sprawę, że ono ma szansę żyć za 20 lat i może to nie być jeszcze schyłek jego życia. Dlatego warto pomyśleć, co będziemy robić za 20 lat i czy to zwierzę nadal będzie mogło być z nami - słyszymy.

Czytaj także:

  .

  ***

  Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

  Prowadziła: Joanna Racewicz

  Autor materiału: Patryk Bedliński 

  Data emisji: 14.01.2021 

  Godzina emisji: 11.15

  DS

  Zobacz więcej na temat: zwierzęta natura Ferie zimowe

  Czytaj także

  Mole to też motyle. Tylko takie, które niekoniecznie chcemy oglądać

  Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
  - Mole to tak zwane motyle nocne. Dzienne motyle są ładne, kolorowe i mają skrzydła postawione, kiedy odpoczywają. Natomiast motyle nocne po prostu je kładą - mówi w "Zimie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia Oskar Kołacki, magistrant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przyszły entomolog.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Ssaki, które potrafią latać. Niezwykłe nietoperze

  Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 11:54
  Rzadziej spotykana ich nazwa to rękoskrzydłe. Potrafią latać, choć nie są ptakami. Można o nich powiedzieć "nocne marki", bo najlepiej funkcjonują nocą. Odpoczywają zaś, zwisając głową w dół.
  rozwiń zwiń