"Portret Folkloru Świata" - niezwykła wystawa fotograficzna

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 14:57
W Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór - do końca sierpnia - można oglądać wystawę fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko, zatytułowaną "Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie". 
Fotografia Jerzego Z. Kosiuczenko
Fotografia Jerzego Z. KosiuczenkoFoto: Dla mediów

Posłuchaj
04:51 [ PR1]PR1 (mp3) 21 sierpień 2021 14_49_48.mp3 Kultura na weekend 21-22.08 (Jedynka)

 

Jerzy Z. Kosiuczenko od wielu lat wiernie towarzyszy z aparatem fotograficznym w ręku Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, by w czasie jego trwania podążać własnymi ścieżkami. Nie dokumentuje, nie poszukuje artystycznych kadrów podczas scenicznych występów. Zwykle spotkać go można za sceną, na zapleczu.


. 

Dla niego festiwal to przede wszystkim spotkanie z ludźmi, możliwość nawiązania kontaktów, często nawet przyjaźni. Jak sam mówi, nigdy nie robi portretowych zdjęć z zaskoczenia, musi nawiązać najpierw więź z fotografowaną osobą. Ma to potem wyraz w wymownym spojrzeniu, uśmiechu lub innych emocjach malujących się na twarzach.

Tytuł wystawy - "Portret Folkloru Świata" - skłania do zastanowienia się, czym jest folklor? Czy świat ma swój folklor? Czy może istnieć bez folkloru? Czy wobec tego folklor jest nam potrzebny? Co o folklorze można wyczytać z portretów ludzi - tancerzy, śpiewaków, muzyków. Jak folklor różnych regionów świata się przenika i czy tak być powinno? Czy da się go sportretować, czy jest czymś ulotnym, nieuchwytnym, przez każdego rozumianym inaczej.

Na wystawie oprócz zdjęć z zakopiańskiego festiwalu znajdziemy także portrety Jerzego Z. Kosiuczenko wykonane podczas warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz tyrolskiego Festiwalu Orkiestr Marszowych.   


"Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie". Wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko "Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie". Wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko

    

Jerzy Z. Kosiuczenko, urodził się w polskim wówczas Grodnie, mieszka w Warszawie, jest absolwentem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne zamiłowania w ogniskach plastycznych m.in. przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.

Od wielu lat, zafascynowany góralszczyzną, jest stałym gościem podczas wielu folklorystycznych wydarzeń w Zakopanem i na Podhalu. Zajmuje się także fotografowaniem Madonn pochodzących z różnych części Europy. Jest autorem kilkunastu wystaw pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego zdjęcia były także kilkakrotnie prezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.***

Tytuł audycji: Kultura na weekend

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 21.08.2021 r. 

Godzina emisji: 14.50  

Jedynka/mat. promocyjne/kk

Czytaj także

Święto kultury żydowskiej - 18. Festiwal "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:46
- Będą wieczory literackie, pokazy filmowe, spektakle, koncerty. Przychodźcie do Teatru Żydowskiego, bierzcie katalogi i wybierajcie, na co chcecie przyjść - powiedziała w Programie 1 dyrektor artystyczna i twórczyni Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" Gołda Tencer. Wydarzenie objął patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarmark Jagielloński. Lublin w weekend stanie się stolicą kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:42
Jarmark Jagielloński - w tym roku odbywający się w dniach 20-22 sierpnia - to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej. Jego celem - jak podkreślają organizatorzy - jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne.
rozwiń zwiń