Literacki powrót Izabeli Kuny. "Bohaterów wyjmuję z głowy i z ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 09:17
Izabela Kuna to uznana aktorka filmowa i serialowa. Wystąpiła m.in. w "Lejdis", "Wołyniu" i "Pod mocnym aniołem". Artystka realizuje się również w innych dziedzinach, wydała właśnie swoją drugą książkę pt. "Klara jedzie na pogrzeb".
Aktorka, pisarka, wykładowczyni i instagramerka - Iza Kuna.
Aktorka, pisarka, wykładowczyni i instagramerka - Iza Kuna. Foto: Agencja Forum

Czytaj też:
Halina Łabonarska 1200 forum.jpg
Shakespeare uniwersalny. Halina Łabonarska: postawa króla Leara pasuje do każdego czasu

"Klara jedzie na pogrzeb" to kontynuacja "Klary". Izabela Kuna powraca do swojej bohaterki po jedenastu latach przerwy, ponownie zabierając nas w tragikomiczny świat singielki Klary. W istocie to bolesna prawda o braku porozumienia we współczesnym świecie.

Posłuchaj
19:13 PR1_AAC 2021_05_30-23-34-43.mp3 Literacki powrót Izabeli Kuny (Spotkanie z .../Jedynka)

 

Zderzenie światów

Autorka eksperymentuje nie tylko z treścią książki, ale również z formą. Czytelnik otrzymuje niezwykłe połączenie prozy i poezji, pojawia się również gatunek dziennikarski - felieton. Gość audycji przyznaje, że to w jakimś stopniu odwzorowanie własnego charakteru. - Ja jestem taką mieszanką wybuchową, pełno we mnie różnego rodzaju skrajności. Właściwie ten śmiech i płacz towarzyszą mi od dziecka. Staram się to przemycić jako aktorka, staram się to pokazywać moim studentom w Akademii Teatralnej, ale chyba w pisaniu udaje mi się to opowiedzieć najpełniej - mówi Izabela Kuna.

Artystka przyznaje, że bohaterowie, fabuła i język powieści, które tworzy, to mieszanka tego, z czym miała do czynienia przez całe swoje życie: z marzeniami i snami. Jednocześnie dystans autorki do własnej bohaterki z czasem rósł. - Przy pierwszej "Klarze" mówiłam, że jest ona kobietą, którą nie jestem, a którą bardzo chciałabym być. Po tych jedenastu latach czasami wydaje mi się, że mogę mieć takie historie jak Klara, ale nie chciałabym ich nigdy przeżyć - dodaje gość "Spotkania z ...". Zdradza jednocześnie, jak powstają jej książki.

Czytaj też:
Piotr Cyrwus Forum 1200
Piotr Cyrwus: popularność zawdzięczam głównie jednemu serialowi, ale to się powoli zmienia

Myślenie obrazami

Izabela Kuna przyznaje otwarcie, że styl pracy, jaki preferuje, jest inny od ogólnie przyjętych. - Ja nie umiem myśleć historią w całości. Wiedziałam oczywiście, jak ona się skończy, wiedziałam mniej więcej, jak będzie przebiegać, ale to obrazy pchają mnie do dalszych opowieści. Pisanie to jest ciężka praca, a ja niestety tworzę zrywami, wtedy kiedy mam jakąś wizję - podkreśla. Artystka deklaruje, że ten chaos jest odzwierciedleniem jej wrażliwości.

Metody pracy autorki najwyraźniej się sprawdziły. Pierwszy tom serii pt. "Klara" odniósł sukces, przeniesiono go nawet na deski teatrów, między innymi Teatru Powszechnego w Warszawie. Były nawet próby zrobienia z książki serialu, ostatecznie jednak do tego nie doszło. - Teraz w ogóle o tym nie myślę. "Klara jedzie na pogrzeb" jest trudniejszą historią, bardziej filmową niż serialową. Jest to historia kobiety, która w wieku prawie 50 lat zmaga się z tymi samymi pragnieniami - podsumowuje.

Wyzwania teatralne

Pisanie to jednak dodatek do najważniejszej działalności Izabeli Kuny - do aktorstwa. I choć dotąd kunszt artystki najczęściej można było podziwiać w filmach, to teatr staje się ważnym elementem jej zawodowego życia. - Spotkania z widzem bardzo mnie wzruszają. Ja z teatrem nigdy nie byłam zakolegowana, dopiero od kilku lat przyglądam się temu, że jednak dobrze mi w teatrze i bardzo się cieszę na te spotkania - mówi gość audycji.

Widzowie zobaczą aktorkę w jednej z głównych ról m.in. we "Wstydzie", który po pandemicznej przerwie powraca na afisz.  To historia napisana przez Marka Modzelewskiego, męża Izabeli Kuny. - Teatr Współczesny to miejsce, w którym się zakochałam. Uważam, że zawodowo i towarzysko było to jedno z najwspanialszych moich doświadczeń - mówi Izabela Kuna. Wiadomo, że na podstawie spektaklu realizowany jest film, choć na szczegóły przyjdzie nam jeszcze poczekać.

YouTube/Teatr Współczesny w Warszawie

Zobacz też:

To nie koniec

4 czerwca powróci inny spektakl z Izabelą Kuną w obsadzie. "Ludzie inteligentni" w reżyserii Olafa Lubaszenki otworzą scenę Spektaklove w Małej Warszawie. - Mam szczęście do ludzi i ten spektakl jest również takim naszym towarzyskim spotkaniem. Gramy tam z Renatą Dancewicz, Magdaleną Stużyńską, Pauliną Holtz czy Bartkiem Topą. A sami "Ludzie bezdomni" to duża zabawa dla widzów i takie historie, które każdy z nas przeżył lub przeżyje w swoim życiu - uważa aktorka. W przygotowaniu są kolejne trzy sztuki z udziałem Izabeli Kuny. We wszystkich swój udział ma Marek Modzelewski.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadząca: Martyna Podolska

Gość: Izabela Kuna

Data emisji: 30.05.2021

Godzina emisji: 23:30

mg

Czytaj także

Iza Kuna: Narodowe Czytanie to ważna akcja

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 13:39
- Wydaje mi się, że to ważne, że w dzisiejszym świecie, gdy wystarczy włączyć komputer, ta akcja umożliwia zetknięcie się z literaturą czytaną tu i teraz - mówi aktorka, która po raz kolejny weźmie udział w Narodowym Czytaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 16:00
Wszechświat, rozwój nauki i techniki, rola i zmiana społeczeństwa, a także ludzka natura to tematy, które w swoich dziełach poruszał Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie wystawiane były w teatrach na całym świecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru i w piętnastą rocznicę śmierci pisarza pochyliliśmy się nad współczesnymi adaptacjami teatralnymi jego dzieł.
rozwiń zwiń