"Ta sztuka jest pewnego rodzaju awangardą". Anna Cieślak o "Savannah Bay"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:02
Jej domami artystycznymi są Teatr Polski w Warszawie i Teatr Polskiego Radia. Właśnie premierowo zagrała w spektaklu "Baba Dziwo" na podstawie tragifarsy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a już przygotowuje się do premiery głośnego spektaklu "Savannah Bay", w którym zagra wraz z Anną Polony i Ewą Domańską. W Programie 1 Polskiego Radia spotkaliśmy się z Anną Cieślak.
Anna Cieślak
Anna CieślakFoto: PR

Piotr Cyrwus Forum 1200
Piotr Cyrwus: popularność zawdzięczam głównie jednemu serialowi, ale to się powoli zmienia
Posłuchaj
18:51 Jedynka/Spotkanie z... - 13.06.2021 Annę Cieślak możemy oglądać w serialu kryminalnym "Szadź 2", gdzie gra żonę seryjnego mordercy, w którego wciela się Maciej Stuhr. Czy praca nad tą produkcją była emocjonująca? (Jedynka/Spotkanie z...)

Premiera "Savannah Bay" odbędzie się w czwartek (17.06) w Teatrze Polskim w Warszawie. Sześćdziesiąt lat temu sztuka ta była uważana za awangardową, ponieważ charakteryzuje się oszczędnością formy.

- Reżyser naszego przedstawienia powiedział, że to jest sztuka piekielna. Im głębiej w nią sięgasz, tym więcej drzwi się otwiera, ale również tym więcej drzwi się zamyka. To jest coś niesamowitego, ponieważ jest to taka przestrzeń, jak w kalejdoskopie, gdzie rzeczywistość i wyobraźnia może poszerzyć się do nieskończoności. "Savannah Bay" była uważana za sztukę awangardową i uważam, że zatoczyło się jakieś koło w historii teatru, gdyż dla mnie grać taką sztukę dzisiaj, jest także pewnego rodzaju awangardą - mówi Anna Cieślak.

Artystka dodaje, że w tej sztuce chodzi o to, żeby opowiedzieć sobie historię. - Są dwie aktorki na scenie, minimalna scenografia i historia, która się toczy. Nie ma żadnych dodatkowych efektów, które przeszkadzają albo ułatwiają i które odwracają uwagę. To jest bardzo trudne zadanie, żeby utrzymać rytm opowieści, który w trakcie się zmienia. Tak samo zmieniają się emocje. Trwa to ponad godzinę, gdzie jesteśmy we dwie i opowiadamy jedną historię, która być może wydarzyła się albo do którego momentu jesteśmy w stanie o niej opowiadać, a od którego momentu dopowiadamy sobie to, co chciałybyśmy, żeby zdarzyło się - słyszymy.

Źródło: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie/"Baba Dziwo"

"Baba Dziwo"

Pod koniec maja odbyła się premiera spektaklu "Baba Dziwo" na podstawie tragifarsy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, który reżyseruje Ewa Domańska.

- Myślę, że dla Ewy Domańskiej była to niezwykła rzecz, bo to nie jest proste reżyserować własnych kolegów i bardzo jej „współczułam” tego faktu. Ewa przyszła tu jako reżyser przygotowana i zresztą sama zaproponowała ten tekst, który początkowo mieliśmy robić jako czytanie. Później zrobiliśmy premierę online w czasie pandemii, jakże trudnym dla wielu artystów. Należy się spory ukłon w stronę naszej dyrekcji, że pomogła nam zrobić to przedstawienie na sześć kamer. To nie było tak po prostu, tylko było przygotowane. Jak nasi dyrektorzy to zobaczyli, stwierdzili, że ten spektakl jest dobry i chyba chcieliby, żeby wszedł repertuar. 29 maja mieliśmy premierę tej bardzo współczesnej sztuki - opowiada Anna Cieślak.

Drugi sezon serialu "Sadź"

Annę Cieślak możemy oglądać w serialu kryminalnym "Szadź 2", gdzie gra żonę seryjnego mordercy, w którego wciela się Maciej Stuhr. Czy praca nad tą produkcją była emocjonująca?

- Oczywiście, że tak. To jest moje kolejne spotkanie z Maćkiem Stuhrem, gdzie gramy parę, więc trochę już oswoiliśmy naszą energię pracy i dzięki temu możemy pozwolić sobie na więcej, a oboje nie gramy grzecznych ludzi… Tytułowa rola Maćka jest taką, na którą chyba czekał wiele lat. Zawsze był ładnym, fajnym Maćkiem, a tutaj gra psychopatę, który morduje młode kobiety i jest w tym niestety bardzo wiarygodny i taki zostający w pamięci. Moja postać to kobieta po tzw. złym dotyku, wychowująca dwójkę dzieci. Dla mnie to cudowny pomysł na kreację kobiety - twierdzi Anna Cieślak.

Aktorka zdradza, że zna kobiety po takich przejściach. Od kilkunastu lat związana jest z La Stradą Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. - Wiem, że takie kobiety istnieją, jest ich bardzo dużo i każda swoją miłością wypiera rzeczywistość, chciałaby zbawić i wierzy w to, że dzięki swojej miłości świat stanie się lepszy, co jest oczywiście nieprawdą - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Anna Cieślak (aktorka)

Data emisji: 13.06.2021 

Godzina emisji: 23.35

DS

Zobacz więcej na temat: Martyna Podolska Anna Cieślak

Czytaj także

Tomasz Schuchardt: nigdy nie czułem się uwodzicielem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:30
Tomasz Schuchardt właśnie przygotowuje się do premiery spektaklu "Don Juan albo Kamienna Uczta" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w którym zagra tytułową rolę uwodziciela. Spektakl stawia ważne etyczne i filozoficzne pytania o moralność.
rozwiń zwiń