Magdalena Łazarkiewicz: możliwość zrobienia słuchowiska radiowego to dla mnie święto

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:19
Magdalena Łazarkiewicz reżyseruje twórczość różnego gatunku. Spod jej ręki wychodzą filmy fabularne i dokumentalne, sztuki teatralne, a nawet opery. Jednak z sentymentem myśli o pracy w radiu. - Wydaje mi się, że w robieniu słuchowiska radiowego przydaje się umiejętność filmowego widzenia - mówi Joannie Sławińskiej w audycji "Spotkanie z...".
Magdalena Łazarkiewicz (L) i Maciej Kubera (P) podczas nagrywania słuchowiska Korczak w Teatrze Polskiego Radia
Magdalena Łazarkiewicz (L) i Maciej Kubera (P) podczas nagrywania słuchowiska "Korczak" w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

korczak 1200.jpg
"Wychowywać znaczy chronić". W hołdzie Korczakowi [POSŁUCHAJ]

Reżyser wyjaśnia, że robiąc słuchowisko radiowe, trzeba sobie bardzo dokładnie wyobrażać i wizualizować to, co się robi w radiu. - Pracuję, jakbym robiła film, tylko bez obrazka - mówi. Zaznacza, że dla niej wyzwaniem i zarazem świętem jest możliwość zrobienia opery. - Opera to jest niesamowite miejsce, w którym sacrum spotyka się z profanum - śmieje się. A to dlatego, że warunki pracy są bardzo przyziemne, ale następuje moment połączenia wszystkich elementów przez muzykę i dla niej to niebywała twórcza przygoda.


Posłuchaj
20:23 18-07-2021-Jedynka-Spotkanie_z.mp3 Magdalena Łazarkiewicz (Spotkanie z.../Jedynka)

 


pap_20151116_1L0.jpg
Maciej Bochniak: w swoich filmach proponuję widzom coś innego

Znaczący debiut

Debiut fabularny Magdaleny Łazarkiewicz "Ostatni dzwonek" z 1989 roku - nagrodzony przed laty na festiwalu debiutów filmowych w Koszalinie - podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony festiwalu zdobył Jantara 40-lecia, wygrywając ze wszystkimi zwycięskimi debiutami w historii tego festiwalu. "Ostatni dzwonek" opowiadał o ówczesnej konfrontacji pomiędzy ostatnim pokoleniem starego systemu a pokoleniem młodych i zbuntowanych. W pokonanym polu zostały takie debiuty, jak "Personel" Krzysztofa Kieślowskiego, "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, czy "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland.

- To była wielka radość i satysfakcja dostać po 32 latach nagrodę za film na Festiwalu "Młodzi i film" - przyznaje. Satysfakcję wywołuje też fakt, że nagrodzony film wyłoniono w drodze plebiscytu, a więc to wybór publiczności, składającej się w 80 procentach z ludzi młodych. Nie jest wykluczone, że zostanie nakręcony sequel, a wyreżyseruje go córka reżyserki.

Kino pałacowe/Youtube

Krzysztof Kieślowski mistrz Magdaleny Łazarkiewicz

Magdalena Łazarkiewicz wspomina kontakty z Krzysztofem Kieślowskim, który był wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego). To pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego powstał film dyplomowy Magdaleny Łazarkiewicz "Przez dotyk", w którym zagrały m.in. Maria Ciunelis i Grażyna Szapołowska. - Dużo czasu poświęcał studentom i był dostępny praktycznie na każde zawołanie, co dziś wydaje się niepojęte - mówi o swym wykładowcy. Opowiada o pracy nad filmem, do którego Krzysztof Kieślowski miał duże zastrzeżenia. A film wygrał parę festiwali, dostał też kilka nagród. Słynny reżyser przyznał, że mylił się w ocenie filmu.

Obecnie gość Programu 1 Polskiego Radia pracuje nad przeniesieniem na ekran książki Janusza Korczaka "Kajtuś czarodziej". Ponieważ była tłumaczona na wiele języków, w tym na angielski, jest wielce prawdopodobne, że historia chłopca czarodzieja była inspiracją dla J.K. Rowling, autorki serii książek o Harrym Potterze. - Ta książka towarzyszy mi od dzieciństwa i w dzieciństwie bardzo ją przeżywałam - mówi Magdalena Łazarkiewicz. Nawet syn Antoni dostał imię po bohaterze tej książki. Zaś sama książka jest trudna do przeniesienia na ekran, gdyż akcja dzieje się w wielu miejscach, między którymi przemieszcza się bohater. Ale powstał już scenariusz, udało się też zebrać budżet. - Jest plan, żeby zdjęcia rozpocząć przed końcem roku, a kontynuować je wiosną i latem następnego roku.

Czytaj także:

***

W dorobku reżyserki jest wiele filmów, między innymi "Na koniec świata", "Białe małżeństwo", "Powrót" oraz seriale i spektakle telewizyjne (m.in. zrealizowany w cyklu Teatru Telewizji "Karski"), jest też autorką filmów dokumentalnych.
Magdalena Łazarkiewicz współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Między innymi w kwietniu na antenie radiowej Jedynki zostało wyemitowane wyreżyserowane przez nią słuchowisko będące adaptacją - autorstwa Magdaleny Łazarkiewicz - scenariusza Agnieszki Holland do filmu Andrzeja Wajdy pt. "Korczak".

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Gość: Magdalena Łazarkiewicz (reżyser)

Data emisji: 19.07.2021 r. 

Godzina emisji: 23.32

ag

Czytaj także

"(Nie)obecność" – jaki ślad pozostawił po sobie Piotr Łazarkiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 12:13
- Film jest próbą zmierzenia się z pytaniem, na ile bliski nam człowiek po śmierci nadal jest obecny. Łączy się to ze specyficzną cechą Piotra, który w świadomości wielu nadal istnieje- mówiła Magdalena Łazarkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był głębokim i wnikliwym człowiekiem". Gwiazda kina o Krzysztofie Kieślowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:28
- Zawsze był bardzo zainteresowany każdym detalem - mówi o Krzysztofie Kieślowskim aktorka Irène Jacob, która zagrała w wyreżyserowanych przez niego filmach "Podwójne życie Weroniki" i "Czerwony". W Sokołowsku, w którym spędził część swojego dzieciństwa, trwa właśnie 10. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Jakie filmy obejrzymy w jego trakcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

65. urodziny aktora Toma Hanksa. Jaka jest jego najlepsza rola?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 11:22
Dwukrotny laureat Oscara, niezwykle lubiany gwiazdor ma na koncie wybitne kreacje w filmach: "Forrest Gump", "Filadelfia", "Szeregowiec Ryan" czy "Cast Away: Poza światem". A które z ról Toma Hanksa Państwo cenią najwyżej? 
rozwiń zwiń