Zjawiskowa wioska Deia, słynna Valldemossa... Podróż na Majorkę z Anną Klarą Majewską

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:40
Majorka - to miejsce wybrała jako swój drugi dom Anna Klara Majewska, która napisała już kilka powieści o tej wyspie. Niedawno ukazała się pozycja pt. "Majorka. Nie tylko pod palmą" z legendami, historią i obrazem socjologicznym mieszkańców mówiących w trzech językach: katalońskim, hiszpańskim i majorkańskim. 
Majorka. Nie tylko pod palmą
"Majorka. Nie tylko pod palmą"Foto: mat. promocyjne

Magdalena Kordel 1200 FORUM.jpg
"Książka idealna na każdy moment". Magdalena Kordel o powieści "Zanim wyznasz mi miłość"

- Język majorkański jest właściwie dialektem katalońskiego, chociaż Majorkańczycy woleliby, żeby był to odrębny język. Często ten majorkański jest symbolem niezależności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Klara Majewska, autorka książki "Majorka. Nie tylko pod palmą". 

Posłuchaj
16:25 Jedynka/Spotkanie z... 25.07.2021 r.mp3 Spotkanie z... Anną Klarą Majewską (Jedynka)

 

Imponująca katedra 

W mieście Palma de Mallorca, stolicy Majorki, znajduje się słynna XIV-wieczna katedra, potocznie nazywana La Seu. Monumentalna i majestatyczna budowla stanowi wyraz historii i architektury wyspy. - Położenie katedry jest wyjątkowe i dodaje jej piękności. Góruje nad miastem i jest nad samym morzem. Widać ją z każdego miejsca - podkreśla gość audycji. 

Trzy razy w roku na głównej fasadzie katedry La Seu można zaobserwować niezwykłe świetle zjawiska. - Wtedy słońce znajduje się na odpowiedniej wysokości, by prześwietlić całą katedrę, rzucając obraz z jednego witraża na ścianę po przeciwnej stronie, gdzie jest inny witraż i tworzy taką ósemkę - opisuje Anna Klara Majewska. 

Majorka tropem znanych ludzi 

Co łączy Fryderyka Chopina, Agathę Christie i Michaela Douglasa? Aromat i zapach migdałów oraz… smak sobresady - tradycyjnej wieprzowej kiełbasy i ensaimady - kręconego ciasta maślanego, czyli specjałów najpiękniejszej wyspy Balearów - Majorki.

W 1838 r. Fryderyk Chopin wraz ze swoją partnerką, dwójką jej dzieci i pokojówką Amelią, dopłynęli do portu na Majorce. Wyspa przywitała ich piękną pogodą i cudownymi krajobrazami. Niestety sprzyjająca aura nie trwała zbyt długo, gdyż brak ogrzewania w domu sprawił, że zła kondycja zdrowotna kompozytora znacznie się pogorszyła. - Do tej pory ogrzewanie na Majorce jest luksusem i w tamtych czasach na pewno go nie było. Chopin rozchorował się ciężko i nie były to udane wakacje dla jego rodziny - opowiada rozmówczyni Małgorzaty Raduchy. 

***

Zjawiskowa wioska Deia, słynna Valldemossa z klasztorem kartuzów, w którym kilka miesięcy spędził Fryderyk Chopin z George Sand, katedra w Palmie z ołtarzem Gaudiego - to tylko kilka powodów, żeby tu przyjechać. W dalszej części audycji Anna Klara Majewska opowiada o miejscach wartych odwiedzenia oraz o tym, co na wyspie najbardziej ją urzekło. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Klara Majewska (pisarka) 

Data emisji: 25.07.2021 r.

Godzina emisji: 23.34

ans 

Czytaj także

"Aktorka, wokalistka, lingwistka". Niezwykłe spotkanie z Moniką Mariotti

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:20
Mówi biegle w sześciu językach. Jest pół-Polką, pół-Włoszką. W Polsce na stałe mieszka od dwunastu lat, chociaż wciąż lubi zmieniać miejsca i podróżować. Od początku związana jest ze stołecznym Teatrem WARSawy, w którym od jedenastu lat gra w uznanym spektaklu "Kompleks Portnoya". Gościem radiowej Jedynki była aktorka - Monika Mariotti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Łazarkiewicz: możliwość zrobienia słuchowiska radiowego to dla mnie święto

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:19
Magdalena Łazarkiewicz reżyseruje twórczość różnego gatunku. Spod jej ręki wychodzą filmy fabularne i dokumentalne, sztuki teatralne, a nawet opery. Jednak z sentymentem myśli o pracy w radiu. - Wydaje mi się, że w robieniu słuchowiska radiowego przydaje się umiejętność filmowego widzenia - mówi Joannie Sławińskiej w audycji "Spotkanie z...".
rozwiń zwiń