Powrót do krainy dzieciństwa. Anna Klara Majewska o swojej najnowszej książce "Bachur"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 09:50
Anna Klara Majewska znana jest z twórczości literackiej z Majorką w tle. Najnowsza książka pisarki jest jednak nieco inna - akcja powieści toczy się na Mazurach. Autorka odnosi się w niej do przeszłości tego regionu, przywołuje jego niełatwą historię, odnosi się też do dnia dzisiejszego. 
Anna Klara Majewska to autorka takich książek jak Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce, Rok na Majorce, Majorka na końcu świata czy najnowszej Bachur
Anna Klara Majewska to autorka takich książek jak "Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce", "Rok na Majorce", "Majorka na końcu świata" czy najnowszej "Bachur"Foto: Agencja Forum/KK

anna-klara-majewska-bachur-wydawnictwo-literackie-.png

Anna Klara Majewska powołuje do życia bohaterów, których losy ściśle związane są z historią tego miejsca – dawnych Prus Wschodnich, a obecnie Mazur. Muszą zatem paść pytania o narodową tożsamość, pokoleniowe różnice, korzenie. Jak autorka pracowała nad książką? Skąd czerpała wiadomości i inspiracje, jak udało jej się stworzyć tak rzetelną faktograficznie narrację, mieszkając na Majorce? Audycja z udziałem oisarki powstała w jej posiadłości w okolicach stolicy Majorki – Palmy.   

Historia, dramat, a może love story?

W jaki sposób można opisać najnowszą książkę Anny Klary Majewskiej? Do jakiego gatunku można ją zaliczyć? Książka jest po trosze wszystkim – co w rozmowie z radiową Jedynką zaznaczyła sama autorka. – Jest i dramatem i historią, i historią prawdziwą, i historią rodziny. Jest po prostu taka jak życie – mówi Anna Klara Majewska. A do czego odnosi się tajemniczy tytuł "Bachur"? Słowo bachur w językach jidysz oraz mazurskim oznacza bękart”. – Nie mogę zdradzić, kto jest bękartem – mówi Majewska. – Dowiadujemy się tego dopiero na końcu książki, choć cała historia kręci się dookoła tytułowego bohatera. Ale nie tylko wokół niego. Jest tam cała plejada narodowości, postaci historycznych i współczesnych. Bachur jest tylko pretekstem – mówi Majewska.

Posłuchaj
16:10 _PR1_AAC 2022_04_24-23-37-39-spotkanie-z-Anna-Klara_Majewska.mp3 Anna Klara Majewska o swojej najnowszej książce „Bachur”

 

Prawda czy fikcja?

Jednym z najważniejszych wątków tematycznych powieści jest historia rodziny określanej jako von R.”, czyli rodu von Ritthoff. – Mam nadzieję, że taka rodzina nie istnieje – mówi Anna Klara Majewska. – Nie chciałabym mieć z nią do czynienia po tym, jak ją opisałam. Historia mojej rodziny von R. jest zlepkiem historii prawdziwych i nieprawdziwych, moich fantazji, historii zasłyszanych i przeczytanych – opowiada Anna Klara Majewska. – Na przykład romans Niemki z polskim robotnikiem faktycznie miał miejsce. Skończył się tragicznie i do tej pory na Mazurach jest kamień, który upamiętnia to wydarzenie: śmierć polskiego robotnika – opowiada Majewska. 

Powieść powstawała niedaleko Palmy na Majorce. – Przygotowywałam się do tej książki przez wiele lat. Najpierw nieświadomie, ponieważ jeździłam na Mazury jako dziecko i nastolatka. Potem na Mazury przenieśli się moi rodzice, gdzie ich odwiedzałam – opowiada Anna Klara Majewska. – Mam je tak głęboko w głowie i sercu, że nie muszę tam być, żeby o nich pisać – dodaje. 

Staranna dokumentacja

Nie wystarczy jednak bywać na Mazurach, by napisać książkę rzetelną pod względem historycznym: nazw czy wydarzeń, jakie działy się tuż przed wybuchem II wojny, w jej trakcie i późnej. 

Pracując nad książką autorka spędziła wiele godzin na lekturze książek i oglądając filmy dokumentalne poświęcone regionowi i jego historii, przesiadywała w archiwach. Odwiedzała miejscowe cmentarze, by szukać nazwisk z minionych czasów, czytała wiele książek reportażowych napisanych przez tzw. "wypędzonych" Niemców, a także m.in. książki Marion Dönhoff, które dają wyobrażenie o życiu arystokracji pruskiej. 

Czytaj także:

"Wilcza rzeka" - mocna autobiograficzna książka Wioletty Grzegorzewskiej

Walka o marzenia. "Cuda codzienności" Marii Paszyńskiej

"Diamentowy plac" - kultowa katalońska powieść Mercè Rodoredy

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Rozmowę prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość audycji: Anna Klara Majewska (autorka książek o Majorce)

Data emisji: 20.03.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

djr


Czytaj także

"Mam nadzieję, że ta książka stanie w szranki z najlepszymi". Debiut prozatorski dr. Sylwestra Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 09:45
Gościem audycji "Kultura przy kawie" był dr Sylwester Kowalski - psychoterapeuta, wykładowca akademicki i autor poradników ("Relaks progresywny Jacobsona", "Trening autogenny Schultza"). Od niedawna w księgarniach dostępna jest jego nowa książka pt. "Frank Carnegie R-26".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:41
- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Chwin. "Pisarstwo pozwala rozejrzeć się w wewnętrznym chaosie człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 05:40
– U powieściopisarza "fabryka" pracuje nieustannie, bo nawet we śnie. Jest to niesłuchanie wyczerpujące, bo człowiek właściwie nie ma chwili spokoju. Jeżeli do pisarza przychodzi książka, to ona domaga się spisania. I wcale nie stawia łagodnych warunków – mówił Stefan Chwin na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń