"Miłość w czasie zagłady". D. Rettinger o historii uczucia, które zrodziło się w getcie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 12:28
Dominik Rettinger jest pisarzem, scenarzystą, niekiedy również aktorem i asystentem reżysera. Jego najnowsza książka oparta jest na faktach. Nie po raz pierwszy zanurza się w swojej prozie w historię II wojny światowej. W audycji "Spotkanie z…" opowiedział o powieści "Miłość w czasie zagłady".
Dominik W. Rettinger jest autorem książek poświęconych Holokaustowi. Jego najnowsza powieść nosi tytuł Miłość w czasie zagłady
Dominik W. Rettinger jest autorem książek poświęconych Holokaustowi. Jego najnowsza powieść nosi tytuł ”Miłość w czasie zagłady” Foto: Pixabay/ Darkmoon_Art
  • Dominik Rettinger pochodzi z pokolenia, które dorastało w cieniu II wojny światowej.
  • Jednym z wątków jego najnowszej książki "Miłość w czasie zagłady" jest związek wicekomendanta policji w getcie z wdową z getta.
  • Jedna z opisanych w książce rodzin jest rodziną autora.

Dominik W. Rettinger, Miłość w czasie zagłady, Świat Książki 2019, okładka Dominik W. Rettinger, Miłość w czasie zagłady, Świat Książki 2019, okładka

Dominik W. Rettinger, jak sam o sobie opowiada, pochodzi z pokolenia, które wychowało się w cieniu II wojny światowej – Z jednej strony była to część propagandy panującego wówczas systemu, żeby stwarzać poczucie ciągłego zagrożenia wojną i dzięki temu mieć bardziej zdyscyplinowane społeczeństwo – opowiada Dominik W. Rettinger w rozmowie z radiową Jedynką. – Z drugiej strony, nasi dziadkowie i rodzice tego doświadczyli, więc to było też w ich świadomości przekazywane – albo słownie, albo nieświadomie, w lękach, w trosce o nas, jakby ciągle trwała wojna. Było to przez cały czas obecne. A w momencie, kiedy człowiek stał się bardziej świadomy i zaczął o tym czytać, stawało się jeszcze bardziej dotkliwe – opowiada gość radiowej Jedynki.

Pisarz, jak podkreśla, bardzo głęboko przeżył swoją pierwszą wycieczkę do Auschwitz, którą odbył w czasach licealnych. W 1968 roku dowiedział się, że jego przyjaciel z klasy musi wyjechać, ponieważ jest Żydem. Nie wiedząc, co to oznacza, zainteresował się tym tematem i dowiedział się o Holokauście. Było to dla niego olbrzymim wstrząsem.

"Miłość w czasie zagłady"

Dominik Rettinger napisał jak dotąd m.in. dwa scenariusze poświęcone tematyce wojennej. Do napisania pierwszego namówiła go Magdalena Łazarkiewicz. Na jego podstawie powstała później książka "Sekrety Elizy". Drugi z nich stworzył za namową Piotra Szalszy, reżysera dokumentalisty pracującego w Wiedniu, który nakręcił film o Juliuszu Madritschu, austriackim fabrykancie, który ratował Żydów w skali podobnej jak Schindler. Drugi ze scenariuszy zamienił się w książkę "Miłość w czasie zagłady". Jakie wątki w niej znajdziemy? 

– Piotr Szalsza wspomina w swoim filmie o miłości wicekomendanta Schutzpolizei, policji w getcie, Oswalda Bousko, do kobiety z getta, która miała dwoje małych dzieci, była wdową. Oboje uciekli. Nie chcę zdradzać, jak potoczyły się ich dalsze losy. W każdym razie zainteresowałem się tym tematem i natrafiłem na książkę Tadeusza Pankiewicza, postaci autentycznej. Był to bardzo dzielny człowiek, który przez cały czas istnienia getta prowadził aptekę, pomagając i ratując Żydów – opowiada Rettinger. 

Czytaj także:

Warto dodać, że jedna z opisanych w książce rodzin jest rodziną samego autora. To jego babka i jej cztery córki – jedna z nich to matka Dominika Rettingera. Wszystkie były ukrywane w klasztorach pod Krakowem. 

Posłuchaj
21:42 2022_08_05 23_32_23_PR1_Spotkanie_z.mp3 Dominik Rettinger opowiada o swojej najnowszej książce "Miłość w czasie zagłady" (Spotkanie z…)

 

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Rozmowę prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość audycji: Dominik W. Rettinger (pisarz, scenarzysta) 

Data emisji: 8.05.2022 r.

Godzina emisji: 23.32

 djr

Czytaj także

Czym jest szczęście według Anny Branickiej-Wolskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:53
- Ojciec nam zawsze powtarzał: na razie wszystko jest dobrze, jesteście zamożne, możecie się uczyć, macie otwarte drzwi przed sobą, ale nigdy nie jest człowiek pewien, jak długo co potrwa. Musicie być przygotowane na najgorsze, musicie umieć wszystko – wspomina dorastająca w pałacu w Wilanowie rozmówczyni Małgorzaty Raduchy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterstwo i brawura lotników Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:23
- Chciałbym opowiedzieć o fantastycznych, wspaniałych, pięknych ludziach, którzy poza granicami walczyli o wolność swojego kraju. To byli żołnierze i piloci, najlepsi w swoim fachu w tamtym czasie - zapowiada swój film o Dywizjonie 303 reżyser Wiesław Saniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77 lat temu wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 15:12
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada właśnie dziś, 27 stycznia. Na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie zakończyły się prace nad symboliczną mogiłą Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach warszawskiego getta. W Muzeum Ulmów w Markowej otwarto wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Główne uroczystości odbędą się jednak na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukujemy nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku. Szynkowski vel Sęk: MSZ wesprze tę akcję

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 08:15
- Wśród zadań MSZ jest nie tylko dyplomacja klasyczna, związana z gwarantowaniem bezpieczeństwa Polski, wsparciem Ukrainy, ale i publiczna, która zakłada między innymi poszukiwanie polskości, zaginionego dziedzictwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do akcji poszukiwania nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku. 
rozwiń zwiń