Rok 1936 - Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 19:30
24 maja 1936 roku, w 280. rocznicę ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, miało miejsce Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze. W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 20 tys. studentów, czyli prawie 40 proc. wszystkich studiujących.
Reprezentanci korporacji studenckich składają ślubowanie
Reprezentanci korporacji studenckich składają ślubowanieFoto: NAC

Polskie Państwo Podziemne Forum 1200.jpg
Pierwsza kurierka Polskiego Państwa Podziemnego. Tajemnicza historia Hanki Świeżawskiej

24 maja 1936 roku, jak napisał Stefan Gniazdowski, "do Częstochowy młodzież przybyła przeważnie nad ranem specjalnymi pociągami. I tak: z Warszawy przybyło osiem pociągów, z Krakowa - dwa, z Poznania - trzy, ze Lwowa - dwa, z Wilna, Lublina i Cieszyna - po jednym".


Posłuchaj
23:59 Jedynka-16-11-2021-dziwedzictwo-i-pamięć.mp3 Rok 1936 - Wielkie Ślubowanie młodzieży akademickiej na Jasnej Górze (Dziedzictwo i pamięć/Jedynka)

 

Przystępując do aktu ślubowania, bp Antoni Szlagowski, naukowiec i opiekun warszawskiej młodzieży akademickiej, powiedział: "Młodzieży akademicka, godzina dziejowa bije! Wypowiedz swe ślubowanie". I padły kolejne słowa długiego przyrzeczenia, a wśród nich: "Przyrzekamy i ślubujemy, że wiary naszej bronić i według niej rządzić się będziemy w życiu naszym osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym, państwowym".

Pierwsza pielgrzymka studentów na Jasną Górę miała miejsce w 1932 roku, w 550. rocznicę obecności obrazu Czarnej Madonny w Polsce. Inicjatorem obrania Matki Bożej za patronkę młodzieży akademickiej, a w konsekwencji złożenia jej ślubowania, było środowisko Katolickiej Młodzieży Narodowej.

- Kierując się zasadami nauki Kościoła, część młodzieży skupionej w tej organizacji miała skłonność, żeby opowiedzieć się, z punktu widzenia moralnego, przeciwko zamachowi majowemu, bo uznawała, że jest zaprzeczeniem wartości, które powinny być w przestrzeni publicznej promowane - mówi prof. Jan Żaryn.

W gronie tej młodzieży byli wybitni naukowcy, ludzie pióra, a część działaczy musiała zostać na emigracji. Dziś wielu z nich jest zupełnie zapomnianych. Na Uniwersytecie Warszawskim młodzież narodowa miała swojego opiekuna, którym był filozof, prof. Władysław Tatarkiewicz, wyznający poglądy narodowe. Jednak głównym autorytetem dla tej młodzież był ks. Edward Szwejnic, pierwszy oficjalny duszpasterz akademicki w Warszawie. Będzie wykonawcą woli studentów, żeby najpierw organizować pielgrzymki na Jasną Górę, a potem przygotować ślubowanie jasnogórskie. - To on będzie autorem ślubowań - mówi historyk. Nie dożył tego aktu, gdyż zmarł nagle w 1934 roku.

Ślubowaniu przewodniczył prymas, kardynał August Hlond. Organizatorzy najbardziej obawiali się prowokacji, bo większość studentów, którzy złożyli ślubowanie była ideowo bądź organizacyjnie powiązana z szeroko pojętym obozem narodowym.

Prof. Jan Żaryn wskazuje, że w 1936 czuło się już zbliżanie niepokojów zewnętrznych. Dlatego nauka społeczna Kościoła, szczególnie encyklika Piusa XI, wręcz podkreślała konieczność angażowanie się katolików w służbę pokojowi. - Najlepszym sposobem, by te obowiązki wypełnić, jest oddanie się pod opieką Matki Bożej i taki jest sens tych ślubowań - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że śluby z 1936 miały charakter formacyjny. Młodzież pokazała, że identyfikuje się z nauką Kościoła, choć miała różne poglądy polityczne. Od tej pory akademicy co roku będą przybywali na Jasną Górę i nawet wybuch II wojny światowej nie zmieni tej tradycji. Przynajmniej dwa razy, w roku 1942 i 1943, na jasnej Górze był student Karol Wojtyła.

Czytaj także:

Audycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

***

Tytuł audycji: Dziedzictwo i pamięć

Prowadziła: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)

Data emisji: 16.11.2021 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: młodzież jest coraz bardziej oddalona od narodowego dziedzictwa kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 14:50
- Od dłuższego czasu jesteśmy bombardowani z jednej strony przez szeroko pojętą lewicę dawką pomyj, degradowania człowieczeństwa. Widzę to w takich kategoriach. Z drugiej strony poszukiwanie odpowiedzi, i to mnie bardziej zajmuje i interesuje, jak wyjść z tego niebezpieczeństwa degradacji polskiej kultury - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Iłłakowicz - polska agentka w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 19:30
Brawurowo, na motocyklu, uciekła z Kurdystanu do Teheranu od swojego pierwszego męża księcia, zresztą z jego pomocą. W Alpach, nie zważając na niebezpieczeństwo, spuściła się na linie, aby ratować alpinistę, który spadł w głęboką szczelinę, a władze szwajcarskie uhonorowały ją za to złotą odznaką alpinistyczną. 
rozwiń zwiń