Branża turystyczna: miało być lepiej, a jest gorzej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 07:40
Popyt na zagraniczne wycieczki w tym roku jest słabszy od wcześniejszych oczekiwań. A to przekłada się na wyniki finansowe biur podróży.
Audio

- Początek roku przyniósł branży falstart. Jak na razie podaż zdecydowanie przewyższa popyt - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak.

Jednym z powodów jest spadek liczby chętnych na wyjazdy do Afryki Północnej. - Ten najważniejszy dla znacznej części polskich biur podróży rynek praktycznie się załamał - ocenia Adam Woźniak z "Rzeczpospolitej". - Liczba wyjazdów jest dużo mniejsza, niż możnaby się spodziewać. Być może sytuacja poprawi się za 2-3 miesiące.

Ale to niejedyna przyczyna spadku sprzedaży. Niepewna sytuacja gospodarcza, w tym wysoka inflacja zniechęcają Polaków do kupowania wakacyjnych wycieczek z wyprzedzeniem. Jak sądzą eksperci zaineteresowanie zwiększy się tuż przed wakacjami. Same biura podróży zapowiadają zwiększenie liczby tańszych ofert last-minute.

- Pojawią się bardzo atrakcyjne oferty, zwłaszcza w przypadku Egiptu i Tunezji - mówi "Rzeczpospolitej" prezes jednego z dużych biur Grzegorz Karolewski. Ale zaraz ostrzega: ta walka o klienta odbije się niekorzystnie na wynikach finansowych touroperatorów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast do Egiptu na Mazury

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 16:16
Można więcej na turystach zarobić, ale trzeba im zapewnić dodatkowe atrakcje, a nie tylko spanie i jedzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez Egipt czeka nas plaga bankructw

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 14:17
Polska Izba Turystyki (PIT) ostrzega, że przedłużające się odcięcie turystyczne Egiptu będzie miało skutki dla polskich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne last minute już w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 07:39
Popyt na letnie wycieczki jest tak mały, że biura podróży będą już w czerwcu robić ich wyprzedaże. Upusty mogą przekroczyć jedną trzecią ceny.
rozwiń zwiń