Polacy muszą się nauczyć jeździć

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 13:30
Firmy wątpią, by rosnąca liczba autostrad wpłynęła na zmniejszenie wypłacanych odszkodowań
Audio
Wypadek na drodze
Wypadek na drodzeFoto: PAP/Piotr Wittman

 

Nawet powstające autostrady, które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, nie spowodują na razie spadku stawek płaconych przez kierowców polis.
Sami ubezpieczyciele studzą nadzieje, że większa liczba kilometrów autostrad przełoży się na bezpieczniejszą jazdę, ponieważ jak mówią, wypadki na autostradzie są rzadsze, natomiast jeżeli do nich już dochodzi to są bardziej poważne.

Jak podają statystyki, na polskich drogach każdego roku dochodzi do ok. 400 tys. kolizji i ok. 50 tys. wypadków. I jak podkreśla Zuzanna Reda z Rzeczpospolitej, wypadki na autostradach są w sumie groźniejsze i kosztowniejsze w skutkach niż stłuczki w mieście.
-Kiedy już dochodzi do takiego poważnego wypadku gdzie są osoby poszkodowane (...) to ubezpieczycieli kosztuje bardzo dużo wypłacanie rent i świadczeń dożywotnich. No a też kwestia dodatkowa, że coraz wyższe są te kwoty zasądzanych odszkodowań.

Podkreśla to również Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
-W ostatnich latach obserwujemy bardzo wyraźny trend tego, że te odszkodowania wypłacane poszkodowanym są coraz większe. Z różnych przyczyn to wynika w związku z tym, mimo poprawy infrastruktury w kraju, odszkodowania rosną ale trochę z innych przyczyn. Infrastruktura ma jak najbardziej wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale infrastruktura to nie tylko autostrady, to również nasza własna przezorność, przezorność pieszych i to co się robi w miastach, bo w miastach również dochodzi do sytuacji tragicznych. A poza tym, odszkodowania, które są wypłacane nie zależą  wyłącznie od tego jaką mamy infrastrukturę w kraju. One rosną w pewnej części naturalnie, w pewnej części rosną w związku z różnymi przepisami prawa, które się u nas pojawiają. W związku z tym, jeżeli taki trend się utrzyma, jeżeli odszkodowania będą rosły, to trudno mówić o tym, żeby malały składki. Tym bardziej, że ostatni rok, 2011 to nadal był rok, w którym na ubezpieczeniach OC ubezpieczyciele nie zarobili. Ponieśli na tym straty idące w setki milionów złotych, w  związku z tym to jest ubezpieczenie niedochodowe.

Chcemy płacić mniej za ubezpieczenie  - prowadźmy samochody bezpieczniej na codzień.
Rozmawiała Halina Lichocka.