Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wstąpić do strefy euro?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 08:56
To zależy przede wszystkim od kalendarza politycznego, który może umożliwić albo uniemożliwi stosowną zmianę Konstytucji. Spełnienie kryteriów ekonomicznych członkowstwa jest tu rzeczą wtórną.
Audio
  • Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wstąpić do strefy euro?
Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wstąpić do strefy euro?
Foto: Glow Images/East News

W Katowicach odbywa się V Europejski Kongres Gospodarczy. Wśród tematów, oprócz wydobycia gazu łupkowego czy przyszłości europejskiej gospodarki, znajduje się także pytanie o plany przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty.
Euro zagości w naszych portfelach najwcześniej w roku 2019 – uważa dr Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole. To zależy przede wszystkim od kalendarza politycznego, który może umożliwić albo uniemożliwi stosowną zmianę Konstytucji. Spełnienie kryteriów ekonomicznych członkowstwa jest tu rzeczą wtórną. Jest to cel, który można osiągnąć, jest tylko pytanie o koszty realizacji tego celu. Z punktu widzenia tego, co dzieje się w strefie euro i w gospodarce strefy euro, warto jeszcze poczekać. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, jest powrót strefy euro na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Przygotował Krzysztof Rzyman

Więcej na ten temat na antenie Jedynki w audycji ekonomicznej o godzinie 16.25.

 

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''