Logo Polskiego Radia
Audycje
98/04/II 03.06.2011
To oczywiście numer archiwalny. W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez dziennikarkę radiowej Dwójki - Dorotę Gacek. Gościem audycji był profesor Aleksander Fiut.

Profesor Aleksander Fiut jest eseistą, krytykiem literackim i historykiem literatury. Jego nazwisko pojawia się prawie zawsze tam gdzie mowa o Czesławie Miłoszu. Jest to zrozumiałe - Aleksander Fiut zajmuje się twórczością poety od lat 70., panowie znali się osobiście i odbyli dziesiątki rozmów, które można znaleźć w publikacjach - ostatnio jako tom "Dzieł zebranych" Miłosza.

 

Dorota Gacek - dziennikarka radiowej Dwójki to autorka wielu audycji poświęconych literaturze oraz kulturze, m.in. "Czwartków poetyckich", "Zagadek literackich" i "Sezonu na Dwójkę". Ostatnio w naszym serwisie gościła jako autorka audycji towarzyszących 2. Festiwalowi Czesława Miłosza w Krakowie.

 

Tych dwoje spotkało się w grudniu 2003 roku aby porozmawiać o książce prof. Fiuta "W stronę Miłosza".

 

- Powinieniem zacząć od wykładu, który zmienił moje życie. Tutaj powinienem oddać co należne profesorowi Janowi Błońskiemu, który w 1975 wygłosił wykład porównujący dwie strony polskiej poezji - w orbicie Miłosza i w orbicie Przybosia (...) Przypominam ten fakt, ponieważ u początku mojej fascynacji Miłoszem był wstyd. Wstyd, że (wtedy już byłem doktorem) ja pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego nie znam największego polskiego poety, ta hierarchia jest ważna - być może mój sąd nie wszystkich przekona, być może mój sąd zweryfikuje historia ale tak uważam. Ten wykład była ważny dlatego, że wówczas Błoński przeczytał kilka wierszy Miłosza. Szczególnie zapadł mi w pamięć wiersz "Oeconomia Divina", którym byłem olśniony. Tak więc początek moje przygody z Miłoszem, która trwa wiele lat to jest wstyd i olśnienie - opowiada prof. Aleksander Fiut.

 

- Oczywiście kiedy Miłosz dostał Nobla sytuacja była paradoksalna dlatego, że duma i jakieś takie ogólne" szczęście narodowe" szło w parze z kompletną niewiedzą, która ogarniała specjalistów nie mówiąc o nauczycielach języka polskiego. Sytaucją, która to stworzyła było oczywiście milczenie, które otaczało Miłosza przez dziesiątki lat (...) Nawet w encyklopediach jego nazwisko było opatrzone adnotacją "wróg Polski Ludowej" - wspomina Profesor.

 

Opowieść prof. Aleksandra Fiuta o poznawaniu Miłosza jest niezwykle wciągająca.

 

"Spotkanie z Miłoszem i z jego dziełem uważam za największy, niezasłużony dar losu czy nieba" - to cytat z książki "W stronę Miłosza" Aleksandra Fiuta. Polecamy zarówno książkę jak i prezentowaną tutaj audycję Doroty Gacek "Sztuka czytania". Pierwsza emisja miała miejsce 20 grudnia 2003 roku.

 

Agnieszka Szydłowska (Trójka)