Logo Polskiego Radia

Oddawaj krew bez obaw

Czwórka
Agnieszka Paciorek 23.11.2010
Do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Kto może, a kto nie może być dawcą krwi? Odpowiedź eksperta w "Magazynie" Czwórki.
  • Kto może a kto nie może być dawcą krwi?
Punkt pobrań krwi
Punkt pobrań krwi, foto: biuroprasowe.ing.bank.pl

Krwiodawcą może być osoba pełnoletnia, ważąca ponad 50 kilogramów. – Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi i uznano, że jest to zbyt duża ilość dla osób ważących mniej niż 50 kg – wyjaśnia dr Alicja Domysławska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Do oddawania krwi, z okazji trwających Dni Honorowego Krwiodawstwa, zachęcała w "Magazynie" Czwórki.

Szpitale potrzebują krwi. Deficyt dotyczy nie tylko rzadkich grup. Wiele osób gotowych honorowo oddawać krew nie wie, czy spełniają kryteria zdrowotne stawiane dawcom. Aby się o tym przekonać, powinny zgłosić się do lekarza pracującego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). – Niekoniecznie jest tak, że lekarze innych specjalności dokładnie znają przeciwwskazania do oddawania krwi – tłumaczy gość "Magazynu".

Przeciwwskazaniem do oddania krwi nie jest nadciśnienie, pod warunkiem, że dana osoba przyjmuje leki – tłumaczy dr Alicja Domysławska. Podobnie jest z alergią. Alergicy mogą być dawcami o ile nie są w okresie zaostrzenia objawów choroby oraz nie przyjmują w danym momencie żadnych leków na alergię.

Potencjalnego dawcę na okres przynajmniej 6 miesięcy dyskwalifikuje przebyty zabieg wykonania tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, a także zabiegi operacyjne. Dr Alicja Domysławska wyjaśnia, że podczas takich zabiegów może dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub typu C. Półroczny okres to czas, w którym testy nie wykrywają zakażenia, nawet jeśli do niego doszło.

Jakie przypadłości dyskwalifikują dawcę? – Przebyte choroby układu krwionośnego, pokarmowego, oddechowego czy żółtaczka powodują, że dana osoba nigdy nie będzie mogła zostać dawcą – mówi gość "Magazynu". Tak samo jest z osobami, które przeszły chorobę nowotworową.

– Oddawanie krwi nie uzależnia – uspokaja dr Alicja Domysławska. Wiele osób uważa, że organizm dawcy "przyzwyczaja się" do oddawania krwi i z czasem staje się ono koniecznością. Gość "Magazynu" wyjaśnia, że żadne badania nie potwierdzają, iż u osób, które zaczęły oddawać krew, występuje nadprodukcja czerwonych krwinek, zmuszająca do systematycznego oddawania krwi.

Jak tłumaczy dr Alicja Domysławska, krew pełną można oddawać co 2 miesiące. Kobiety mogą być dawcami maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6 razy w roku.

Więcej informacji na stronie: rckik-warszawa.com.pl

Aby wysłuchać rozmowy Agnieszki Furtak z dr Alicja Domysławska, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń