Polskie Radio
Section05
Warszawa

ANALIZA Europejskie miasta przyszłości. Wrocław, Warszawa i Kraków w czołówce

Magazyn należący do prestiżowej grupy "The Financial Times" opublikował kolejny ranking "Europejskich miast i regionów przyszłości". W zestawieniu obejmującym 330 europejskich miast Warszawę uznano liderem Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii "miast głównych". W całym zestawieniu stolicę Polski wyprzedził tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. W swojej kategorii 4. miejsce zajął również Krajów, a Wrocław zwyciężył w zestawieniu średnich miast.
Zobacz więcej na temat:  miasto przyszłości Warszawa Wrocław inwestycje ranking Financial Times ŚWIAT Europa

Warszawski Ogród Zoologiczny - jak wygląda jego codzienność?

Dominik Hajduk jest studentem SGGW, który od kilku lat w ramach wolontariatu pracuje w stołecznym zoo. - Obecnie moja praca polega na pomocy różnym działom, np. marketingu czy edukacji - opowiada w Czwórce. - Wspieram eventy edukacyjne i oprowadzam po naszym zoo - dodaje. Nam zdradza, jak Warszawski Ogród Zoologiczny wygląda od kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZOO Warszawa parki narodowe przyroda natura Martyna Matwiejuk zwierzęta

B.move.d Warsaw Dance Festival dla miłośników tańca

Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza miłośników i miłośniczki tańca na b•move•d Warsaw Dance Festival. - W programie m.in. przegląd spektakli teatrów tańca z kraju i zagranicy, spotkania z twórcami i twórczyniami, warsztaty taneczne, a także konkurs małych form choreograficznych - mówi Paweł Michno, dyrektor artystyczny festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek taniec Warszawa

"Hiszpania. Portret kraju". Szef Instytutu Cervantesa o wystawie: tak naprawdę to wiele portretów

- Wystawa nawiązuje poniekąd do inicjatywy "Dzień z historii Hiszpanii". Pod koniec lat 80. zaproszono mnóstwo twórców, żeby uchwycili jakiś jeden moment na przestrzeni całego dnia. Proszę sobie wyobrazić, ile zdjęć musiało wtedy powstać. Natomiast teraz mamy 19 zdjęć, które pochodzą z każdej wspólnoty autonomicznej i z dwóch autonomicznych miast Hiszpanii - mówił o wystawie "Hiszpania. Portret kraju" Abel Antolín Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Paweł Siwek podróże fotografia Dwójka Warszawa KULTURA Instytut Cervantesa

Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart Miloš Forman Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Wrocław Roman Gutek Witold Lazar Trójka