Polskie Radio
Section05
Warszawa

Prof. Andrzej Rottermund: silnie posunąłem do przodu odbudowę Zamku Królewskiego

Historyk sztuki, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i były wiceminister kultury, prof. Andrzej Rottermund został laureatem 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. - Ta nagroda dla mnie ma znaczenie ogromne, dlatego że byłem przy jej narodzeniu - mówi w Programie 1 prof. Andrzej Rottermund. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Rottermund Zamek Królewski Warszawa Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora SZTUKA dziedzictwo narodowe zabytki

Z Małopolski na Mazowsze. O tym, jak Warszawa stała się stolicą Polski

18 marca 1596 roku król Polski Zygmunt III Waza zadecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Ponieważ postanowienie władcy nie zostało poparte żadnym aktem prawnym, przez kolejne stulecia małopolska aglomeracja wciąż pozostawała jednak oficjalnym miastem stołecznym Rzeczpospolitej. Warszawa natomiast była określana mianem "Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski król Warszawa Kraków królowie Polski

Prof. Rottermund: walorem rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie były rzeczy oryginalne

- Były elementy, które się zachowały in situ, czyli na miejscu, jak piwnice czy nawet fragment murów. Były też takie, które zostały wymontowane w 1939 roku, ale też później. Były one  przechowywane w różnych miejscach przez okres okupacji, a następnie w latach 40. i 50., po to, żebyśmy mogli użyć ich później w czasie odbudowy - mówił w Dwójce prof. Andrzej Rottermund, tegoroczny laureat Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  dziedzictwo narodowe Zamek Królewski Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksander Gieysztor Andrzej Rottermund Warszawa Dwójka KULTURA Stanisław Lorentz nagroda Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora

Time Less Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Time Less Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i widzę zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino festiwal filmowy Warszawa FILM Adam Smolarek Roman Gutek

Szkoła Rycerska – wychowanie przez patriotyzm

- Szkoła Rycerska, druga po Collegium Nobilium uczelnia warszawska, wspominana z szacunkiem przez historię. Jedni z jej wychowanków mieli zostać wojskowymi, inni inżynierami. Wszyscy zaś razem zasługującymi na to miano obywatelami, tzn. ludźmi poczuwającymi się do osobistej odpowiedzialności za kraj – pisał Paweł Jasienica w książce "Rzeczpospolita Obojga Narodów".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław August Poniatowski Warszawa

Profesor Fałkowski: rysunek Rafaela jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano nowo zakupiony rysunek Rafaela Santiego. – To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach. Widać cały talent twórcy. Jego kreska jest swobodna, szybka i perfekcyjna – podkreślał dyrektor Zamku profesor Wojciech Fałkowski. O szczegóły pytała Aleksandra Dobieszewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Królewski Warszawa Rafael Santi Justyna Grabarz malarstwo Aleksandra Dobieszewska