Polskie Radio
Section05
Warszawa

ANALIZA Warszawscy urzędnicy "dokręcają śrubę" kierowcom. Jazda po mieście staje się koszmarem

Jazda samochodem po Warszawie z roku na rok staje się coraz większą udręką dla kierowców. Rosnące opłaty za parkowanie to wierzchołek góry. Problemy czekające na kierujących pojazdami w stolicy mnożą się. Magistrat na właścicieli pojazdów zastawia takie "pułapki" jak: strefy Tempo 30, słupkowanie ulic, nieskoordynowane remonty dróg, czy strefę czystego transportu.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy drogi Warszawa mazowieckie regiony Rafał Trzaskowski Radio kierowców POLSKA

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

Zajechał kobiecie drogę i uderzył ją w twarz. Powód? Za późno włączyła kierunkowskaz

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na stacji benzynowej w Warszawie przy ul. Sanguszki. Kierowca volvo zajechał drogę wyjeżdżającej skodzie. Wyskoczył z auta i zaczął na nią wulgarnie krzyczeć. Gdy otworzyła okno, uderzył ją pięścią w twarz. Świadkiem zdarzenia był strażnik miejski po służbie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony mazowieckie Warszawa kierowca policja

"Obietnice Trzaskowskiego". Kaleta: świat objechać zdążył, dla Warszawy nie ma czasu

- Rafał Trzaskowski zdążył objechać świat, a nie ma czasu na spotkania z mieszkańcami - mówił poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta. Polityk SP mówił o "niezrealizowanych obietnicach prezydenta Warszawy". Podczas konferencji prasowej przed warszawskim ratuszem Kaleta mówił o "piątce Trzaskowskiego, czyli niespełnionych obietnicach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski samorząd transport miejski Warszawa Sebastian Kaleta

10. rocznica śmierci prymasa Polski Józefa Glempa. "Jego życie i posługiwanie niewątpliwie było ziarnem nadziei"

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że kardynał Józef Glemp umacniał ziarnem nadziei w trudnych czasach stanu wojennego. W 10. rocznicę śmierci kardynała Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze kardynał Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za duszę hierarchy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp Warszawa Jerzy Popiełuszko HISTORIA POLSKA stan wojenny Wojciech Polak Kazimierz Nycz

Wystawa poświęcona rocznicy powstania styczniowego w Zamku Królewskim w Warszawie

Ponad 300 eksponatów, w tym obrazy, grafiki i rysunki takich artystów, jak Artur Grottger, Maksymilian Gierymski czy Jacek Malczewski trafiło na ekspozycję poświęconą 160. rocznicy powstania styczniowego w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa o największej i najdłużej trwającej insurekcji niepodległościowej będzie dostępna dla zwiedzających od 23 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Zamek Królewski

◑ Nocny reportaż - Piotr Dąbrowski / Wojtek Więckowski

Długo zastanawiałem się jak nazwać ten cykl moich nocnych rozmów i przyszedł mi do głowy wiersz Nazara Honchara - HOWORYDODIRY [MÓWDODZIURY]. Coś w tym jest, pomyślałem, taka paralela z wnikaniem w ciemność, w istotę rzeczy, w coś, co jest niczym - w dziurę po obwarzanku, a też jest wszystkim - w samą Noc. To rozmowy o polskiej niezależnej, eksperymentalnej scenie muzycznej i jej kontaktach ze sceną ukraińską. Tagi naszych rozmów to omniworyzm, wielowarstwowość, wielokulturowość, interdyscyplinarność, synkretyzm i morfing. Rozmowy o interakcji dwóch światów – Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i oddolnej sceny niezależnej. Rozpoczynamy od rozmowy z perkusistą Piotrem Dąbrowskim i gitarzystą Wojtkiem Więckowskim, notabene, również artystami wizualnymi.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą Jazz improwizacja Warszawa Ukraina

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 160 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Powstanie Styczniowe Rosja Rzeczpospolita Ukraina Warszawa

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura literatura polska książki Kielce Lublin Warszawa Rosja zbrodnie wojenne lalka