Polskie Radio
Section05
Warszawa

Teatr Dramatyczny z nową dyrekcją. Monika Strzępka proponuje terapię

- W złożonej koncepcji programowej Monika Strzępka zwraca uwagę na potrzebę terapii, to wręcz jej hasło przewodnie. W sytuacji, gdy wszyscy musimy mierzyć się z różnymi kłopotami i wyzwaniami, terapia może być dobrym punktem odniesienia. Jest to też dobry punkt odniesienia dla każdego teatru, ponieważ wychodząc z niego, powinniśmy przeżywać katharsis - mówił w "Poranku Dwójki" Artur Jóźwik, szef Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa spektakl Monika Strzępka TEATR Paweł Siwek Dwójka

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem –powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

Narciarstwo biegowe w mieście. "Nie musimy wyjeżdżać na narty w góry"

Reporter Programu 1 postanowił nauczyć się narciarstwa biegowego w… Warszawie. - Ludzie są nieświadomi, że tutaj na Choszczówce panuje mikroklimat. Jeśli nawet w centrum czy na Mokotowie nie ma śniegu, a ulice są czarne, to w Lasach Legionowskich i na obrzeżach Warszawy śniegu będzie więcej - mówi Konrad Młodziński, instruktor narciarski. Czy biegówki to sport dla każdego?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zima Ferie zimowe Warszawa Maciej Walecki narciarstwo biegowe

Zostawił pacjentowi w komorze serca kawałek gazika. Mirosław G. prawomocnie skazany

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok skazujący kardiochirurga Mirosława G. za narażenie pacjenta na ryzyko utraty życia. Chodzi o głośną sprawę dot. operacji, w trakcie której zostawiono gazik w lewej komorze serca operowanego mężczyzny. Lekarz został prawomocnie skazany na karę sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Zasądzono mu grzywnę o wysokości 10 tys. zł. - informuje portal tvp.infp.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd społeczeństwo Warszawa regiony

Warszawa: w weekend zaczyna się remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej

– W najbliższy weekend rozpocznie się przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Potrwa dwa lata. Na początek zostanie zamknięty dla ruchu wiadukt nad Agrykolą. Samochody pojadą w obu kierunkach wiaduktem południowym – poinformował stołeczny ratusz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa samochód mazowieckie regiony Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy drogi korki remont społeczeństwo Łazienki Królewskie

Nietoperze, kuny, ptaki. Jak pozbyć się nieproszonych gości?

Coraz częściej w naszych domach, mieszkaniach, piwnicach czy garażach możemy spotkać nieproszonych gości. Chodzi o nietoperze, ptaki i inne zwierzęta. Jak się ich pozbyć, nie czyniąc im przy tym krzywdy? - Lepiej zabezpieczyć miejsce, w którym zwierzę przebywa i wezwać wyspecjalizowane służby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta straż miejska Warszawa Daniel Wydrych ptaki

"Idea harmonijnego połączenia kultury fizycznej i sztuki". Wiceprezes PFN o Dniu Polski

- Dzień Polski to cykliczne wydarzenie ukazujące więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązywanie do antycznych igrzysk olimpijskich, muzyka i sport. To idea harmonijnego połączenia kultury fizycznej i sztuki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Goras.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SPORT PKOl Polska Fundacja Narodowa Pekin 2022 Skoki narciarskie sporty zimowe Warszawa Andrzej Duda

Uszkodził zabytkową fasadę kościoła św. Krzyża. Podejrzany opuści areszt

Jak poinformował pełnomocnik podejrzanego, Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił areszt wobec mężczyzny, który w noc wigilijną miał napisać czerwonym sprejem hasła na fasadzie kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Mój klient może spokojnie wrócić do rodziny i odpocząć - dodał obrońca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Kościół sądownictwo areszt prokuratura

Warszawskie rzeki i rzeczki - zapomniany krwiobieg stolicy

- Opowieść o "innych rzekach" zaczyna się od tego, że ich już nie ma, a częściowo są ukryte w kanałach i wodociągach. Przypominając o ich historycznej obecności w mieście, wywołujemy szerszą dyskusję o tym, że Warszawa nie opierała się tylko na Wiśle - mówił w "Poranku Dwójki" Konrad Schiller z Muzeum Woli, gdzie oglądać można wystawę "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa rzeka muzeum wystawa Dwójka Roch Siciński

Tunelem POW przejechało ponad 1,2 mln pojazdów. Zarejestrowano ponad 8 tys. wykroczeń

Minął miesiąc od oddania do ruchu ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z najdłuższym tunelem w Polsce. W tym czasie przejechało nim ponad 1,2 mln pojazdów. Od momentu otwarcia odcinkowy pomiar prędkości zarejestrował ponad 8 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi tunel Warszawa kierowcy bezpieczeństwo Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca fotoradar

"Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Ferie po królewsku 2022". W tym roku motywem przewodnim tej specjalnej oferty edukacyjnej będą wystawy czasowe dzieł Caravaggia i caravaggionistów. O programie odbywającego się w dniach 30 stycznia - 12 lutego 2022 r. wydarzenia w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Zamek Królewski Warszawa Caravaggio malarstwo Ferie zimowe muzeum warsztaty