Polskie Radio
Section05
zdrowie

Pogotowie z zielonym kogutem, czyli szybka pomoc dla chorych roślin domowych

Ratować naszą planetę można na wiele sposobów i na różnych poziomach. Jedni, jak np. politycy robią to, planując na wielkich, międzynarodowych konferencjach ogólnoświatową strategię działania, inni działają na poziomie najniższym, lokalnym, ratując rośliny doniczkowe w naszych domach. To właśnie robi bohaterka Trójkowego materiału.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rośliny ekologia zdrowie pomoc Radosław Nałęcz Trójka

TYLKO U NAS Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Wanda Nowicka z Lewicy stwierdziła, że naprotechnologia nie jest metodą naukową. Podała też liczby, które jej zdaniem kwestionują skuteczność tej metody, a dają przewagę in vitro. Jak ma się to do statystyk z gabinetów ginekologicznych, gdzie naprotechnologia jest stosowana, i do wyników badań? Dlaczego ginekolodzy rezygnują z prowadzenia intratnych procedur in vitro na rzecz naprotechnologii? Czym jest ta metoda, która traktuje człowieka holistycznie, i jakie przynosi owoce?  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dziecko Dziecko w drodze ciąża genetyka zdrowie niepłodność in vitro

Kręgosłup - dlaczego boli i jak sobie z tym radzić?

Długie siedzenie przed komputerem, scrollowanie w telefonie, brak aktywności fizycznej czy otyłość to najważniejsze powody bólu kręgosłupa. - Z badań wynika, że doświadczają go coraz młodsze osoby. Co więcej, rośnie grupa cierpiących na dyskopatię i dotyczy to pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia - mówi Kacper Zaborski, instruktor gimnastyki korekcyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie aktywność fizyczna ruch gimnastyka Weronika Puszkar rehabilitacja

Monika Horna-Cieślak w Senacie: jako RPD będę chciała zająć się m.in. zdrowiem psychicznym

Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. To prawniczka i działaczka społeczna, udzielająca pomocy prawnej osobom młodym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Monika Horna-Cieślak powiedziała w Senacie, że jako Rzecznik Praw Dziecka będzie chciała zająć się między innymi tematem zdrowia psychicznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka Sejm Senat polityka dzieci zdrowie

Jak zadbać o nasze zdrowie? Nie siedź, poćwicz!

Wstań! Nie siedź, rusz się! Także w pracy, w biurze, w domu, siedząc przed komputerem czy telewizorem, w kolejce do autobusu czy do piekarni - czyli w "Czterech porach roku" jak na co dzień, każdego dnia, w każdej godzinie dobrymi nawykami, prostymi ćwiczeniami, zmianą przyzwyczajeń możemy poprawić naszą sylwetkę, wspomóc kręgosłup, krążenie, samopoczucie. W audycji również o tym, co nas może w tym wspomagać, np. aplikacje kontrolujące bezczynność. 
Zobacz więcej na temat:  gimnastyka zdrowie aktywność fizyczna Piotr Galus Powstanie Styczniowe Agnieszka Kunikowska

"AI for Health" - program Google for Startups wspierający polskie innowacyjne firmy

Sztuczna inteligencja (AI) oraz technologia systemów uczących się mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki zdrowotnej. Od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób po przyspieszenie rozwoju badań medycznych – startupy wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, by rozwijać potencjał technologii w branży medycznej i tworzyć oraz bezpiecznie wprowadzać różnorodne innowacje.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja medycyna badania zdrowie Ministerstwo Zdrowia

Oddaj stare klucze, wesprzyj klinikę "Budzik" oraz Fundację "Akogo?"

Masz w domu stare, niepotrzebne klucze, które już niczego nie otwierają? Przynieś je do zakładów Polskiego Stowarzyszenia Serwisów Kluczowych. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się zalegającego "żelastwa", ale także wesprzesz działalność Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?".
Zobacz więcej na temat:  Ewa Błaszczyk Fundacja Akogo? zdrowie klucz pomoc społeczna społeczeństwo niepełnosprawność Karolina Rożej Daniel Wydrych