42. Festiwal Szkół Teatralnych. 15 spektakli konkursowych w 6 dni

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 13:39
Festiwal Szkół Teatralnych to wyjątkowe wydarzenie dla studentów kończących naukę w szkołach aktorskich. To dla nich szansa na zaprezentowanie się przed większą publicznością, na rozwinięcie skrzydeł i pierwsze poważne role. 
Na Festiwalu Szkół Teatralnych studenci zaprezentują swoje dyplomy
Na Festiwalu Szkół Teatralnych studenci zaprezentują swoje dyplomyFoto: Shutterstock/Frame Stock Footage
  • 20 maja startuje 42. Festiwal Szkół Teatralnych. To okazja, by zobaczyć 15 spektakli konkursowych. 
  • Studenci szkół teatralnych mają jedyną w życiu okazję, by zdać egzamin przed publicznością i krytykami. 
  • O kształcie spektaklu dyplomowego decyduje reżyser, coraz więcej mają jednak do powiedzenia studenci-aktorzy występujący w przedstawieniu. 
  • Studenckie dyplomy zostaną zaprezentowane na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w dniach 20-26 maja. 

Studenci i studentki szkół teatralnych, dyplomanci, ostatni raz w akademickim składzie staną na scenie Festiwalu Szkół Teatralnych. Jeszcze nie tak dawno kosztowali smaku pierwszego sukcesu – zdobycia indeksu szkoły teatralnej. Doskonale wiedzą, dokąd potrafi zaprowadzić wytrwałość. Lata rzemieślniczej pracy, wyczerpujących treningów, wszechstronnych interpretacji, eksploracji własnych sił i słabości. To, czego się nauczyli, zaprezentują na scenie 42. Festiwalu Sztuk Teatralnych, który 20 maja startuje w Łodzi. 

Festiwal i dyplom - radosne spotkanie

- Egzamin kończący szkołę to pierwszy oficjalny moment, gdy studenci pokazują się szerszej publiczności, pokazują efekty swojej pracy dyplomowej - mówi Piotr Seweryński, dziekan Wydziału Aktorskiego szkoły filmowej w Łodzi. - To też moment podsumowania czterech lat ich intensywnego rozwoju w szkole - wzlotów, upadków, wątpliwości i radości. Festiwalu bym nie nazywał egzaminem - my to postrzegamy jako moment radosnego spotkania ze sobą na scenie. 

To właśnie do tego festiwalu studenci przygotowują się przez całe studia. Czwarty rok nauki to praca nad spektaklami dyplomowymi. 

- Na Wydziale Aktorskim w Łodzi realizujemy trzy dyplomy teatralne i w tych dyplomach mogą zagrać wszyscy studenci, a czasem obsada jest mniejsza. Każdy student gra przynajmniej w jednym dyplomie - wyjaśnia gość Weroniki Puszkar. - Uczniowie czerpią wiedzę od reżyserów, rozpoznają relacje z widzem, nie tylko środowiskowym, ale taką zwykłą publicznością, która do teatru przychodzi - dodaje. 


Posłuchaj
16:24 czwórka stacja kultura 14.05.2024 sereryński 9.14.mp3 Na Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi zaprasza Piotr Seweryński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Studenci dostają rolę i głos

O kształcie spektaklu dyplomowego decyduje reżyser, w tej roli zwykle występuje jeden ze wykładowców. Piotr Seweryński podkreśla jednak, że dziś spektakle dyplomowe nazwałby współtwórczością. - To coraz częściej praca wspólna, przede wszystkim skierowana na studenta. Staramy się kierować największą uwagę na aktora, czyli studenta, który ma jak najpełniej pokazać się w danym przedstawieniu - wyjaśnia. - Reżyser swoją wizję ze studentami omawia, daje im miejsce na własną myśl, propozycje, improwizację. W spektaklu "Każdemu coś się śni" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej studenci współpisali scenariusz, opierając się na opowiadaniach Raymonda Carvera. 


Studenckie dyplomy zostaną zaprezentowane na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w dniach 20-26 maja. W festiwalowym jury zasiądą: Anna Sasnal, Agnieszka Smoczyńska, Wojciech Faruga i Jacek Kopciński.  

- To ciekawe jury, które popatrzy z wielu stron na naszych dyplomantów - podkreśla gość Czwórki. - Festiwal dla naszych studentów może być też szansą otwarcia kolejnych teatralnych drzwi. To okazja na spotkanie z twórcami z wielu przestrzeni związanych z aktorstwem. To miejsce i moment, w którym szanse rosną. Festiwal to przestrzeń, w której wiele może się dokonać i wydarzyć. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Piotr Seweryński, dziekan wydziału aktorskiego PWSFTViT

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 9.14

pj/wmkor

Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Antoniusz Dietzius: dziś czas tworzy Nieprzeciętnych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 11:18
Do 16 kwietnia można zgłosić siebie lub swoich bliskich do kolejnej odsłony naszego plebiscytu "Nieprzeciętni". Szukamy ludzi o nieszablonowych pasjach, a Antoniusz Dietzius, laureat pierwszej odsłony plebiscytu, przekonuje, że to piękne i ważne wydarzenie na drodze młodych ludzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wednesday - w serialu i teatrze. Jaka jest ta rola?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 14:31
Anastazja Simińska przez wiele lat na teatralnych deskach wcielała się w rolę Wednesday. Jej kreacja wyprzedziła kreację Jenny Ortegi, którą znamy z serialu. Sprawdzamy, kiedy nowy sezon "Wednesday". 
rozwiń zwiń