Polskie Radio
Section05
Weronika Puszkar

Języki zagrożone i powoli ginące. Jak można ocalić je od zapomnienia?

Na świecie w użyciu jest blisko sześć tysięcy języków. Jak jednak przewidują specjaliści, do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce języki zagrożone i powoli ginące to między innymi kaszubski i łemkowski, a także wilamowski. Dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o zanikających językach i przedstawia przykłady, jak można tego uniknąć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i eksperyment językowy

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Ma ono na celu podkreślenie różnorodności językowej świata. Z tej okazji w Czwórce pojawiła się Zuzanną Wojtukiewicz - studentka lingwistyki stosowanej, która jest autorką nietypowego, językowego eksperymentu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Studenci weterynarii wśród stypendystów europejskiej federacji

Studenci weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. - Naszym planem jest wykorzystanie tych środków, na specjalistyczne kursy ESAVS - mówią w Czwórce stypendystki Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka lekarz studenci zwierzęta Weronika Puszkar

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar onkologia rak piersi choroba medycyna zdrowie badania badanie profilaktyka profilaktyka onkologiczna samobadanie piersi

Przyjaźń w pracy i po pracy. Czy jest możliwa?

Relacje z ludźmi, z którymi pracujemy na co dzień, często wykraczają poza sferę zawodową. - Szukamy osób, z którymi możemy dzielić się naszymi troskami i które w tych troskach nas rozumieją - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Żydek, przedstawiciel jednej z agencji pracy. Czy warto ze współpracownikami spotykać się w czasie wolnym?
Zobacz więcej na temat:  prognoza pogody praca życie zawodowe przyjaźń czas wolny Weronika Puszkar

Erasmus Play. Jak może pomóc w poszukiwaniu zagranicznego lokum studentom?

Erasmus Play to platforma, która została stworzona przez byłych studentów Erasmusa. - Umożliwia studentom  znalezienie sprawdzonego zakwaterowania w całej Europie - mówi Karolina Klekowska. - Jest to dobra opcja zarówno dla polskich studentów, młodych profesjonalistów, stażystów i doktorantów wyjeżdząjących za granicę, ale także tych przyjeżdżających do Polski,
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Weronika Puszkar Erasmus studia za granicą studia

Telewizja Oświatowa. Urok archiwalnych nagrań i "Skarbnica wiedzy"

Marcin Jabłoński jest twórcą profilu, który prezentuje archiwalne nagrania audycji radiowych, edukacyjnych programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. - Na profilu "Skarbnica wiedzy" znajdziecie między innymi angażujące wykłady, które obejmują znaczną część naszej podstawy programowej - mówi w Czwórce. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hobby edukacja archiwizacja media społecznościowe Weronika Puszkar