Polskie Radio
Section05
Weronika Puszkar

"Egzamin na wszelki wypadek". Po co dziś jest matura?

Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z Siewie.edu.pl. - Ale nasze "widzi mi się" zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja matura egzaminy maturalne studia młodzież Weronika Puszkar

Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wilk las środowisko Weronika Puszkar

Ekologia. Jednostkowe decyzje mają znaczenie, gdy trzeba pomóc Ziemi

Papierowe słomki, korki połączone z butelkami, papierowe torby w sklepach - to za mało, by uratować Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Eksperci z Ekoeksperymentarium stawiają na edukację klimatyczną, dostarczają inspiracji do codziennych małych działań. Wiedzą, że to działa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar ekologia Jędrzej Rosiewicz ślad węglowy ślad wodny STYL ŻYCIA młodzież

Języki obce. Jak uczyć się ich skutecznie?

Wielu z nas szuka skutecznych metod nauki języka obcego. W Czwórce swoimi doświadczeniami dzieli się Zuzanna Wojtukiewicz, studentka piątego roku lingwistyki stosowanej na UW. - Ważne jest, żeby wybrać kurs i lektora, który nam odpowiada - tłumaczy. - Otoczmy się językiem, którego chcemy się nauczyć. Przestawmy opcje językowe w telefonie czy komputerze tak, żebyśmy jak najczęściej mieli kontakt z wybranym językiem obcym.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar języki obce edukacja nauka języków obcych

Jak ozdobić mieszkanie na Wielkanoc? "Do mody wracają motywy ludowe"

Wiosna oraz zbliżająca się Wielkanoc to dobra okazja, by odświeżyć wystrój wnętrza domu, przygotować nowe dekoracje, które, odpowiednio dobrane, mogą sprawić, że zapanuje w nim świąteczny klimat. Do mody wracają również motywy ludowe. 
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie domowe porządki dom Wielkanoc dekoracje świąteczne pisanki rośliny kwiaty florystyka społeczeństwo Weronika Puszkar infografika

Magiczne stworzenia - czy i jak je chronić?

W wielu miejscach na świecie ludzie wierzą w magiczne stworzenia i ich moc. Dzięki nim w tych regionach dba się o poszczególne gatunki, przykładem są święte krowy w Indiach. Szczególnie chronione mogą być także pewne obszary, np. święte gaje. - Interesuje mnie to, w jaki sposób możemy uwzględniać mityczne, magiczne stworzenia w ochronie gatunków - mówi Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta magia zwierzęta magiczne elfy środowisko ochrona przyrody Weronika Puszkar