Polskie Radio
Section05
Weronika Puszkar

All inclusive na Marsie. Dlaczego ludzie chcą latać w kosmos?

Branża związana z astronautyką rozwija się coraz szybciej. Badania prowadzi już nie tylko NASA, ale i sektor komercyjny. - Wkraczamy w nową erę eksploracji kosmosu - przekonuje Justyna Pelc z Innspace team. - Połączenie interesów różnych grup pozwoli lepiej zbadać zagadnienia związane z tym tematem i przyczyni się do realizacji jednego z największych marzeń ludzkości - zobaczenia Ziemi z góry. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA STYL ŻYCIA Weronika Puszkar kosmos astronautyka astronauta

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W finale "lol", "git", "bambik" i "delulu"

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można oddać do końca listopada. O plebiscycie i słowach, które znalazły się w finale mówi Kasia Kucharska z portalu Siewie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar młodzieżowe słowo roku język polski język ojczysty mowa ciekawostki młodzież pokolenie z

Światowy Dzień Życzliwości. Co ma z nim wspólnego iluzja?

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. W tym dniu gościem Czwórki jest Iluzjonista Y, który zajmuje się szeroko rozumianą rozrywką estradową. - Głęboko wierzę w to, że iluzja jest właśnie po to, żeby wyciągnąć nas trochę z szarości codzienności w trochę inny świat - opowiada w audycji. - Mocno działam, żeby jak najczęściej robić pokazy i dawać rozrywkę ludziom. Wydaje mi się, że najbardziej życzliwa rzecz, jaka może być - to doświadczyć magii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka przyjaźń iluzja Iluzjonista Y magik Weronika Puszkar

Nagrody Jamesa Dysona 2023 przyznane. Wśród laureatów Polak

Piotr Tłuszcz ze swoim projektem Rydwan Życia znalazł się wśród laureatów globalnego konkursu innowacji Nagrody Jamesa Dysona 2023. - Mój projekt to rodzaj przyczepy do ewakuacji medycznej w trudnym terenie - tłumaczy Piotr w Czwórce. - Może być ona doczepiona właściwie do każdego pojazdu posiadającego hak, a lekka konstrukcja pozwala na sprawny i bezpieczny transport rannych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA Weronika Puszkar konkurs nagroda

W sklepach czuć już Boże Narodzenie. Jak nie ulec przedświątecznej gorączce?

Mamy dopiero początek listopada, a markety już od kilku tygodni są przygotowane do świąt Bożego Narodzenia. Na półkach widzimy m.in. choinkowe ozdoby i świąteczne słodycze. - Mniej więcej ponad połowa obrotów w handlu, to te na koniec roku związane w dużej mierze ze świętami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz więcej na temat:  zakupy święta Boże Narodzenie Weronika Puszkar Katarzyna Gójska Karolina Rożej

Día de Muertos. "Dzień Zmarłych w Meksyku to święto życia"

- Mówiąc o Día de Muertos, nie mówimy o jednej uniwersalnej tradycji, bo w różnych regionach Meksyku panują różne zwyczaje - mówi dziennikarka Ola Synowiec. - Mam jednak wrażenie, że Dzień Zmarłych w Meksyku przeżywa wielkie odrodzenie. A przyczyniły się do tego wpisanie święta na listę UNESCO i filmy takie jak "Coco". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Meksyk Weronika Puszkar święto zmarłych tradycja zwyczaje kultura ludowa

Zmiana czasu. Dlaczego pociągi stoją godzinę na stacjach?

Już w ten weekend zmienimy czas na zimowy i przesuniemy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. - Szczególnie powinni o tym pamiętać ci, którzy planują podróż pociągiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity. Dlaczego z soboty na niedzielę pociągi będą stać przez godzinę na stacjach?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zmiana czasu intercity PKP Intercity PKP Weronika Puszkar Cezary Nowak Adam Hrynkiewicz

"Medycyna opiera się na zwierzętach". Czy jest szansa, że to się zmieni?

Zwierzęta wykorzystuje się do testowania leków, kosmetyków, detergentów, a te badania od lat budzą spory. Zwolennicy tej praktyki twierdzą, że gdyby nie ona, to medycyna byłaby w zupełnie innym miejscu. Z kolei przeciwnicy zaznaczają, że takie eksperymenty przynoszą jedynie cierpienie i śmierć wielu gatunków trzymanych w laboratoryjnej niewoli.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA zwierzęta prawa zwierząt Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz