Polskie Radio
Section05

Francja

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Prawdziwe oblicze Francji

- Igrzyska w Paryżu były znakomitą okazją dla grup związanych z terrorystami do przeprowadzenia zamachu, który mógł zobaczyć cały świat. Bardziej tak naprawdę obawiano się molekularnego dżihadu, że ktoś z nożem rzuci się w tłum i zabije kilkanaście osób. Należało się też obawiać prób rosyjskiej interwencji, przejawów wojny hybrydowej. Francja i Rosja znajdują się bowiem w stanie zimnej wojny - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marcin Giełzak.
Zobacz więcej na temat: 

Polskie Radio 24 Czy to się opłaca? Igrzyska olimpijskie jako element soft power

- Igrzyska przyciągają turystów, utrwala się mit danego miasta. Przykładem na to jest Barcelona, która jest dziś jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, a do legendy miasta przyczyniły się igrzyska z 1992 roku. Dziś Barcelona narzeka na nadmiar turystów. Przed igrzyskami w tym mieście nie było nawet plaży - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Pikuła (Spider's Web).
Zobacz więcej na temat:  Paryż 2024 Paryż igrzyska olimpijskie Polskie Radio 24 ŚWIAT społeczeństwo

Monitoring plus sztuczna inteligencja – przepis na totalną inwigilację?

Już nie tylko Chiny, ale także Argentyna i Francja wykorzystują sztuczną inteligencję do analizowania zapisu kamer miejskiego monitoringu. Czy to krok w kierunku nowej rzeczywistości, w której nasze codzienne zachowania będą skrupulatnie punktowane przez władze i układane w formę społecznego rankingu?
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja monitoring miejski monitoring Paweł Turski Argentyna Chiny Trójka

80. rocznica bitwy pod Falaise. Gen. Maczek bije Niemców

- Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów, umiera tylko dla Polski – mawiał generał Stanisław Maczek, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej na froncie zachodnim. 80 lat temu, 7 sierpnia 1944, rozpoczęła się bitwa pod Falaise. Ważną rolę odegrali w niej Polacy. Generał Montgomery, który dowodził siłami lądowymi, oceniając bitwę, powiedział: "Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy Stanisław Maczek

Francja, skandale i wrażliwość. Colette, czyli książki "czyste nieczyste"

– Jest to po prostu przepiękna literatura opowiadająca o najbardziej intymnych, zmysłowych przeżyciach – mówiła w Polskim Radiu tłumaczka Katarzyna Bartkiewicz o jednej z książek Sidonie-Gabrielle Colette. Dziś mija 70. rocznica śmierci tej francuskiej pisarki, słynnej zarówno dzięki swojej twórczości, jak i skandalizującej biografii.
Zobacz więcej na temat:  literatura feminizm wspomnienie powieść kobieta