Section50
Section00

pn. | 0:00 | Jedynka

Muzyka nocą

pn.-pt. | 5:15 | jedynka

Etnowieści

pn.-pt. | 15:15 | Dwójka

Źródła

wt. | 20:00 | Radio Chopin

Chopin na ludowo

czw. | 19:00 |PR dla Zagranicy

BИТОКИ

pt. | 20:05 |PR dla Ukrainy

Spacerkiem po wsi / Сільські прогулянки

pt. | 23:05 |Jedynka

Muzyczne spotkania

sob. | 7:00 | Dwójka

Sobotni Poranek Dwójki

sob.| 8:50 | Dwójka

To było tak...

sob.|18:00 | Jedynka

Z muzyką po Kresach

ndz.| 5:05 | Jedynka

Kiermasz pod kogutkiem

ndz.| 11:00 | Polskie Radio Dzieciom

Źródełko

Aktualności
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Section08
Section09
Section21
Hajda Banda / Гайда Банда
Polsko-białoruski energiczny skład otrzymał trzecią nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022 za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego.
Hurnawice z Brodą
Zespół prezentuje utwory pochodzące z regionu Beskidu Śląskiego wchodzącego w skład Karpat Zachodnich, który od zawsze był miejscem spotkań trzech narodów: słowackiego, węgierskiego i polskiego.
Drëszë
Drëszë (j. kaszubski: przyjaciele) to trójmiejska trójka przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej i tradycyjnej. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych.
Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’
Laureat Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022. Dodatkowo Piotr Damasiewicz otrzymał Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena, a perkusista zespołu, Paweł Szpura - Złote Gęśle.
SEKUNDa
Laureatki drugiej równorzędnej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022 oraz Nagrody Programu 2 Polskiego Radia.
Kosmiczni Warszawa
Kosmiczni Warszawa to drużyna muzyków, praskich osobowości grająca electroakustyczny swing. Małolepszy i Kwazar prezentują swoją wersję brzmień retro - bit (beat) czasów zarazy, czyli zaraźliwa nuta na trudne czasy.
Naphta
Naphta jest producentem, DJ-em i dziennikarzem, związanym z magazynami Poptown i newonce. W przeszłości aktywnie działał na polską scenie tanecznego podziemia, wydawał m.in. w Transatlantyku, ale też w szwedzkim Studio Barnhus.
Michalove
Rodzinny zespół z Michałowa na Pomorzu zdobył Nagrodę Programu 1 Polskiego Radia oraz równorzędną drugą nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022.
Bree
Projekt Bree to fuzja muzyczna łącząca folklor Beskidu Żywieckiego, a więc naturalny śpiew, skrzypce, instrumenty pasterskie z sekcją rytmiczną (perkusja, perkusjonalia, gitara basowa), elementami elektroniki (syntezatory), której całość dopina brzmienie akordeonu zarówno w warstwie harmonicznej, jak również solowej.
Kadabra Dyskety Kusaje
Polsko-ukraiński duet w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022zdobył specjalną Nagrodę Czwórki.
Kosy
Kosy, laureatki Wyróżnienia w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022.
ZARYSY
ZARYSY to muzyczna opowieść o tęsknocie za górami, inspirowana echami melodii góralskich. Historia opowiedziana przez złóbcoki d’amore, violę d'amore i violę da gamba.

Section11
Section13

06'39 28.11, 18.00, Warszawa, Państwowe Muzeum Etnograficzne: „Żywe ogniwa. Wybór tekstów polskich etnografek (1888–1939)” – spotkanie na żywo i transmisja w mediach społecznościowych PIW / V ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”; zgłoszenia do 30.11 / 28.11, 19.00, Warszawa, Chata Numinosum: „Mój losie, moja dolo. Baśnie świata” 28.11.2022 28.11, 18.00, Warszawa, Państwowe Muzeum Etnograficzne: „Żywe ogniwa. Wybór tekstów polskich etnografek (1888–1939)” – spotkanie na żywo i transmisja w mediach społecznościowych PIW / V ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”; zgłoszenia do 30.11 / 28.11, 19.00, Warszawa, Chata Numinosum: „Mój losie, moja dolo. Baśnie świata”  
Chrzest i chrzciny
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Kosmos
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Gender – płeć kulturowa
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Święto Matki Boskiej Gromnicznej
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Tradycja, cz. 1
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Drzewa i ich symbolika, cz. 1
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Section16
historia polskiego folku
04'10 Wielki sukces Kwartetu Jorgi
12'26 Do źródeł darkfolku
10'00 Chopin według Kwartetu Jorgi
Section17
Źródłosłów
05'23 Okno
05'58 Mirt
05'31 Jałowiec
Section25
Section24
Section28
Section29
Playlisty Spotify Więcej
Section33
Section51
Section52