Section50
Section00

pn. | 0:00 | Jedynka

Muzyka nocą

pn.-pt. | 5:15 | jedynka

Etnowieści

pn.-pt. | 15:15 | Dwójka

Źródła

wt. | 20:00 | Radio Chopin

Chopin na ludowo

czw. | 19:00 |PR dla Zagranicy

BИТОКИ

pt. | 23:05 |Jedynka

Muzyczne spotkania

sob. | 7:00 | Dwójka

Sobotni Poranek Dwójki

sob.| 8:50 | Dwójka

Nasze niematerialne

sob.|18:00 | Jedynka

Na pograniczach

ndz.| 5:05 | Jedynka

Kiermasz pod kogutkiem

ndz.| 11:00 | Polskie Radio Dzieciom

Źródełko

Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Section21

Finaliści KMF Nowa Tradycja 2024

Duality
Pomysł na Duality wziął się z chęci przekucia dotychczasowych doświadczeń muzycznych w bipolarną formę. Zespół wykonuje autorskie kompozycje, inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko-białoruskiego oraz szeroko pojętego World Music i muzyki elektronicznej.
GrandMotherjazz
GrandMotherJazz to założony w 2022 r. zespół grający jazzowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Podstawą dla ich twórczości jest ustny przekaz tekstów i melodii. Inspiracją do powstania zespołu były pieśni przekazywane przez babcię Eweliny Prokopiuk, Czesławę.
SUFERI
SUFERI łączy oberkowe rytmy i melodie z wpływami nowoczesnego jazzu, muzyki elektronicznej, muzyki rumuńskiej oraz hip-hopu, szukając naturalnych połączeń między tradycją a muzyką, która towarzyszy nam dziś w życiu codziennym. Zespół składa hołd starym mistrzom muzyki polskiej, nie próbując odtwarzać ich twórczości, ale kontynuując tradycję i przekazując ducha będącego istotą rodzimej muzyki w wydaniu adekwatnym do naszych czasów. Grand Prix KMF Nowa Tradycja 2024
Gary Gwadera
To postać, która na Nowej Tradycji wywróciła do góry nogami kategorię nie tylko występu solowego, ale i rytmicznego. Piotr "Gary" Gwadera, laureat drugiej nagrody "za magnetyczną osobowość, wyobraźnię muzyczną i niepowtarzalne połączenie awangardy i źródeł", a także Złotych Gęśli "za wirtuozowskie potraktowanie rytmów mazurkowych na nietypowym (perkusyjnym) instrumentarium" w KMF Nowa Tradycja 2024.
Magda Kuraś Quintet
Zespół Magda Kuraś Quintet powstał w 2022 roku, a siłą, która połączyła muzyków, jest zamiłowanie do rytuałów i muzyki etnicznej. Nacisk kładą na wspólny język muzyczny. Chcą, aby to muzyka czytała ich emocje. Cały kwintet, jak kiedyś zespoły ludowe, śpiewa, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem. Trzecia nagroda KMF Nowa Tradycja 2024
Daj Ognia
Daj Ognia gra regresywny dark folk. Ich muzyka wykrzesana jest z tęsknoty za urojoną wioską zbudowaną z wyobrażeń i romantycznych fantazmatów narosłych gdzieś między Polską a Skandynawią. Nagroda specjalna im. Czesława Niemena KMF 2024
Zvanai
Za oryginalne aranżacje, subtelne odniesienia do źródłowości i kolorystyczne wykorzystanie dysonansów Zvanai zdobyło Nagrodę Programu II Polskiego Radia na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej.
Napięcie
Przywołują wirtuozowskie napięcie muzycznych mistrzów dawnej, polskiej wsi w wirujących melodiach oberów i kujawiaków tańczonych na pięcie. Napięcie to formacja wykonująca tradycyjną muzykę taneczną z regionów etnograficznych centralnej Polski.
HrayBery / ГрайБери
Nagrodę Programu I Polskiego Radia dla zespołu HrayBery / ГрайБери za dochowanie wierności tradycji, porywającą ekspresję, ukazanie wielokulturowego tygla muzycznego i wirtuozerię instrumentalną.
Sam Kowalski
To jeden z dwóch solistów laureatów Konkursu Muzyki Folkowej. Na gitalele zagrał mazurki, które urzekły Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Mateusz Kowalski zdobył nagrodę za oryginalne przełożenie oberkowych rytmów na nietypowe instrumentarium i nadanie zupełnie nowego oblicza polskiej tradycji.
Kosy
Kosy, laureatki Wyróżnienia w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022.
ZARYSY
ZARYSY to muzyczna opowieść o tęsknocie za górami, inspirowana echami melodii góralskich. Historia opowiedziana przez złóbcoki d’amore, violę d'amore i violę da gamba.

Section11
Section13

02'07 Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 / Koronki wg projektów Karola Kłosowskiego można podziwiać w Willi Oksza w Zakopanem / Wystawa „Przebudzenie! Nowy Rok zaczyna się w marcu” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie potrwa do 23 czerwca 25.05.2024 Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za projekt naukowo-badawczy "Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny" otrzymało Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023. Zebrane materiały i wyniki badań terenowych są też dostępne na stronie internetowej.                  Wyroby zakopiańskich pracowni projektowane były przez profesjonalnych artystów i odznaczały się wysokim poziomem artystycznym. Karol Kłosowski projektował koronki. Dzieła wykonane wg jego projektów można podziwiać w Willi Oksza w Zakopanem. Obiekty będące symbolami wiosny: bociany, drewniane kołatki, dzwoniące ceramiczne grzechotki, fotografie przedstawiające czas przednówka składają wystawę zatytułowaną „Przebudzenie! Nowy Rok zaczyna się w marcu” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Ekspozycja w Domu Esterki potrwa do 23 czerwca.

Wiedza

Chrzest i chrzciny
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Kosmos
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Gender – płeć kulturowa
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Matki Boskiej Gromnicznej
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Tradycja, cz. 1
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Drzewa i ich symbolika, cz. 1
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Section16
historia polskiego folku
06'38 Oko, Ochota i folk
05'02 Akordeon, szara eminencja polskiego folku
04'55 Z Afryki na Eklektik Session
Section17
Źródłosłów
05'23 Okno
05'58 Mirt
05'31 Jałowiec
Section25
Section24
Section28
Section29

Playlisty Spotify

Więcej
Section33
Section51