Section50
Section00

pn. | 0:00 | Jedynka

Muzyka nocą

pn.-pt. | 5:15 | jedynka

Etnowieści

pn.-pt. | 15:15 | Dwójka

Źródła

wt. | 20:00 | Radio Chopin

Chopin na ludowo

czw. | 19:00 |PR dla Zagranicy

BИТОКИ

pt. | 23:05 |Jedynka

Muzyczne spotkania

sob. | 7:00 | Dwójka

Sobotni Poranek Dwójki

sob.| 8:50 | Dwójka

Nasze niematerialne

sob.|18:00 | Jedynka

Na pograniczach

ndz.| 5:05 | Jedynka

Kiermasz pod kogutkiem

ndz.| 11:00 | Polskie Radio Dzieciom

Źródełko

Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Section21

Finaliści KMF 2022

Hajda Banda / Гайда Банда
Polsko-białoruski energiczny skład otrzymał trzecią nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022 za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego.
Hurnawice z Brodą
Zespół prezentuje utwory pochodzące z regionu Beskidu Śląskiego wchodzącego w skład Karpat Zachodnich, który od zawsze był miejscem spotkań trzech narodów: słowackiego, węgierskiego i polskiego.
Drëszë
Drëszë (j. kaszubski: przyjaciele) to trójmiejska trójka przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej i tradycyjnej. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych.
Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’
Laureat Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022. Dodatkowo Piotr Damasiewicz otrzymał Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena, a perkusista zespołu, Paweł Szpura - Złote Gęśle.
SEKUNDa
Laureatki drugiej równorzędnej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022 oraz Nagrody Programu 2 Polskiego Radia.
Kosmiczni Warszawa
Kosmiczni Warszawa to drużyna muzyków, praskich osobowości grająca electroakustyczny swing. Małolepszy i Kwazar prezentują swoją wersję brzmień retro - bit (beat) czasów zarazy, czyli zaraźliwa nuta na trudne czasy.
Naphta
Naphta jest producentem, DJ-em i dziennikarzem, związanym z magazynami Poptown i newonce. W przeszłości aktywnie działał na polską scenie tanecznego podziemia, wydawał m.in. w Transatlantyku, ale też w szwedzkim Studio Barnhus.
Michalove
Rodzinny zespół z Michałowa na Pomorzu zdobył Nagrodę Programu 1 Polskiego Radia oraz równorzędną drugą nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022.
Bree
Projekt Bree to fuzja muzyczna łącząca folklor Beskidu Żywieckiego, a więc naturalny śpiew, skrzypce, instrumenty pasterskie z sekcją rytmiczną (perkusja, perkusjonalia, gitara basowa), elementami elektroniki (syntezatory), której całość dopina brzmienie akordeonu zarówno w warstwie harmonicznej, jak również solowej.
Kadabra Dyskety Kusaje
Polsko-ukraiński duet w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022zdobył specjalną Nagrodę Czwórki.
Kosy
Kosy, laureatki Wyróżnienia w Konkursie muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022.
ZARYSY
ZARYSY to muzyczna opowieść o tęsknocie za górami, inspirowana echami melodii góralskich. Historia opowiedziana przez złóbcoki d’amore, violę d'amore i violę da gamba.

Section11
Section13

04'12 19.04 X KRAJOWE SEMINARIUM ETNOMUZYKOLOGICZNE. Wystawa „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie 19.04.2024

Wiedza

Drzewa i ich symbolika, cz. 1
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Chrzest i chrzciny
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Kosmos
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Gender – płeć kulturowa
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Matki Boskiej Gromnicznej
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Tradycja, cz. 1
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Section16
historia polskiego folku
04'52 Pożegnanie z Wiedniem
07'14 Plusy i minusy grania na ulicy
03'18 Moc akordeonów. Motion Trio
Section17
Źródłosłów
05'23 Okno
05'58 Mirt
05'31 Jałowiec
Section25
Section24
Section28
Section29

Playlisty Spotify

Więcej
Section33
Section51