Section50
Section00

pn. | 0:00 | Jedynka

Muzyka nocą

pn.-pt. | 15:15 | Dwójka

Źródła

wt. | 20:00 | Radio Chopin

Chopin na ludowo

wt. | 22:00 | Dwójka

Letnia Noc

czw. | 19:00 |PR dla Zagranicy

BИТОКИ

pt. | 23:05 |Jedynka

Muzyczne spotkania

sob. | 7:00 | Dwójka

Sobotni Poranek Dwójki

sob.| 8:50 | Dwójka

Nasze niematerialne

sob.|18:00 | Jedynka

Na pograniczach

SOB. | 23:00 | DWÓJKA

Słuchaj Świata

ndz.| 5:05 | Jedynka

Kiermasz pod kogutkiem

ndz.| 11:00 | Polskie Radio Dzieciom

Źródełko

ndz.| 15:00 | Dwójka

Za słońcem

Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Section21

Laureci KMF Nowa Tradycja 2024

SUFERI
SUFERI łączy oberkowe rytmy i melodie z wpływami nowoczesnego jazzu, muzyki elektronicznej, muzyki rumuńskiej oraz hip-hopu, szukając naturalnych połączeń między tradycją a muzyką, która towarzyszy nam dziś w życiu codziennym. Zespół składa hołd starym mistrzom muzyki polskiej, nie próbując odtwarzać ich twórczości, ale kontynuując tradycję i przekazując ducha będącego istotą rodzimej muzyki w wydaniu adekwatnym do naszych czasów. Grand Prix KMF Nowa Tradycja 2024
Gary Gwadera
To postać, która na Nowej Tradycji wywróciła do góry nogami kategorię nie tylko występu solowego, ale i rytmicznego. Piotr "Gary" Gwadera, laureat drugiej nagrody "za magnetyczną osobowość, wyobraźnię muzyczną i niepowtarzalne połączenie awangardy i źródeł", a także Złotych Gęśli "za wirtuozowskie potraktowanie rytmów mazurkowych na nietypowym (perkusyjnym) instrumentarium" w KMF Nowa Tradycja 2024.
Magda Kuraś Quintet
Zespół Magda Kuraś Quintet powstał w 2022 roku, a siłą, która połączyła muzyków, jest zamiłowanie do rytuałów i muzyki etnicznej. Nacisk kładą na wspólny język muzyczny. Chcą, aby to muzyka czytała ich emocje. Cały kwintet, jak kiedyś zespoły ludowe, śpiewa, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem. Trzecia nagroda KMF Nowa Tradycja 2024
Daj Ognia
Daj Ognia gra regresywny dark folk. Ich muzyka wykrzesana jest z tęsknoty za urojoną wioską zbudowaną z wyobrażeń i romantycznych fantazmatów narosłych gdzieś między Polską a Skandynawią. Nagroda specjalna im. Czesława Niemena KMF 2024
Zvanai
Za oryginalne aranżacje, subtelne odniesienia do źródłowości i kolorystyczne wykorzystanie dysonansów Zvanai zdobyło Nagrodę Programu II Polskiego Radia na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej.
Napięcie
Przywołują wirtuozowskie napięcie muzycznych mistrzów dawnej, polskiej wsi w wirujących melodiach oberów i kujawiaków tańczonych na pięcie. Napięcie to formacja wykonująca tradycyjną muzykę taneczną z regionów etnograficznych centralnej Polski.
HrayBery / ГрайБери
Nagrodę Programu I Polskiego Radia dla zespołu HrayBery / ГрайБери za dochowanie wierności tradycji, porywającą ekspresję, ukazanie wielokulturowego tygla muzycznego i wirtuozerię instrumentalną.
Sam Kowalski
To jeden z dwóch solistów laureatów Konkursu Muzyki Folkowej. Na gitalele zagrał mazurki, które urzekły Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Mateusz Kowalski zdobył nagrodę za oryginalne przełożenie oberkowych rytmów na nietypowe instrumentarium i nadanie zupełnie nowego oblicza polskiej tradycji.

Section11
Section13

07'11 W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu do 20 wystawa chust ludów Europy Wschodniej. Święto Chusty Ludowej / Ogólnopolski Zlot Antropologicz - od 18 do 21 lipca w Mostkach koło Suchedniowa / Łowickie żniwa w Skansenie w Maurzycach 13.07.2024

Wiedza

Chrzest i chrzciny
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Szamanizm
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
Kosmos
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
Gender – płeć kulturowa
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
Matki Boskiej Gromnicznej
- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem - opowiadała dr Barbara Ogrodowska. - Uważano, że posiada moc odwracania gromów i błyskawic i stąd wzięła się jej ludowa nazwa. 
Słońce, symbol wszystkiego
W "Abecadle etnografa" Marzena Trybała czytała fragment książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej dotyczący Słońca.
Skąd się biorą symbole?
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
Zioła i rośliny lecznicze
Na ogół uważano je za dobroczynne i wykorzystywano w wielu aspektach życia. Wiedza zielarska, wspierana magicznymi zabiegami, fabularyzowała właściwości wielu roślin. W jaki sposób?  W "Abecadle Etnografa" fragmenty książki prof. Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała. 
Noc Kupały, czyli pochwała życia
23 czerwca, w wigilię św. Jana obchodzono Sobótkę, Kupałę, Kupalnockę - na polanach leśnych i na miedzach rozpalano wtedy ogniska, wokół których bawili się młodzi ludzie. W jaki sposób? O tym opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Markety i jarmarki
- Bardzo lubię markety - mówiła w archiwalnym nagraniu etnolog prof. Anna Zadrożyńska - bo cenię sobie uczucie bezpieczeństwa, które dają.
Zielone Świątki
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
Tradycja, cz. 1
- Tradycja jest jednym z pojęć, na których współczesny człowieka opiera swój światopogląd. Jest częścią kilku bardzo ważnych par opozycyjnych znaczeń - mówiła dr Ewa Klekot.
Drzewa i ich symbolika, cz. 1
Drzewa w tradycyjnej kulturze wyobrażały prawie cały wszechświat, korzeniami łączyły świat podziemny z ziemią ludzi, sięgając aż do nieba. Poszczególne gatunki pełniły różne funkcje w duchowym życiu człowieka. Jakie? Fragmenty książki Anny Zadrożyńskiej czytała Marzena Trybała.
Section16
historia polskiego folku
06'15 Tadeusz Woźniak, nie tylko zegarmistrz światła
05'36 Futbol kontra folk
07'19 Poszukująca Beata Bartelik
Section17
Źródłosłów
05'23 Okno
05'58 Mirt
05'31 Jałowiec
Section25
Section24
Section28
Section29

Playlisty Spotify

Więcej
Section33
Section51