Grajdół Festiwal 2022. Muzyka świata wśród górskich szczytów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 16:00
Hańba, Chrust, Potok, ale także Kadabra Dyskety Kusaje - to artyści, których usłyszymy podczas czerwcowej odsłony Grajdół Festiwal. 
Emilia Majewska, Michał Borkowski
Emilia Majewska, Michał BorkowskiFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Na Grajdół Festiwal nie da się dotrzeć samochodem ani środkami komunikacji miejskiej. Żeby się tam znaleźć, trzeba spakować plecak i ruszyć na szlak. Jak tłumaczyła Emilia Majewska, tu logistyka jest podstawą. - Granie muzyki świata w schroniskach górskich to jest "sztos", odkryliśmy to przypadkiem. Kontekst górski, karpacki jest w twórczości etnicznej cennym elementem, a takie połączenie obozu harcerskiego, wiejskiego festynu i imprez, na których prezentowana jest wysokiej jakości sztuka, jest niesamowite. To także spotkania z dziennikarzami, aktywistami i naukowcami - podkreślał Michał Borkowski.

Na scenie wystąpi kilkunastu wykonawców, będą to m.in. Potok, Hańba, Chrust czy Furda, ale także Kadabra Dyskety Kusaje, czyli ukraińsko-polski duet elektroniczny, i Joryj Kłoc - wyliczali goście Czwórki. Jak opisują to wydarzenie organizatorzy, będzie to "święto kultury alternatywnej, społecznego zaangażowania i outdooru, lokalna impreza z globalnym zacięciem, kontemplacja sztuki z widokiem na górskie doliny". 

Festiwal zaplanowano na 23 - 26 czerwca w Chacie Magury w Piwnicznej-Zdroju przy granicy polsko-słowackiej. - Mamy mocną transgraniczną tożsamość, ale na razie to potencjał, którego nie wykorzystaliśmy. Jesteśmy dopiero na drodze do drugiej edycji i chcemy iść w tę stronę - opowiadał Michał Borkowski.

Posłuchaj
58:38 2022_06_22 00_01_41_PR4_Folk_Off.mp3 O Grajdół Festiwal 2022 opowiadają Emilia Majewska i Michał Borkowski (Folk Off/Czwórka)  

Pomysł na Grajdół zrodził się w czasie pandemii, gdy w 2020 roku nie mogła odbyć się Pannonica. - To była wyrwa w sercu i wówczas przyszedł nam do głowy Grajdół Festiwal - wspominała Emilia Majewska. Jak podkreślali goście Czwórki, dla funkcjonowania nie tylko Grajdoła, ale i większości innych muzycznych festiwali ważnym elementem jest wolontariat i działanie osób chętnych do pomocy. - Ma niesamowicie formacyjną moc, a poza tym to ogromna frajda. Współtwórzcie ten ruch, bo warto. To rozwija was i świat dookoła, pomaga przetrwać scenie i wartościom - mówił Michał Borkowski. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Emilia Majewska, Michał Borkowski (organizatorzy Grajdół Festiwal)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 00.05

kd