Polskie Radio
Section05
Maciej Szajkowski

Szlachetny pop Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

Ich muzyka to karnawał przedwojennej Warszawy 365 dni w roku. - Wyjściowy materiał traktujemy, jako inspirację, starając się zachować ten klimat. W przedwojennej Warszawie mieszały się wpływy z różnych części świata, które tworzyły charakterystyczną jakość - mówi basista Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej Łukasz Owczynnikow.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA MUZYKA muzyka tradycyjna Maciej Szajkowski Warszawa

Hańba: "Będą bić!". Archaiczny punk z lat 30.

Krakowscy muzycy kontynuują swoją fikcyjną muzyczną opowieść, w której punk rock nie powstał w latach 70. XX wieku, lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Pomagają im w tym podwórkowe instrumentarium - banjo, akordeon, bęben, tuba i klarnet - oraz międzywojenni poeci: Tuwim Broniewski i Jurandot. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka punk folk KULTURA MUZYKA Dwudziestolecie międzywojenne Julian Tuwim Władysław Broniewski Maciej Szajkowski

"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk KULTURA MUZYKA muzyka tradycyjna etno płyta CD