Polskie Radio
Section05
Maciej Szajkowski

"Muzyczne przygody gustu ludowego". Co mieści się w granicach folku?

- Klasowość odbiorców w muzyce ludowej to kluczowa sprawa, bo najpierw należy określić odbiorcę. W Polsce to liczna klasa wiejska i w mniejszym stopniu miejska. Dlatego jednym z polskich fenomenów jest disco polo i bardzo komercyjny pop - mówił prof. Mirosław Pęczak, autor książki "Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r.". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka folk folklor Maciej Szajkowski muzyka ludowa Mirosław Pęczak

Koncert Administratorr Electro: "Wstrząsy Live" [POSŁUCHAJ]

Administratorr Electro, czyli Bartosz Marmol - gitarzysta, wokalista, autor tekstów, producent - prezentuje pierwszą płytę koncertową zatytułowaną "Wstrząsy Live". Jest ona zapisem dwóch koncertów, które odbyły się w Studio Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie - pierwszy 22 maja 2014 roku, a drugi 16 września 2018 roku. W "Koncertowej Jedynce" wyemitowaliśmy drugą część tego wydawnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Szajkowski

Córy Mary z płytą "Księga Pieśni". Muzyka "wszechsłowiańska"

- Zależy nam na tym, by nie odtwarzać dokładnie ludowych utworów, więc dodajemy do nich własne aranżacje. Nasze pieśni to muzyka "wszechsłowiańska" - mówiły Beata Klimowicz-Kowalska i Aleksandra Kowalczyk, wokalistki formacji Córy Mary. Światło dzienne ujrzał ich krążek "Księga Pieśni. Rok Obrzędowy Słowian i Bałtów".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk folklor MUZYKA muzyka ludowa Oskar Kolberg

Megitza. Autorska muzyka przyprawiona góralską nutą i współpracą z Węgrami

Megitza opuściła Podhale dla Stanów Zjednoczonych, wróciła do Polski dla miłości. Od najmłodszych lat w jej duszy i sercu gra góralska muzyka, którą, w roli przyprawy, słychać na każdej jej płycie. Na najnowszym albumie artystka łączy siły z węgierskimi muzykami pogranicza. Razem serwują apetyczne góralsko-węgierskie brzmienia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Maciej Szajkowski folk folklor Podhale