Polskie Radio
Section05

folklor

Kan ha diskan. Bretońska tradycja śpiewu do tańca

Klervie i Awena wykonują tradycyjny, bretoński rodzaj śpiewu: Kan ha Diskan (śpiew naprzemienny, pieśni śpiewane do tańca). Pierwszy raz wystąpiły na scenie w 2023 roku, z okazji konkursu Kan Ar Bobl. I wtedy na dobre się zaczęło! Od prawie 3 lat śpiewają na fest noz w całej Bretanii (Festiwal Fisel, Nuit de la Gavotte, Festival de Kleg, Festival des Vieilles Charrues…).
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska Bretania

Mit kolonialnej niewinności. O czym jest „Wybielanie”

Początek kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie sięga 1888 roku i jest związany z obiektami przywiezionymi przez Leopolda Janikowskiego z Kamerunu. Jego podróż ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim – „pierwsza polska ekspedycja do Afryki” finansowana m.in. przez Henryka Sienkiewicza – miała na celu założenie polskiej kolonii w Afryce Środkowej. 
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Aleksandra Tykarska Hanna Szczęśniak Afryka

Nadzieja w zamknięciu, czyli o pomocy ponad granicami

26 kwietnia w warszawskiej Galerii Pracownia Wschodnia odbędzie się wernisaż interdyscyplinarnej wystawy „Nadzieja w zamknięciu”. Będzie to podsumowanie trzech lat działań projektu ,,Ukraina Pomagamy”, w ramach którego grupa polsko-ukraińskich wolontariuszy, będących na co dzień artystami i konserwatorami zabytków, odpowiadając na głos swoich serc i niezgodę na wojnę, niesie pomoc walczącej Ukrainie od pierwszych minut wojny.
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Mariana Kril Litwa Ukraina

Młodzi kontra gwara. Czy języki regionalne pozostają żywe?

Na terenie naszego kraju jako językiem urzędowym posługujemy się polszczyzną. Ale przecież mamy masę dialektów czy też gwar. Te jednak, przed czym przestrzegają regionaliści i folkloryści, coraz trudniej usłyszeć. Lokalna mowa jednak nie musi być jednak skazana na wymarcie. W jej utrwalaniu istotna będzie rola młodszych pokoleń, o czym w porannym "Zapraszamy do Trójki" opowiedział Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski gwara gwara góralska

Tysiące instrumentów świata w jednym miejscu. Targowisko Instrumentów już w sobotę w Warszawie!

Od akordeonów przez dudy, gongi, kongi szałamaje po zampony. W jednym miejscu spotykają się twórcy i pasjonaci instrumentów znanych i nieznanych, tradycyjnych i awangardowych, tych o kilkusetletniej historii i zupełnie nowych. To miejsce to Targowisko Instrumentów - wyjątkowa inicjatywa towarzysząca festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Piotr Piszczatowski world music instrumenty instrumenty ludowe

Folk, który zaskakuje. Nowa Tradycja PROGRAM FESTIWALU

Festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja to nie tylko muzyczne święto – to spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. W sercu wydarzenia bije Konkurs Muzyki Folkowej, gdzie dziedzictwo kulturowe odważnie flirtuje z elektroniką, jazzem i klubowym transem. Spotkaj ikony, odkryj przyszłe gwiazdy i poczuj puls nieoczywistych połączeń dźwiękowych. Start – 15 maja!
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja

Wiosenne Wszystkie Mazurki Świata na start

Ruszył 16. festiwal Wszystkie Mazurki Świata - wiosenne święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu! Przed nami cztery dni koncertów, warsztatów i potańcówek, z udziałem najlepszych kapel wiejskich i miejskich z Polski, Węgier, Francji i Słowacji, huczny benefis warszawskiego Domu Tańca, nauka tańca, śpiewu, gry, barwne Targowisko Instrumentów, wydarzenia dla dzieci i Noc Tańca do białego rana! 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Mazurki