Polskie Radio
Section05
folklor

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA skansen niepodległość historia Europy

Mazurka, czyli praca z tradycją

Przyznam, że dla mnie historia tej płyty zaczyna się jakieś kilkanaście lat temu, kiedy to Marcin Pospieszalski – wybitny muzyk, kompozytor, aranżer – był przewodniczącym jury na festiwalu Nowa Tradycja. Pamiętam zdarzenie, które z biegiem czasu nabrało charakteru anegdoty, a w którym uczestniczyłem. Po którymś dniu koncertowych zmagań, na parkingu przed budynkiem Radia, Pospieszalski zaczął podśpiewywać jakąś z ludowych melodii i nagle zawołał: „zresztą, poczekajcie”, wyjął z bagażnika swego samochodu skrzypce i wykonał kilka tradycyjnych tematów. Nie było w tym nic z taniego grepsu, był wyraz niekłamanej pasji.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa recenzja Tomasz Janas