Polskie Radio
Section05
folklor

Ptasie trele!

Maj to czas najpiękniejszego śpiewu ptaków! Dlatego w najbliższym „Źródełku” wybraliśmy się w poszukiwaniu melodii wyśpiewywanych przez te niezwykłe, latające stworzenia. Wspaniała ludowa artystka pani Maria Bienias nauczyła nas naśladować słowika i wróble. Dzięki Zosi z Akademii Sztuk Dziecięcych, wiemy już więcej o kapliczkach. A Kaja i Hania Prusinowskie opowiedziały nam piękne i straszne historie kapliczek ze swojej okolicy. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Melodie źródeł w oczekiwaniu na werdykt Nowej Tradycji 2021

W audycji zbiorowe spotkanie z laureatami konkursu na Fonogram Źródeł 2020 - twórcami i bohaterami zwycięskich albumów oraz ich muzyką. Na to podsumowanie zapraszamy na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem wyników tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej w ramach festiwalu "Nowa Tradycja"! Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej o 20.00!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Ten moment tworzenia. Rozmowa z Daną Vynnytską

W audycji "Z muzyką po Kresach", dzięki wystawie w Krakowskim Muzeum Etnograficznym, odwiedziliśmy Syberię sprzed lat. Etnolog Andrzej Dybczak mówił o roli Polaków w kolonizowaniu tego obszaru przez Imperium Rosyjskie. Rozmawialiśmy także z Daną Vynnytską, znaną m.in. z grup DagaDana i Babooshki pochodzącą z Ukrainy kompozytorką i wokalistką, która w tym roku jest jurorką w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kresy Mariana Kril Nowa Tradycja

Kapela ze Wsi Warszawa - International village band

Holandia, Łotwa, Słowacja, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Chorwacja, Węgry, Turcja… Wszędzie tam usłyszeć można „Uwodzenie” Kapeli ze Wsi Warszawa. Album święci triumfy nie tylko w zagranicznych audycjach. Warto przypomnieć, że przez 2 miesiące z rzędu utrzymywał się na I miejscu Music Charts Europe, ostatnio został także doceniony przez publiczność, zdobywając nagrodę Wirtualne Gęśle za najlepszy album. Co złożyło się na międzynarodowy sukces „Uwodzenia”? Spytaliśmy zagranicznych dziennikarzy i krytyków muzycznych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa woda Kapela Ze Wsi Warszawa Nowa Tradycja

23. festiwal Nowa Tradycja gra pomimo ograniczeń!

Wbrew obawom i przewidywaniom, że i tę odsłonę największego w Polsce festiwalu prezentującego muzykę folkową i tradycyjną będzie trzeba odwołać, Radiowemu Centrum Kultury Ludowej udało się zorganizować to wyczekiwane wydarzenie w formule online! Mimo ograniczeń podczas festiwalu odbywa się jego najważniejsza część, czyli Konkurs Muzyki Folkowej, oraz występy gwiazd, laureatów radiowego konkursu wyłaniającego najlepsze płyty z muzyką folkową, wydane w ubiegłym roku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa woda Kapela Ze Wsi Warszawa Nowa Tradycja

Wspominamy Mariana Domańskiego i śledzimy Konkurs Muzyki Folkowej!

Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią ruszył 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! W piątek i sobotę, o 10.00 startują przesłuchania w ramach Konkursu Muzyki Folkowej! Jednak 14 maja 2021 to nie tylko festiwalowa pompa. Dokładnie 30 lat temu odeszła bowiem wyjątkowo ważna dla wielbicieli muzyki tradycyjnej postać... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Nowa Tradycja

Ostatnia taka żywa muzyka Puszczy Sandomierskiej i Prawdziwie Polskie pół-Techno

Posłuchaliśmy lasowiackich mistrzów, których kunszt zatrzymany został na albumie „Ostatnia taka żywa muzyka”. To kompilacja, która zdobyła III Nagrodę w tegorocznym konkursie Fonogram Źródeł. Ponadto Michał Fetler, kapelmistrz grupy Fanfara Awantura opowiedział o ewolucji projektu Prawdziwie Polskie Techno. Efekty progresu poznamy już dziś, po 20.00, podczas inauguracji 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Nowa Tradycja

Japonia na wyciągnięcie ręki

Pierwsze komercyjne nagrania muzyki japońskiej powstały w 1903 roku. Dokonał ich Fred Gaisberg, związany ze słynną Gramophone Company. W trakcie swojego pobytu w Japonii zarejestrował w sumie 275 siedmio- i dziesięciocalowych płyt szelakowych, które potem trafiły w ręce słuchaczy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Ostatnio te nagrania (a także kilka innych, powstałych przed 1912 rokiem) odkryła ponownie oficyna Sublime Frequencies na kompilacji „Sound Storing Machines: The First 78rpm Records from Japan, 1903-1912”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor world music recenzja Krzysztof Dziuba MUZYKA Japonia

Źródła muzycznie - Saz'iso, gdzie polifonia łączy się z muzyką miejską

Odliczamy dni do startu tegorocznego festiwalu folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! Oczekiwanie osłodzi nam dziś Saz’iso - wyjątkowy projekt, łączący tradycyjną albańską polifonię iso z wywodzącą się z niej instrumentalną, miejską muzyką saze. Posłuchamy koncertu, który odbył się w ramach „Nowej Tradycji” w 2019 roku. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Albania

Problemy w raju. Polska wieś na Biennale Architektury 2021 w Wenecji

Mimo że obszary wiejskie zajmują aż 93% terenu Polski, mieszka tam zaledwie 40% ludności. Pogrążona w chaosie przestrzennym, pozostająca do tej pory na marginesie zainteresowania architektów wieś stała się tematem wystawy w Pawilonie Polskim na 17. Biennale Architektury 2021 w Wenecji. Projekt Trouble in Paradise pokazuje, że może stanowić odpowiedź na globalny kryzys ekologiczny czy mieszkaniowy. Inauguracja wystawy w Wenecji już 22 maja.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa