Polskie Radio
Section05
folklor

Wielki Tydzień oczami mistrzów muzyki Podhala

- Cały post był czasem wyciszenia i odmawiania sobie mięsnych potraw, natomiast Wielki Tydzień wszyscy przeżywali szczególnie. Przeżywano to nieporównywalnie głębiej niż w dzisiejszych czasach i ja się nie odwołuję tutaj do stu, czy dwustu lat wstecz, ja się odwołuję do lat mojego dzieciństwa! – powiedziała znakomita skrzypaczka podhalańska, Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Kuba Borysiak

Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk muzyka ludowa muzyka tradycyjna kultura ludowa rękodzieło koronawirus Piotr Kędziorek

Vołosi - smyczkowa eksplozja. Retransmisja koncertu

Vołosi tworzą nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Pojawili się na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2010, zdobywając najwyższe laury. W roku 2011 sukces zespołu został potwierdzony przyznaniem Grand Prix dla najlepszego utworu folkowego w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (Svetozár Stračina Grand Prix). Ich koncert z 2011 przypomnieliśmy w "Nokturnie".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Kuba Borysiak MUZYKA