Polskie Radio
Section05
folklor

Dudy i nauki ścisłe. Kapela Piotra i Pawła ze Stęszewa

Paweł Zawadzki, doktorant Politechniki Poznańskiej, skrzypek i Piotr Górecki, księgowy, dudziarz od kilkunastu lat grają razem w wielkopolskiej tradycyjnej kapeli dudziarskiej. Muzycy są uczniami legendarnego Romualda Jędraszaka, sami też starają się przekazać swoją miłość do muzyki tradycyjnej młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak dudy Wielkopolska

Kaszubskiej opowieści ciąg dalszy

Przed naszymi młodymi słuchaczami przygody dwojga kaszubskich dzieci, rodzeństwa: Cyli i Brechta (tak! To prawdziwe kaszubskie imiona!). W odcinku sprzed tygodnia dzieci, chcąc poczuć się dorosłymi, zabrały rybacką łódkę taty i wypłynęły w morze. Oczywiście nie wiedziały, jak potem wrócić do brzegu. Uratował je legendarny olbrzym z kaszubskich legend – stolem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Piotr Dorosz Kaszuby legendy

Kultury przenikają się na Spiszu

„Różnorodność i wielonarodowość były tutaj zjawiskiem naturalnym. Na rynku w Spiskiej Sobocie można oglądać pomnik, który od frontu ma patriotyczny napis w języku słowackim, a po bokach- wcześniejsze o kilkadziesiąt lat patriotyczne napisy w języku węgierskim. Na cmentarzach w Lewoczy, Kieżmarku, Krempachach można oglądać grobowce, w których leżą trzy pokolenia. Dziadkowie mają napisy po niemiecku i niemiecką ortografię nazwiska, ojcowie – węgierską, dzieci – słowacką…”.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor granica Słowacja Aleksandra Faryńska góry

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja śmierć KSIĄŻKA baśnie

"Skarby śląskiej szafy". Wystawa w Muzeum Górnośląskim

"Skarby śląskiej szafy" to unikatowa wystawa, którą przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ekspozycja dokumentuje różne aspekty związane ze śląskim strojem, prezentowanym w całej okazałości w podziale na regiony – od Górnego Śląska, poprzez Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński, po Beskid Śląski.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa tradycja stroje narodowe Śląsk wystawa muzeum Piotr Firan Dorota Stabik