Polskie Radio
Section05
folk

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert WIDEO

- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa W POLSKIM RADIU

Jesień na polu

W dzisiejszej audycji Piotr Dorosz opowie o różnych pracach polowych. Rozmawialiśmy już o żniwach, ale to była tylko jedna z "polnych aktywności". Czy najważniejsza? Niezupełnie. Żniwa były bardzo ważne, bo to od plonów zależał dobrobyt mieszkańców wsi, ale tak naprawdę były one tylko wynikiem wszystkim innych działań na polu, które do żniw prowadziły.
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina

Kultura arabska w pigułce

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy o wielkim otwarciu nowej wystawy stałej w Muzeum Azji i Pacyfiku. "Podróż na wschód" to zwieńczenie niemal 50-letniej działalności Muzeum im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. W najbliższy weekend mamy okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu towarzyszącym wystawie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzeum Azja Pacyfik Bliski Wschód Daleki Wschód Magdalena Tejchma

Dlaczego nie nosimy stroju ludowego?

Obecność w Polsce sporej społeczności ukraińskiej pozwoliła nam obcować w przestrzeni miejskiej z innym językiem i zwyczajami. Kilka tygodni temu, spacerując w Krakowie, zauważyłam parę Ukraińców, mężczyznę i kobietę, idących na ślub. Mieli eleganckie stroje „na dole” (spódnica od garsonki, spodnie od garnituru), nieśli prezenty i bukiety kwiatów. Na górnych połowach ciała mieli za to pięknie wyprasowane tradycyjne koszule – wyszywanki.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA Magdalena Okraska