Polskie Radio
Section05
folk

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry Podhale góry

Ragi z Banaresu - koncert z muzyką północnych Indii [ZOBACZ WIDEO]

Za nami wyjątkowy koncert rzadkich, najpiękniejszych rag i klasycznej muzyki północnych Indii stworzony na okazję pierwszej trasy koncertowej po Polsce przez duet Music of Banaras! Ten występ transmitowaliśmy w formie wideo w czwartkowy wieczór (4 sierpnia) na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Indie

Weselne wybory

Zazwyczaj moje letnie felietony zaczynam od dość oczywistego stwierdzenia, że są wakacje, a wakacje to podróżowanie i że podróżowanie jest dla wszystkich antropologicznie wrażliwych niezmiernie ciekawe. A następnie opisuję jakiś z aktualnych wojaży. Pech jednak sprawił, że w tym roku urlop dopiero przede mną, więc nie mam jeszcze żadnej aktualnej refleksji podróżniczej.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA

Bastarda i Sutari: śladami Mickiewiczowskich inspiracji

- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
Zobacz więcej na temat:  folk Tomasz Pokrzywiński Jakub Kukla KULTURA Trio Bastarda muzyka współczesna Sutari folklor Dwójka Adam Mickiewicz

Czas w góry! Folkowe atrakcje Kielecczyzny i Beskidów

U podnóża południowego stoku Pasma Łysogórskiego, w Kakoninie (woj. świętokrzyskie) stoi niezwykła, choć niepozorna drewniana chałupka. Co w sobie kryje? W „Kiermaszu pod kogutkiem” Sprawdzi to Patrycja Zisch! W audycji z gór Świętokrzyskich przeniesiemy się w Beskidy, by tam doświadczyć barwnego folkloru 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa wieś Patrycja Zisch Kielecczyzna beskidy