Polskie Radio
Section05
folk

Polacy w Brazylii odc. 7. Polska historia w piosenkach braci Szymanek

Dotychczas poruszaliśmy się niedaleko miasteczek Mallet i Rio Claro, w tym odcinku przenosimy się jakieś 80 km na (dziki) zachód, do Linii Guarapuava w kolonii Santana koło miasta Cruz Machado. Bracia Polan i Miguel Szymanek są bardzo znani w lokalnej społeczności, grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki grane i ułożone (!) przez siebie w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Wielki Post

„Wędrujący Ptak”. Ojdana i Drevo

W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę Muzyczne Spotkania poświęcimy polsko-ukraińskiemu spotkaniu. Album „Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Nowa Tradycja folk Jazz Ukraina Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA skansen niepodległość historia Europy