Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 13.07.2012

To może być klucz do odkrycia tajemnic Wszechświata

Aksjon to poważny kandydat na cegiełkę budującą ciemną materię. Czy ta subatomowa cząstka niebawem przyćmi blask bozonu Higgsa, znalezionego kilka dni temu przez fizyków?
To może być klucz do odkrycia tajemnic WszechświataDave Halliday/Flickr

Prawie 25 procent wszechświata to ciemna materia. Tej widzianej, jak gwiazdy i galaktyki, jest tylko 4 procent. Reszta to jeszcze bardziej tajemnicza ciemna energia. W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą trwa eksperyment Oskar poszukujący aksjonu.

– Badamy czy źródłem aksjonu nie jest słońce. Wykorzystujemy do tego bardzo ciężki, 10-metrowy prototypowy magnes NHC. Śledzi on słońce o świcie. Patrzy czy aksjony nie przylatują stamtąd. Jest przy tym zaślepiony z obu stron, żeby żadne światło do niego nie dotarło. Czekamy aż jakiś aksjon wpadnie, w polu magnetycznym zamieni się na foton i ten foton będzie już zarejestrowany jako normalny foton. Aksjony wprawdzie bardzo słabo oddziałują, ale jest ich strasznie dużo i istnieje prawdopodobieństwo konwersji aksjonu w foton - mówi uczestnik badań prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jakie jeszcze inne cząstki są brane pod uwagę jako budulec ciemnej materii, dowiesz się z materiału Doroty Truszczak.

pg