Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 23.04.2013

Młodzi naukowcy stawiają na Polskę

Szukają przyczyn chorób w ludzkich genach lub prowadzą... bibliotekę kropelek! Młodzi polscy naukowcy odkrywają nowe technologie, przyczyniają się do rozwoju medycyny i choć korzystają z wiedzy, jaką mogą zdobyć za granicą, stawiają na rozwój w Polsce.
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Magdalena Bartnik i Tomasz Kamiński - laureaci Programu stypendialnego START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej opowiadają o swoich badaniach i możliwości zrobienia kariery przez młodych badaczy w Polsce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Po raz 21. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła konkurs w programie START. W 2013 roku wyłoniono aż 127 laureatów - młodych, wybitnych uczonych na starcie kariery naukowej. Każdy z nich otrzyma od Fundacji stypendium, które można przeznaczyć na dowolny cel.

- Projekt, którym zajmuję się już od 3 lat dotyczy zaburzeń neurorozwojowych, przede wszystkim padaczki i niepełnosprawności intelektualnej. Dotykają one dość dużą część populacji ogólnej, a my diagnozujemy dzieci już od 1 roku życia - mówi o swoich badaniach genetyk medyczny Magdalena Bartnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Dzięki prowadzonemu, wśród 360 pacjentów, projektowi udało się znaleźć - czego nie dokonali badacze wcześniej sprawdzający genotyp wybranych pacjentów - 10 zmian odpowiedzialnych za padaczkę i aż 43 mających wpływ na niepełnosprawność intelektualną. - Od lutego 2012 roku nasze badanie przy zastosowaniu mikromacierzy stanowi test diagnostyczny w Instytucie. To oznacza, że dzieci z takimi zaburzeniami mogą wykonać badanie bezpłatnie - podkreśla.

Drugi z laureatów, z którymi rozmawiał w Jedynce Krzysztof Michalski, chemik Tomasz Kamiński z Instytutu Chemii Fizycznej PAN jest specjalistą od zastosowania technik mikroprzepływowych w mikrobiologii, biochemii i diagnostyce. - Opracowaliśmy technikę, która pozwala na generowanie kropel mikrolitrowych o określonym składzie, a mi udało się je podzielić. Takie małe kropelki będzie można zastosować do prowadzenia reakcji na pojedynczych komórkach bądź molekułach. Ale zastosowań jest więcej - opowiada w "Naukowym zawrocie głowy".

Co mają wspólnego krople z lekoodpornością? Do czego przyczyniają się badania młodych naukowców i jakie są ich dalsze losy? Dlaczego goście Krzysztofa Michalskiego chcą pracować w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Audycja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.