Logo Polskiego Radia
Jedynka
Beata Krowicka 02.07.2014

Ekspert: połowa polskich absolwentów czuje się nieprzygotowana do pracy

Anna Łukawska, ekspert z firmy PwC, zwraca uwagę, że wraz z wiekiem uczniów rośnie ich niezadowolenie z poziomu edukacji.
Anna Łukawska, ekspert PwCAnna Łukawska, ekspert PwCWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Anna Łukawska, ekspert z firmy PwC o wyborach zawodowych polskich uczniów (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Firma PwC zrealizowała badanie "Nieświadome wybory zawodowe", w którym o opinię na temat systemu edukacji pytała uczniów liceów, studentów i absolwentów szkół wyższych.

Jak wyjaśnia Anna Łukawska z PwC, wśród licealistów 40 proc. ankietowanych było niezadowolonych z poziomu edukacji. Ponad połowa absolwentów przyznała, że nie czuje się właściwie przygotowana do wejścia na rynek pracy.

Zdaniem Łukawskiej powodem tego nieprzygotowania może być niedopasowanie wszystkich trzech stron na rynku pracy - młodych ludzi, pracodawców i systemu edukacji.

Jak dodała, często absolwenci inaczej wyobrażają sobie pracę niż w rzeczywistości ona wygląda. Tymczasem pracodawcy spodziewają się po młodych pracownikach innych cech niż ci w rzeczywistości mają.

Przedsiębiorczość akademicka szansą na sukces zawodowy >>>

Ekspertka PwC podkreśliła, że według badania największy wpływ na wybór kierunku studiów mają ambicje i pasje młodych ludzi. Na drugim miejscu jest szansa na znalezienie pracy po skończeniu danego kierunku, a na trzecim miejscu plasuje się renoma uczelni.

Anna Łukawska podkreśliła, że ważnym elementem w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy są staże zawodowe. Młody człowiek może wiele się nauczyć i sprawdzić się w dziedzinie, która go interesuje. - Taki staż zawodowy młody człowiek może potraktować jako okazję do tego, by zweryfikować swój wcześniejszy wybór - powiedziała.

Ekspertka dodała, że bardzo pozytywną informacją płynącą z raportu jest to, że młodych ludzi interesuje obecnie przede wszystkim rozwój zawodowy. - Stawiają go wyżej niż wynagrodzenie, które mogą otrzymywać w swojej pierwszej pracy - wyjaśniła.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

bk/ag