Polskie Radio
Section05
edukacja

Szczyt społeczny w Goeteborgu – popisano filar praw socjalnych

Unijni przywódcy uroczyście ogłosili utworzenie europejskiego filaru praw socjalnych podczas szczytu społecznego w Goeteborgu. To zbiór zasad dotyczących warunków pracy, ochrony socjalnej, oraz integracji społecznej. Podpisy pod dokumentem złożyli - przewodniczący Komisji Europejskiej i Europarlamentu, oraz premier Estonii, kierującej teraz pracami Unii. O szczycie społecznym i filarze praw socjalnych mówił w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Szwecja Unia Europejska Solidarność edukacja zatrudnienie wynagrodzenia

Podróże. Co może robić turysta w Warszawie?

Warszawa to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski. W 2016 roku nasza stolica zarobiła na zwiedzajacych ponad 15 mld złotych. Zainteresowaniem cieszą się popularne zabytki, ale turyści wybierają też różne oryginalne sposoby zwiedzania miasta. Gośćmi audycji O Sobie Samych byli Maria Schicht ze Stołecznego Biura Turystyki i Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja turystyka Warszawa Starówka Łazienki Królewskie obcokrajowcy

Jarosław Gowin o dokonaniach w nauce i szkolnictwie wyższym

Podsumowując dwa lata swojej pracy na czele resortu nauki, Jarosław Gowin podkreślił, że „konstytucja dla nauki” powstaje we współpracy rządu ze środowiskiem naukowców i podniesie autonomię uczelni. O podsumowaniu prac Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Rybkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Jarosław Gowin edukacja szkolnictwo wyższe

Coraz więcej nauczycieli pracuje na etatach

W ciągu roku liczba nauczycieli zatrudnionych na etatach zwiększyła się o kilkanaście tysięcy - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". To przeczyłoby powtarzanej w środowisku teorii, że reforma edukacji doprowadzi do masowych zwolnień w szkołach - przyznaje autor artykułu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska Sławomir Broniarz Związek Nauczycielstwa Polskiego reforma edukacji praca etat nauczyciel edukacja

Więcej pieniędzy na realizację programu Maluch Plus

Trwa nabór wniosków do programu Maluch Plus. O środki na finansowanie opieki dla dzieci do lat 3 aplikować mogą m.in. gminy i powiaty. Wnioski będą przyjmowane, w zależności od modułu, do 17 lub 24 listopada. Podmioty mogą liczyć na finansowanie inwestycji do 80 proc. kosztów, do 3 mln zł. O programie Maluch Plus mówił w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bartosz Marczuk program 500+ Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska edukacja

O ochronie danych osobowych w polskiej szkole

Nowe technologie i ochrona cyfrowej tożsamości - to główne tematy, jakie GIODO podejmuje z  uczniami i nauczycielami podczas ogólnopolskiego programu edukacyjnego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych”, który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. O ochronie danych osobowych wśród najmłodszych mówiła w Polskim Radiu 24 rzeczniczka GIODO Agnieszka Świątek-Druś.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GIODO szkoła edukacja monitoring

1500 szkół z internetem 100 Mega na 100-lecie niepodległości

- Pierwsze półtora tysiąca szkół będzie w 2018 r. podłączonych do szerokopasmowego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - poinformowała w poniedziałek w Pogorzałkach w województwie Podlaskim minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że prace nad tą ustawą są obecnie w fazie drugiego czytania, które być może jeszcze w tym tygodniu odbędzie się w Sejmie.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja edukacja Anna Streżyńska szkoła POLSKA