Polskie Radio
Section05
edukacja

Dzieci dwujęzyczne po powrocie z emigracji. Nowa rzeczywistość i poczucie zagubienia

„W pytaniach o sytuację dzieci dwujęzycznych w Polce, niestety często brakuje wrażliwości, perspektywy młodego człowieka. Tkanki adaptacyjnej, w której główny zainteresowany buduje sobie ten nowy dom. Młodzi ludzie muszą zbudować pewne rzeczy od początku. Takie, które dla dorosłych emigrantów, wracających zza granicy są oczywiste. I z tego względu dzieci dwujęzyczne mogą czuć się zagubione bardziej” - mówi Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci szkoła edukacja ojczyzna psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych

Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić?

Platforma Squla.pl to miejsce dla dzieci, w którym mogą uczyć się materiału obecnego w szkołach i swego rodzaju narzędzie dla nauczycieli. Squla.pl pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom w trudnym czasie już po licznych lockdownach, gdzie widoczne jest wykluczenie cyfrowe. Właśnie na ten temat mówił w audycji "Strefa Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom Przemek Bińkowski z platformy edukacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia

Edukacja dla Bezpieczeństwa w szkołach a dawne PO. Czy młodzież powinna uczyć się strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w Sygnałach Dnia w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia do EdB pewnych elementów dawnego Przysposobienia Obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy Edukacji dla Bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paźdźoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy Edb.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców radio bez reklam

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji?

Egzamin ósmoklasisty 2022 będzie przeprowadzony 23-25 maja. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Dobry wynik egzaminu daje uczniom najwięcej punktów rekrutacyjnych, które decydują o przyjęciu do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Punkty można też zdobyć w inny sposób. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA egzamin ósmoklasisty szkoła podstawowa szkoła edukacja

Ślad wodny. Sprawdź, ile wody kosztujesz Ziemię

- Ślad wodny to określenie ilości wody, jaka jest potrzebna do wytworzenia określonego artykułu, bądź ilości wody zużywanej w sposób pośredni i bezpośredni przez człowieka albo całą grupę społeczną - mówił Michał Marcinkowski, główny specjalista Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz Piknik Naukowy 2022 woda edukacja ekologia Weronika Puszkar

Egzamin ósmoklasisty 2022. Psycholog podpowiada, jak pokonać stres

Zaufaj sobie, uwierz w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Przeganiaj uporczywe czarne myśli, które powodują obniżenie samooceny, wzmagają odczucie stresu i napięcia - wskazuje w poradniku "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów" dr Marta Majorczyk, psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu, nauczyciel akademicki z Collegium Humanum.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja egzamin ósmoklasisty Ministerstwo Edukacji i Nauki CKE szkoła podstawowa szkoła

Propaganda LGBT. Czarnek: wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu, są winni nieszczęść

- Ci wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu na temat ich płciowości i seksualności, są winni wielkich nieszczęść tych wszystkich młodych ludzi, którzy tracą pojęcie, kim są, jaką mają niezwykłą funkcję w życiu całego społeczeństwa - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja LGBT społeczeństwo dzieci młodzież POLSKA

Matury 2022. Dr Marcin Smolik: egzamin sprawdza to, co jest w podstawie programowej

- W tym roku ograniczono wymagania podstawy programowej o około 20 do 25 procent w zależności od przedmiotu, natomiast nie wpłynęło to znacząco na trudność egzaminu. Egzamin jest z mniejszej ilości materiału, ale jego trudność pozostała podobna - mówił w Polskim Radiu 24  Dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka edukacja szkoła matura 2022 matura

Mikołaj Pawlak o sytuacji dzieci z Ukrainy: konwencje są przepiękne tylko na papierze

- Do polskich szkół trafiło ok. 200 tys. dzieci. Najważniejsze jest rozpoznanie i przygotowanie szkół na następny rok szkolny. Teraz pozwólmy dzieciom uspokoić tę sytuację - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy dzieci szkoła edukacja wojna na Ukrainie POLSKA społeczeństwo Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg