Polskie Radio
Section05
edukacja

Szef MEiN wręczył stypendia młodym naukowcom. "Pokładamy w was nadzieję na przyszłość Polski"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał 217 stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. To doktoranci i wykładowcy akademiccy prowadzący innowacyjne badania naukowe, wyłonieni w konkursie przez zespół doradczy ministerstwa. Stypendyści przez trzy lata, każdego miesiąca będą otrzymywać kwotę blisko 5 400 złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki konkurs Przemysław Czarnek

Francja: polski uczeń wywalczył sprostowanie kłamstwa o Treblince. Rodzice: w szkole był przez to wyśmiewany

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców – powiedzieli jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa historia Polski II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne edukacja szkoła

"Należy wzmocnić kompetencje kuratora oświaty". Dariusz Piontkowski o forsowaniu ideologii LGBT w szkołach

- Proponujemy, aby kurator oświaty jako urzędnik reprezentujący państwo otrzymał szersze kompetencje w dziedzinie dotyczącej wchodzenia do szkół organizacji pozarządowych. Chcemy, aby mógł on wyrażać swoją opinię. I w przypadku zauważenia elementów groźnych dla dzieci - uniemożliwić takiej organizacji prowadzenie zajęć w szkołach - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Piontkowski, wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski szkoła edukacja dzieci

Wiceszef MEiN: kuratorzy oświaty powinni mieć większy wpływ na organizację spotkań w szkołach

- Proponujemy, aby kuratorzy oświaty otrzymali szersze kompetencje w kwestii wchodzenia do szkół organizacji pozarządowych. Chcemy, aby mogli oni wyrażać swoją opinię. I w przypadku dostrzeżenia elementów groźnych dla dzieci - uniemożliwić organizację spotkania - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

Niekonwencjonalne formy edukacji w Polsce

Ostatnie kilkanaście miesięcy sprawiło, że ludzie zaczęli dostrzegać, które obszary edukacji można poprawić. Efektem tego jest wzrost zainteresowania i otwartość społeczeństwa na rozmowy dotyczące polskiego szkolnictwa. Co więcej obecne pokolenie uczniów ma łatwiejszy dostęp do wymiany informacji między sobą, dzięki czemu jest bardziej świadome swoich praw oraz możliwości w zakresie systemu nauczania. W związku z tym w Strefie Rodzica porozmawialiśmy z prezeską fundacji Bullerbyn, Marianną Kłosińską o modelach szkoły w dzisiejszych czasach.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica edukacja

Które polskie uczelnie są najlepsze? Ogłoszono wyniki tegorocznego rankingu

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Uniwersytet Jagielloński szkolnictwo wyższe edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki

Szef MEiN: ponad 2 tys. szkół zapisało się do programu wsparcia uczniów po pandemii

- Narodowy program wsparcia po COVID-zie w ramach Polskiego Ładu już działa. Już ponad 2 tys. szkół zapisało się na te zajęcia wspomagające. Część już teraz je prowadzi, ale większość chce je prowadzić od 1 września, po to, żeby uzupełniać wiedzę uczniów w tych obszarach, w których ta wiedza powinna być uzupełniona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Przemysław Czarnek Polskie Radio Katarzyna Gójska POLSKA edukacja szkoła pandemia Koronawirus w Polsce

Szef MEiN: Polski Ład zapewni duże inwestycje w żłobki i przedszkola

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystości otwarcia pierwszego żłobka w gminie Wólka w województwie lubelskim. Powstał on dzięki wsparciu z programu Maluch Plus. Na inwestycję, która pozwoli zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci, rząd przeznaczył około 750 tysięcy złotych, a władze gminy dołożyły 250 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja NAUKA Polski Ład

Premier: dzięki Polskiemu Ładowi w Polsce przybędzie nowoczesnych szkół

- 400 uczniów w tej szkole będzie się kształciło i to kształcenie będzie na najwyższym poziomie - mówił w piątek szef rządu Mateusz Morawiecki, który odwiedził budowę szkoły podstawowej w Przybysławicach w gm. Zielonki w woj. małopolskim. - Nowoczesnych szkół w Polsce będzie przybywać w ramach Polskiego Ładu - zapewnił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki edukacja społeczeństwo Polski Ład

Kto został laureatem tegorocznej Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia ?

Bank Gospodarstwa Krajowego, Selvita SA, Fundacja Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara oraz Solaris Bus & Coach SA – w nowej kategorii "Firma skuteczna w czasach COVID-19" – zostały laureatami V edycji Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2021. Kapituła rankingu przyznała również Nagrodę Specjalną – dla firmy TAURON Polska Energia SA. Lista laureatów została ogłoszona w piątek 18 czerwca podczas specjalnego wydania audycji "Winien i ma" w radiowej Trójce, którą prowadził Wojciech Surmacz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG PKO BP PGE Tauron Polska Energia Polskie Radio BGK Trójmorze COVID-19 OZE eksport edukacja