Polskie Radio
Section05

studenci

Explory 2024. Zaskakujące projekty młodych naukowców

- Gdynia Explory Week to ukoronowanie całego roku pracy i podsumowanie prawie roku pracy nad projektami. To święto młodych naukowców - mówi Dorota Braziewicz z Explorów. - Młodym przychodzą do głowy rozwiązania dla nas abstrakcyjne. Ich pomysły wynikają z obserwacji otoczenia - domu, osiedla, dzielnicy, miejscowości, kraju, świata. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Explory NAUKA młodzież wynalazek wynalazcy

Interdyscyplinarność kluczem do sukcesu na rynku pracy przyszłości

- Musimy przede wszystkim być otwarci na ryzyko. Na kwestionowanie status quo, bo na tym polega m.in. rozwój nauki - mówi Martyna Łuszczek. Ta innowatorka i naukowczyni znalazła się na liście 50 najlepszych studentów na świecie. Teraz zachęca młode dziewczyny do tego, by nie bały się realizować zawodowo w świecie nowych technologii.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe nowe technologie rynek pracy

Współczesny uniwersytet. Czy idee, które go stworzyły, są wciąż aktualne?

Uniwersytet jest nie tylko miejscem kształcenia, ale też formowania się wspólnoty, debaty nad wartościami i kwestiami społecznymi. Z jednej strony jest on zakorzeniony w tradycji, z drugiej zmienia się wraz ze społeczeństwem i realiami kulturowo-politycznymi. Jaka jest kondycja współczesnego uniwersytetu?
Zobacz więcej na temat:  studia Aldona Łaniewska-Wołłk Uniwersytet Warszawski uczniowie szkolnictwo wyższe Dwójka

Wsparcie dla studentów po powodzi. "Uczelnie się angażują"

- Mamy uczelnie, które zwiększyły wyraźnie zapomogi dla studentów, inne uczelnie udostępniły miejsca w domach studenta dla poszkodowanych w powodziach, część zwalnia studentów z opłat za kształcenie lub za akademiki. Są też formy darmowego wsparcia psychologicznego - wymieniał w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Szeptycki, wiceszef MNiSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powódź Sytuacja powodziowa pomoc Andrzej Szeptycki Krzysztof Grzesiowski

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się co trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne

Akademik za złotówkę? Minister tłumaczy się z obietnic

- Ta sprawa nie jest wpisana w umowę koalicyjną, bo nie została zaakceptowana przez pozostałych partnerów. Wszystko będzie zależało od tego, jak będzie wyglądał w następnych latach budżetu państwa - powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Dariusz Wieczorek. Minister nauki i szkolnictwa wyższego odniósł się do programu "Tysiąc złotych dla studenta", jednej z obietnic kampanijnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Wieczorek Sygnały Dnia szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej szkolnictwo wyższe NCBR

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Polska Akademia Nauk Ryga Polacy za granicą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego język polski