Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 05.05.2014

Słucham: Wolność - "Warszawa"

"Warszawa" jeden z największych przebojów grupy T.Love. Piosenka po raz pierwszy zostaje wydana w 1991 roku. Powstaje jednak nieco wcześniej, bo już 89 roku, w pewnej londyńskiej restauracji, w której pracował wówczas lider grupy Muniek Staszczyk.
15.04.1995.Koncert grupy T.Love z okazji przyznania zlotej plyty. Z mikrofonem lider i wokalista zespołu Zygmunt Staszczyk15.04.1995.Koncert grupy T.Love z okazji przyznania zlotej plyty. Z mikrofonem lider i wokalista zespołu Zygmunt StaszczykPAP/JACEK TUCZYK

Lider T.Love opowiada, że był to czas tuż przed świętami Bożego Narodzenia. - Złapała mnie jakaś nostalgia, choć za dwa-trzy tygodnie miałem lecieć do Polski. Bo wtedy nie było internetu, nie można było się łatwo połączyć telefonicznie. Tęskniłem za Warszawą, za żoną, za kumplami. Dopadło mnie w tej kuchni, do głowy przyszły mi słowa - "Zimowo zaczyna się dzień". Na dwóch serwetkach zapisałem dwie pierwsze zwrotki. Wiedziałem, że są cenne, bo dawno mi tak dobry tekst do głowy nie przyszedł.  Czułem, że z tego będzie coś - opowiada Muniek Staszczyk. Piosenkę nagrał po powrocie do Polski, tuż po tym, jak reaktywował T.Love.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Trójkowa powtórka z historii >>>

- Refren jest ponadczasowy, bo to co zrobili Hitler i Stalin już zostanie na zawsze - mówi dziennikarz Gazety Wyborczej i varsavianista Jerzy Majewski. Jego zdaniem Warszawa bez doświadczenia XX. wieku, bez Zagłady, bez wojny, zniszczeń wojennych, a potem bez komunizmu , byłaby kompletnie innym miastem.
Stolica jest jednym z tych polskich miast, które bez wątpienia zmieniły się najbardziej. Zrobiło się światowo, ale czy przyjaźniej dla zwykłych mieszkańców? To pytanie stawia sobie coraz więcej mieszkańców. Utwór "Warszawa" nie opowiada o dzisiejszej stolicy, pozostaje jednak ważny, a dla niektórych to już klasyka.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(mp)