Polskie Radio
Section05
MUZYKA

Festiwal Auksodrone w Tychach. "U podstaw stoi różnorodność"

- Marek Moś specjalizuje się w bardzo różnych projektach - od muzyki współczesnej, przez tradycyjnie pojmowaną klasykę, aż po duże eksperymenty z twórcami muzyki elektroakustycznej czy elektronicznej. To wszystko znajdzie się również w programie tegorocznego festiwalu - tak o tyskim Auksodrone mówił w "Poranku Dwójki" jego kurator Filip Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA Roch Siciński Aukso Marek Moś Tychy opera

Festiwal ORGANy PLUS+. Trzy niezwykłe miejsca i oryginalne brzmienia

W dwa weekendy października Gdańsk wypełni muzyka organowa. Rozpoczyna się tam Festiwal ORGANy PLUS+. - Usłyszymy dzieła znanych kompozytorów takich jak Bach, Brahms i Dworzak - mówił w Dwójce Andrzej Szadejko, twórca festiwalu. - Wybrzmią także utwory mniej znanych kompozytorów. Atutem jest fakt, że można będzie posłuchać organowych koncertów w pięknych wnętrzach i przy wykorzystaniu oryginalnych instrumentów z epoki.
Zobacz więcej na temat:  organy Dwójka MUZYKA Jakub Kukla

Witold Lutosławski: Szymanowski był rodzajem idola

Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Dwójka Beata Stylińska

TYLKO U NAS Wiesław Gołas o piosence "W Polskę idziemy"

- Szalenie sobie cenię tę piosenkę, którą napisał Wojtek Młynarski. Ona do tej pory ma duże wzięcie, że tak powiem. Jak mnie zobaczą ludzie na ulicy, to mówią: "Oho, w Polskę idziemy, panie Wiesiu?" - mówił Wiesław Gołas w Polskim Radiu. 4 października wspominamy 92. rocznicę urodzin tego legendarnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA Wojciech Młynarski kabaret Kabaret Starszych Panów Jerzy Wasowski