Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 29.12.2010

Budowa mózgu a poglądy

Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy po prześwietleniu mózgów dwóch polityków - konserwatysty i liberała.
MózgMózg

Badanie zleciła brytyjska stacja telewizyjna BBC. Neurobiolodzy i dziennikarze chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy poglądy polityczne są wyuczone czy też jesteśmy na nie skazani genetycznie.

- W związku z tym poprosiliśmy ekspertów z londyńskiego uniwersytetu UCL o prześwietlenie mózgów dwóch polityków, jednego konserwatynego i drugiego - liberała - mówi korespondent naukowy BBC, Tom Fielden.

Wyniki porównano z poprzednimi badaniami tego typu. Okazało się, że liberałowie mają więcej substancji szarej w ośrodku zwanym przednią korą zakrętu obręczy. Ludzie uważający się za konserwatystów mają lepiej rozwinięte ciało migdałowate odpowiadające za pamięć emocjonalną.

To wskazuje na wyraźny związek między poglądami politycznymi a budową mózgu. Nie wiadomo jednak, czy odpowiednie ośrodki podpowiadają nam jak oceniać świat, czy to nasze własne poglądy prowadzą do zmian w mózgu.

Wcześniejsze badania także wskazywały, że poglądy polityczne mogą mieć biologiczne podłoże. Testowane osoby, które były bardzo wrażliwe na nagłe dźwięki czy szokujące obrazy, chętniej wspierały pomoc zagraniczną, kontrolę broni czy pacyfizm. Mniej wrażliwi chętniej opowiadali się za karą śmierci, rozwijaniem obronności kraju czy wartości patriotyczne.

kk