Polskie Radio
Section05
BBC

Marta Rebzda z BBC Audio Drama Awards. "Moje radiowe źródła to Studio Reportażu i Dokumentu"

Marta Rebzda została wyróżniona nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za dokumentalne słuchowisko pt. "To słowo". - Jest to opowieść o wysiedleniach, o doświadczeniach tak naprawdę dziecięcych, bo mimo, że spotkałam się z bohaterami, którzy mieli po 80 lat, to pamiętali te wysiedlenia tak, jak mogą je zapamiętać dzieci, czyli w taki bardzo szczególny sposób - mówiła w Dwójce laureatka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda BBC nagroda słuchowisko Teatr Polskiego Radia Zamojszczyzna Waldemar Modestowicz Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KULTURA Studio Reportażu i Dokumentu

BBC doceniło słuchowisko Teatru Polskiego Radia

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza otrzymało nagrodę BBC Audio Drama Awards za najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko BBC nagroda Polskie Radio POLSKA społeczeństwo

Pomoc dla Gazy. Żołnierze USA budują pomost żywnościowy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy pomoc Palestyna Autonomia Palestyńska Morze Śródziemne BBC Cypr pomoc humanitarna

"Polskie obozy koncentracyjne" w BBC. Fala oburzenia

"Polski obóz koncentracyjny" - tak o Auschwitz powiedział prowadzący główny radiowy program informacyjny BBC. Stacja przeprosiła, błyskawicznie usunęła ten fragment z wersji internetowej i poinformowała Polskie Radio, że korekta pojawi się też na antenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania BBC dezinformacja media dziennikarstwo historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka hitlerowskie obozy koncentracyjne

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio słuchowisko BBC Teatr Polskiego Radia

Piękno świata podkreślone muzyką. Spektakl "Usłysz planetę" w Muzeum Historii Polski

Piosenki z Ziemią w tle, a do tego odgłosy natury i multimedialna oprawa – tak będzie wyglądał audiowizualny spektakl "Usłysz planetę" w warszawskim Muzeum Historii Polski. Muzycznym szefem projektu jest Wojtek Urbański, a na scenie pojawią się m.in. Anita Lipnicka, Natalia Przybysz i Błażej Król.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Wojciech Urbański Anita Lipnicka Trójka MUZYKA Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska BBC

Senat USA zablokował pakiet pomocy dla Kijowa. Zełenska dla BBC: jeśli świat się zmęczy, to zostawi nas na śmierć

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla BBC powiedziała, że "Ukrainie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli Zachód zaprzestanie wspierania jej w wojnie przeciwko Rosji". - Jeśli świat się zmęczy pomaganiem, po prostu zostawi nas na śmierć - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Ukraina USA Rosja Ołena Zełenska BBC Wielka Brytania

Полька потрапила до списку «100 жінок» року за версією BBC

Ізабела Длужик — звукова документалістка, чиєю пристрастю є природа. Цьогоріч вона стала героїнею програми Всесвітньої служби Бі-бі-сі, у якій з мікрофоном провела слухачів світом звуків Біловезької пущі
Zobacz więcej na temat:  полька BBC

Polka wśród 100 wpływowych i inspirujących kobiet roku według BBC

Polka Izabela Dłużyk znalazła się na liście stu kobiet roku opracowanej przez BBC. To dokumentalistka dźwiękowa, której pasją jest natura."Ranking stu wpływowych i inspirujących kobiet"- tak zestawienie opisuje stacja. Na liście są prawniczki: Michelle Obama i Amal Clooney. Jest hollywoodzka aktorka America Ferrera i zdobywczyni Złotej Piłki Aitana Bonmati, a także pracowniczka naukowa Uniwersytetu Gdańskiego, której pasją jest brzmienie przyrody.
Zobacz więcej na temat:  kobieta BBC influencerzy