Polskie Radio
Section05
kara śmierci

Sprawa Rity Gorgonowej. Najgłośniejszy proces II RP

29 kwietnia 1933 roku Sąd Okręgowy w Krakowie skazał guwernantkę Ritę Gorgonową na osiem lat więzienia. Kobieta została uznana winną zamordowania siedemnastoletniej Elżbiety Zarembianki, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby w nocy z 30 na 31 grudnia 1932 roku. Był to jeden z najgłośniejszych procesów w II RP. 
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa historia Polski śmierć

Raper skazany na śmierć. Wspierał protesty przeciwko władzy

Irański raper Toomaj Salehi został skazany na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformował w mediach prawnik artysty. Raper w swoich tekstach wsparł protesty, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, zatrzymanej za "nieodpowiednie" noszenie hidżabu, która zmarła w policyjnym areszcie w 2022 r. Salehi ma 20 dni na odwołanie się od wyroku. Irańskie władze nie komentują sprawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Iran prawa człowieka rap

Minister sprawiedliwości o sprawie 3-letniego Nikodema: najstraszniejsze zbrodnie powinny być karane śmiercią

Minister sprawiedliwości zwolennikiem kary śmierci. Zbigniew Ziobro oświadczył we Włocławku, że to kara potrzebna i skuteczna. Szef MS komentował wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego wyroku wobec mężczyzny, który zakatował na śmierć trzyletniego Nikodema. Sąd skazał włocławianina na 25 lat więzienia. Prokurator generalny będzie się domagał dożywocia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro sąd prawo Ministerstwo Sprawiedliwości bezpieczeństwo sądownictwo

Iran: setki egzekucji motywowanych politycznie. "Rażąco bezprawne procesy"

Działająca na emigracji Organizacja Centrum Praw Człowieka w Iranie (CHRI) przekazała, że w kraju tym wykonywanych jest coraz więcej egzekucji motywowanych politycznie. Zaznaczono, że od 10 miesięcy stracono w ten sposób co najmniej 17 osób. - Władze w Teheranie wykorzystują karę śmierci jako "taktykę zastraszania i odwetu" - oceniło Radio Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Iran Teheran prawa człowieka procesy polityczne więźniowie polityczni islam