Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 12.12.2011

Służby mundurowe chcą bronić swoich praw

Największe oburzenie okazywali przedstawiciele straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej.
Służby mundurowe chcą bronić swoich praw  fot Witold Rozbicki/REPORTER
Posłuchaj
  • Związkowcy otrzymali od rządu założenia do reformy emerytalnej - mówił po spotkaniu minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.
Czytaj także

Nowy system emerytalny służb mundurowych ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 roku.

Podczas pierwszego po wyborach spotkania rządu z mundurowymi związkami zawodowymi przedstawiono kalendarz prac nad zmianami legislacyjnymi. Związki zawodowe rozważają rozpoczęcie protestu.

Związkowcy otrzymali od rządu założenia do reformy emerytalnej - mówił po spotkaniu minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Największe oburzenie okazywali przedstawiciele straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej. To ci funkcjonariusze w przeciwieństwie do policji i wojska nie otrzymają podwyżek pensji. Zdaniem Leszka Błaszczyka wiceprzewodniczącego pożarniczej Solidarności takie decyzje rządu mogą doprowadzić do kilku tysięcy zwolnień w tych służbach.


Szef związku zawodowego policjantów Antoni Duda zwraca uwagę, że w propozycji rządu nowy system obejmie tylko nowych pracowników, a służby mundurowe pozostają poza systemem ZUS-u.

Związki będą się zastanawiać, czy rozpocząć protest i jakie przyjmie formy. Na początku stycznia rząd ma przedstawić stronie społecznej projekt ustawy, która ma być konsultowana ze związkami.

IAR,ab