Polskie Radio
Section05
Solidarność

Wybory 1989 r. Janusz Zemke: kompromis na krawędzi prawa

- To były najtrudniejsze wybory, byłem jak zbity pies (…) w przekonaniu, że kandyduję z drużyny, która przegrała nie tylko mecz, ale całą ligę (…). Jak się pojawiłem w Bydgoszczy, skąd kandydowałem, wiele osób nie podawało mi ręki. Były sytuacje, że koledzy ze szkoły przechodzili na drugą stronę ulicy. Rozumiem to, wcześniejsze czasy nie były łaskawe dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Zemke, poseł sejmu kontraktowego z list PZPR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce wybory 1989 Solidarność Janusz Zemke PZPR

"Jakby to było wczoraj… Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki"

Archiwalna audycja Agnieszki Trzeciakiewicz pod tytułem „Jakby to było wczoraj…”, została wyemitowana w 2020 r. na antenie Programu I Polskiego Radia w ramach cyklu „Ślady na piasku”. Nagranie zostało przygotowane z okazji 10 rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Audycję stanowi rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, postulatorem w procesie kanonizacyjnym kapelana "Solidarności", który opowiada o jego prześladowaniu i męczeństwie, działalności społeczno-religijnej, nauczaniu, Mszach św. za Ojczyznę oraz kulcie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa Solidarność PRL śmierć

Czerwiec '89. Fedorowicz: najwspanialszy miesiąc w życiu

- Całe moje świadome życie od początku aż do 1989 r. było naznaczone świadomością braku niepodległości, świadomością życia w systemie gospodarczym, który uważałem za paranoiczny. Cały czas mi to doskwierało, starałem się robić wszystko, by temu stanowi rzeczy zaradzić i nagle 4 czerwca odniosłem zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Fedorowicz, satyryk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce wybory 1989 Solidarność Jacek Fedorowicz

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski 1989 komunizm Solidarność Marek Stremecki historia Polski 3 Maja Powstanie Warszawskie Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 Solidarność wybory 1989 historia Polski Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

Książka "1989. Pozytywny mit". "Lech Wałęsa poprosił nas o mądrzejsze pytania"

"1989. Pozytywny mit" - to tytuł książki, która próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących czasu przemian ustrojowych w Polsce. W "Poranku Dwójki" o tamtym okresie, spotkaniach z bohaterami i przygotowaniach do napisania książki opowiedział Mirosław Wlekły, współautor tej pozycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka 1989 przemiany Solidarność Mirosław Wlekły Lech Wałęsa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989. "To niezrozumiałe, że to nie jest święto narodowe"

Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w audycji "Historia bliska" mówiliśmy o tym wydarzeniu i jego konsekwencjach. - Niezależnie od tego, co kto sobie myśli, obiektywnie jest to największe zdarzenie w dziejach naszego narodu od dwustu lat - powiedział w radiowej Jedynce historyk prof. Marek Węcowski.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik PRL demokracja komunizm Solidarność

Edward Nowak: chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym wolności i praw obywatelskich

4 czerwca powinien być świętem państwowym i dniem wolnym od pracy - przekonują autorzy projektu ustawy w tej sprawie. Ruszyła zbiórka podpisów pod propozycją ustanowienia nowego święta i dnia wolnego. - Data upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu - mówił Edward Nowak - były opozycjonista, a obecnie prezes stowarzyszenia "Sieć Solidarności", które przygotowało projekt ustawy. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia historia Polski rocznica Sejm polityka ustawa Edward Nowak Daniel Wydrych NSZZ Solidarność

Komuniści rozmawiają z opozycją. Negocjacje Okrągłego Stołu

Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji - 5 kwietnia - podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność komunizm okrągły stół PRL

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność historia Polski

"Męczennik za wiarę i Polskę"

Archiwalna audycja Jerzego Swalskiego pod tytułem „Męczennik za wiarę i Polskę”, pochodzi z 2001 r. i została wyemitowana w Programie II Polskiego Radia w ramach cyku „To już historia”. Nagranie jest relacją z końcowej sesji diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, która odbyła się 8 lutego 2001 r. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Sesja ta wieńczyła czteroletni proces na szczeblu diecezjalnym.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa śmierć Solidarność

"Trauma i duma"

Reportaż Alicji Grembowicz pod tytułem „Trauma i duma” został przygotowany w związku z 33 rocznicą porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Nagranie jest poświęcone okolicznością męczeństwa niezłomnego Kapłana i zostało oparte na dokumentach z procesu toruńskiego, badaniach Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnieniach ludzi związanych z ks. Jerzym Popiełuszką. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Solidarność Kościół PRL śmierć proces toruński

Protest rolników i "Solidarności" bez PiS. Szydło o powodach

- Temat jest tak ważny, że to powinna być obywatelska i społeczna manifestacja. Weźmiemy w niej udział, nie jako partia polityczna, ale Polacy, mieszkańcy UE - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł i była premier Beata Szydło. Odniosła się w ten sposób do organizowanej w piątek 10 maja manifestacji przeciwko Zielonemu Ładowi.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Beata Szydło Europa Unia Europejska rolnicy Solidarność protest Warszawa POLSKA Grzegorz Osiecki