Polskie Radio
Section05
Solidarność

Szef "Solidarności": decyzja sądu ws. Turowa to skandal, nie pozwolimy, by Niemcy sadzili tam szparagi czy ogórki

- Dla mnie to skandal, przecież to nasze bezpieczeństwo energetyczne - skomentował w środę decyzję sądu ws. kopalni Turów szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Dodał, że pracownicy kopalni i okoliczni mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że miałaby ona zostać zamknięta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Duda Solidarność NSZZ Turów kopalnia Turów energetyka energia elektryczna prąd GOSPODARKA

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Oto lista uzgodnionych postulatów

W środę w Stalowej Woli zostało podpisane porozumienie między rządem a NSZZ "Solidarność". Znalazły się w nim postulaty dotyczące m.in. emerytur, wynagrodzeń, dofinansowań czy działalności związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Rząd RP NSZZ Solidarność Piotr Duda związki zawodowe pracownicy pracownik wynagrodzenia dofinansowanie emerytura emerytura pomostowa społeczeństwo

"Podbój kraju może się odbywać przez podbój elit". Premier Morawiecki ostrzega przed złą władzą

- Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - ostrzegł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki niepodległość Solidarność

Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem. Piotr Duda: to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem

- Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy "o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych". Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę - powiedział w Hucie Stalowa Wola przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Duda Rząd RP Mateusz Morawiecki emerytura polityka POLSKA emerytura pomostowa związki zawodowe Stalowa Wola

Porozumienie rządu i NSZZ "Solidarność". Prezes PiS: droga do emerytur stażowych jest otwarta

- Nigdy nie było dwóch "Solidarności". Dziś to ten sam związek co w latach 80. który w czasach swojej świetności liczył 10 milionów członków - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości, w czasie uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy rządem a NSZZ "Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Piotr Duda Stalowa Wola polityka

Związkowcy z "Solidarności" oburzeni decyzją sądu ws. Turowa. Zapowiadają obronę kopalni

Nie możemy pozwolić i nie pozwolimy na nieuczciwe, polityczne podejście do sprawy Turowa - oświadczył Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, zapewniając, że "będzie bronił i wspierał Kopalnię Turów wszelkimi dostępnymi środkami".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel Bełchatów związki zawodowe sąd Unia Europejska Komisja Europejska ekologia Fit for 55 Solidarność

Prof. Roszkowski: 4 czerwca jest ważnym krokiem ku wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Zarówno ich data, jak i zasady wyborów, ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory do Senatu, którego funkcjonowanie przywrócono po 45 latach, były całkowicie wolne. W Sejmie strona partyjno-rządowa miała zagwarantowane 65 procent miejsc. Dlatego wybrany wtedy sejm nazywany jest "kontraktowym", a same wybory – częściowo wolnymi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka historia Polski wybory 1989 sejm kontraktowy Solidarność Wojciech Roszkowski

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

Mijają 42 lata od powstania rolniczej "Solidarności". "Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce"

W ramach obchodów rocznicy w Warszawie złożono wieńce pod tablicą pamiątkową organizacji i na grobie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podpisano też list intencyjny między związkiem a Instytutem Pamięci Narodowej. Dokument dotyczy gromadzenia materiałów archiwalnych o działalności związku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo polityka Robert Telus Solidarność NSZZ