Polskie Radio
Section05

Solidarność

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. "Ja w twoim wieku..." - ile razy to słyszeliście?

"Ja w twoim wieku...", "Kiedyś to było...", "Za moich czasów...", "Jak dorośniesz, to zrozumiesz..." - przedstawiciele starszych pokoleń nierzadko lubią tak rozpocząć rozmowę, i nie są to tylko ci starsi od nas o kilka dekad. 29 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej - to szansa, żeby zakopać międzypokoleniowy topór wojenny, a postawić na dialog oparty na otwartości i wzajemnej akceptacji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Pokolenie Y pokolenie z seniorzy millenialsi boomer pokolenia

Portrety Stoczni Gdańskiej. "Trzeba je przechować dla przyszłych pokoleń"

- Ta stocznia zawsze mnie fascynowała, portretowałem go zgodnie z sugestiami mojego wykładowcy, aby pokazać moje możliwości, dopiero potem pojawił się projekt "Stocznia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szlaga, artysta-fotografik, który od dekad portretuje Stocznię Gdańską, którego wystawę prac "Stocznia - dokument utraty", można obejrzeć w stołecznej Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym, do 18 maja 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska fotografia Grand Press Photo

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 42 lata temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis Zbigniew Bujak

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj przypada 99. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes FILM film polski kino literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Władysław Reymont Stanisław Lem

Tadeusz Jedynak. "Swoim sprytem wywalczył wolne soboty"

- Wolne soboty załatwił Tadeusz Jedynak, bo to on sprytnie podczas negocjacji "Solidarności" ze stroną rządową, zapytał czemu jedni mają soboty jako dzień wolny od pracy, a inni nie. I jego postulat, aby soboty były wolne dla wszystkich pracowników, został zapisany w annałach negocjacji - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta Jarosław Szczepański, opozycjonista z czasów PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka PRL opozycja demokratyczna

Mieczysław Boruta-Spiechowicz. "Żyjcie z myślą o Polsce i tylko o Polsce"

- Jako najstarszy generał II Rzeczpospolitej żyjący wiernie nad Wisłą, wzywam was, drodzy przyjaciele, w imię miłości, a nie nienawiści: uczcie się żyć pospołu z myślą o Polsce i tylko o Polsce - apelował gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Mieczysław Boruta-Spiechowicz Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela armia Andersa II RP

Polskie Radio 24 Rulewski: w rozmowach w Rijadzie mają uczestniczyć tylko "panowie tego świata"

- W Arabii Saudyjskiej będzie się mówiło o projekcie dla świata, a nie dla Ukrainy i dlatego w tych rozmowach nie mają uczestniczyć inni, niż "panowie tego świata" i problem ukraiński na pewno będzie poruszany, ale przecież np. jest tam przedstawiciel amerykański do spraw Bliskiego Wschodu - ocenił w Polski Radiu 24 opozycjonista z czasów PRL Jan Rulewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Rulewski

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

7 lutego 1985 roku zapadły wyroki w procesie morderców ks. Popiełuszki. Piotrowski (25 lat więzienia), Pękala (15 lat więzienia) i Chmielewski (14 lat więzienia) zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, ich przełożony Adam Pietruszka (25 lat więzienia) – za sprawstwo kierownicze zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  proces toruński Jerzy Popiełuszko PRL Leszek Pękala Grzegorz Piotrowski Waldemar Chmielewski Adam Pietruszka

41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Mord polityczny, wypadek, a może jedno i drugie?

W nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku zginął Piotr Bartoszcze, działacz "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Prawdopodobnie poniósł śmierć z rąk agentów Służby Bezpieczeństwa. Jeśli tak było, to komuniści chcieli zapewne w ten sposób ukarać także ojca i brata ofiary – działaczy opozycyjnych.
Zobacz więcej na temat:  PRL rolnictwo zabójstwo służba bezpieczeństwa komunizm Roman Bartoszcze