Polskie Radio
Section05
Solidarność

Zakaz handlu w niedziele. "Ustawa poprawi warunki pracy"

Od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko w dwie niedziele - pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna, ostatnia niedziela w miesiącu, zaś od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu siódmego dnia tygodnia.Gościem Społecznego Punku Widzenia był Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel w niedzielę Solidarność

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL służby specjalne historia PRL Solidarność IPN

"Nie wskazano odpowiedzialnych za strzelanie do robotników"

– Największym problemem jest to, że nie zostali skazani główni autorzy stanu wojennego – mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Robert Ciupa. Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odniósł się w ten sposób do procesów osób odpowiedzialnych m.in. za pacyfikację kopalni „Wujek”. Gościem Polskiego Radia 24 był również Stanisław Płatek, górnik.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL stan wojenny Czesław Kiszczak kopalnia Wujek Śląsk

Karnawał "Solidarności” i stan wojenny oczami licealistki

- Latem 1980 roku śledziłam wszystkie sprawy związane z "Solidarnością", to lato kojarzy mi się ze strajkami. Nastąpiła ogromna zmiana świadomości. Cała Polska żyła sprawami społecznymi. Związane z tym przesileniem były ogromne nadzieje i niedowierzanie – mówiła w audycji Pamiętaj, to "Solidarność" Justyna Skowronek, pracowniczka IPN-u, zajmująca się popularyzacją i przybliżaniem historii.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Solidarność stan wojenny PRL komunizm

"Łatanie dziur kadrowych młodymi lekarzami jest powszechne"

Młodzi lekarze wypowiadają klauzulę opt-out i rezygnują z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Taką decyzję podjęli po październikowym strajku głodowym. Według Ministerstwa Zdrowia klauzulę wypowiedziało dotychczas około 3,5 tysiąca lekarzy. Placówki pracują w trybie awaryjnym, a niektóre wstrzymują przyjęcia. O sytuacji w służbie zdrowia mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Solidarność